Domowe życie i codzienne czynności mogą mieć symboliczne znaczenie w naszym życiu. Nawet pozornie niewinne działania mają wpływ na domowników. Warto wiedzieć, co może przynieść nam pecha. Stara cyganka ostrzega: nie rób tego na noc. W teki sposób usuniesz szansę na bogactwo i dobry sen. Przeczytaj, co lepiej robić z ostrożnością.

Przed jakim domowym działaniem ostrzega cyganka?

Cyganki dobrze wiedzą, że w domu wszystko ma swoje dosłowne i symboliczne znaczenie. Swoimi sekretami czasem dzielą się z resztą świata, dlatego wiemy, że pewnych rzeczy lepiej nie robić, m.in. nie wolno oblizywać noża, przynosić znalezionych kart do gry czy pielęgnować paznokci w pewien dzień tygodnia. Ważne wierzenia wiążą się także ze sprzątaniem domu. Przesąd głosi, że nie wolno zamiatać na noc, ponieważ symbolicznie wymiata się pieniądze i dobry sen. Zamiatanie pokoju wieczorem "wyciąga" szansę na spokój i odpoczynek. Co więcej, zamiatanie na noc oznacza wyrzucenie z domu pieniędzy, dostatku i dobrej passy. Według pewnych wierzeń zamiatanie na noc sprawia też, że następnego dnia nie można liczyć na 3 rzeczy:

  • dobry posiłek,
  • dobry zarobek,
  • dobry sen i odpoczynek.

Wieczorne zamiatanie pokoju ma "odcinać: "parassę", czyli "dobrobyt". Ponadto, podobnie jak w wierzeniach śląskich, nie należy wymiatać śmierci przez próg. W przeciwnym wypadku wyrzucamy także szczęście z domu. Zamiatanie domostwa wieczorem i przed samym spaniem ma ściągać pecha i nieszczęście. Zaleca się, by przełożyć wszelkie porządki na następny ranek.

Zobacz także:

Skąd wziął się przesąd o pechowym zamiataniu nocą?

O sprzątaniu i porządkach istnieje wiele przesądów, porad i wskazówek. Nic dziwnego, w końcu to ważna część codzienności naszych przodków. Dlaczego jednak stara cyganka ostrzega o pechowym zamiataniu nocą? W romskich wierzeniach wyraźnie odróżniano czynności dzienne od nocnych. W ciągu dnia domowe czynności, takie jak porządkowanie, były jak najbardziej wskazane, natomiast noc mogła pokrzyżować plany pani domu. Wieczór i ciemność to czas działania złych duchów, które mieszają szyki gospodyniom. Wszelkie porządki lepiej zatem wykonywać za dnia. Nocne porządki wiązały się z kilkoma niedogodnościami:

  • burzyły spokój domowników,
  • nie pozwalały zwolnić tempa dnia i przygotować się do snu,
  • przez ciemności można było wymieść z domu coś cennego lub wyrzucić coś pochopnie.

Być może to właśnie takie powody sprawiały, że cyganki ostrzegały się wzajemnie, a czasem także sąsiadów, by nie zamiatać na noc. Czy i ty słyszałaś o przesądzie związanym z zamiataniem wieczorem? Daj nam znać na naszych mediach społecznościowych.

Sprawdź także:

Zobacz także: