Barbie zadebiutowała na rynku zabawek w 1959 roku. Pierwotnie miała być odpowiednikiem typowej amerykańskiej kobiety. Miała długie blond włosy i czerwone usta, a także niezwykle szczupłą sylwetkę. Przez lata dołączyły do niej lalki, które nie były już tak "idealne". W 1980 roku do sprzedaży trafiła pierwsza afroamerykańska Barbie, później zaczęto produkować także lalki o pełniejszych kształtach, na wózku, a także takie, które miały do złudzenia przypominać znane postacie, np. królową Elżbietę II. Teraz przyszedł czas na lalkę, która wzorowana jest na osobie transpłciowej. 

Jak wygląda pierwsza transpłciowa lalka Barbie?

Pierwsza transpłciowa lalka Barbie wzorowana jest na Laverne Cox. Amerykańskiej aktorce i producentce, której rozpoznawalność przyniosła rola Sophii Burset w serialu Netflixa Orange Is the New Black. Cox jako pierwsza osoba transpłciowa była za nią nominowana do telewizyjnych Oscarów, czyli nagrody Emmy.

Barbie wzorowana Laverne Cox ma na sobie ciemnoczerwony gorset i tiulową spódnicę, nałożoną na srebrne body, a do tego buty na wysokim obcasie. Tak też ubrana była aktorka na prezentacji lalki.

Jesteśmy dumni, że podkreślamy znaczenie integracji i akceptacji w każdym wieku oraz doceniamy znaczący wpływ Laverne [Cox] na kulturę - powiedziała Lisa McKnight, wiceprezes wykonawcza i globalna szefowa Barbie i kategorii lalek w Mattel.

Sama Laverne Cox powiedziała, że ​​transseksualna lalka ma ogromne znaczenie. Gwiazda była ściśle zaangażowana w proces projektowania nowej Barbie.

To, co najbardziej mnie ekscytuje w jej pojawieniu się na świecie to fakt, że transpłciowi młodzi ludzie mogą ją zobaczyć, kupić i bawić się nią. Nie mogę się doczekać, aż fani znajdą moją lalkę na półkach i będą mieli okazję dodać do swojej kolekcji lalkę Barbie wzorowaną na osobie transpłciowej. Mam nadzieję, że ludzie będą mogli patrzeć na tę Barbie i marzyć tak, jak ja o mojej karierze. 

Laverne Cox wyznała również na łamach magazynu "People", że jako dziecko nie wolno jej było bawić się lalkami, dlatego tym bardziej cieszy ją fakt posiadania swojej.

Błagałam mamę o lalkę Barbie, a ona odmówiła, ponieważ po urodzeniu zostałam określona jako mężczyzna. Kiedy miałam 30 lat, byłam na terapii i powiedziałam mojemu terapeucie, że odmówiono mi możliwości zabawy lalkami Barbie, mój terapeuta powiedział: »Nigdy nie jest za późno na szczęśliwe dzieciństwo, a to, co masz zrobić dla swojego wewnętrznego dziecka, to wyjść i kupić sobie lalkę Barbie«. Jestem bardzo wdzięczna, że mogłam uczestniczyć w tym procesie. To proces odzyskiwania mojego wewnętrznego dziecka, uzdrawiania go, dawania mu tego, czego nie miało za pierwszym razem - podkreśliła Laverne Cox.

Zdjęcia z prezentacji pierwszej transpłciowej lalki Barbie znajdziecie w galerii pod artykułem.

CZYTAJ TAKŻE: