Co robić, żeby dobrze wypocząć w nocy? Podobno warto ograniczyć dostęp do technologii i stopniowo się wyciszyć. Warto jednak pamiętać, że pewne pozornie niewinne czynności wpływają negatywnie na sen. Mogą nawet powodować koszmary i lęki. Pod żadnym pozorem nie rób tego przed snem. Inaczej otwierasz drzwi złym duchom. Przeczytaj, czego koniecznie unikać.

Czego nie wolno robić przed snem? 

Dobry i spokojny sen to skarb. Jeśli masz problemy z zasypianiem lub miewasz męczące koszmary, wypróbuj porad zawartych w tradycyjnych wierzeniach ludowych. Pisaliśmy już o tym, że dobry sen przynosi trzymanie przy łóżku leśnych gałązek lub symbolu piramidy. Wieczorem zakazane jest, m.in. zamiatanie, które ma usuwać spokój i dobrobyt. Okazuje się, że jeszcze jedna czynność wpływa mocno na nasz wypoczynek. Wydaje się zupełnie niewinna, ale w wierzeniach ludowych ma bardzo negatywne znaczenie. Przesąd głosi, że gwizdanie przed snem otwiera drzwi złym duchom. Nie wolno robić tego wieczorem ani w nocy, ponieważ przyzywa to koszmary, zmory i inne siły nieczyste, które zakłócają sen i przynoszą nieszczęścia. Jeśli gwiżdżesz wieczorem, możesz zapomnieć o spokojnym wypoczynku i łagodnych snach. W ten sposób przynosisz pecha nie tylko sobie, ale także przyciągasz koszmary pozostałym domownikom. Gwizdanie w domu jest uważane na zły znak nie tylko na noc. Istnieje na ten temat więcej przesądów.

Zobacz też:

Przesądy o gwizdaniu w domu

Wydawać by się mogło, że gwizdanie to zabawa i rozrywka, która świadczy tylko o dobrym humorze. Nasi przodkowie wiązali jednak odgłos gwizdania z niszczącą i złowrogą siłą wiatru. Do dziś ta czynność jest zakazana i ściśle przestrzegana wśród marynarzy, dla których to wróżba sztormu. Jak już wspominaliśmy, gwizdanie przed snem odbiera dobry wypoczynek i przyciąga koszmary. Mówi się, że wręcz otwiera drzwi złym duchom, które zostają tam na stałe. Oto jeszcze inne przesądy o gwizdaniu:

  • gwizdanie w domu sprowadza do niego złe duchy i nieszczęścia,
  • gwizdanie ściąga wiatr do domu, który przynosi spustoszenie i powoduje wypadki,
  • gwizdanie przy stole, a zwłaszcza przy jedzeniu, to zwiastun przyszłego głodu i nieszczęść,
  • gwizdanie pod dachem ma przynosić rozczarowania i smutki,
  • gdy kobieta gwiżdże w kuchni, wróży jej to nierozgarniętego męża i kłopoty w związku.

Wiele z tych przesądów stworzono po to, by zapewnić ciszę i spokój w domu. Inne mają na celu przestrzeganie dzieci i młodzieży przed nadmierną zabawą i hałasem. A ty wierzysz w przesądy o gwizdaniu? Daj nam o tym znać w komentarzu na naszych mediach społecznościowych.

Sprawdź także:

 

Zobacz także: