Czy zastanawiałyście się kiedyś, kim naprawdę jest nauczyciel? Czy tylko osobą, która uczy nas gotowych definicji, gdy siedzimy w szkolnej ławce? Może autorytetem, wzorem do naśladowania i inspiracją w wyborze życiowej drogi? A może dobrym duchem, który dmucha w nasze skrzydła i pozwala nam wznosić się jak najwyżej i zdobywać szczyty? Odpowiedzi na to pytanie ukryte są w słynnych cytatach, sentencjach i złotych myślach.

Najpiękniejsze cytaty o nauczycielach 

Czasami dopiero po wielu latach możemy stwierdzić jak bardzo wpłynęła na nas obecność poszczególnych osób w naszym życiu. Nigdy nie wiadomo kiedy na naszej drodze pojawi się ktoś, kto całkowicie zmieni nasz postrzeganie świata. Siedząc w szkolnej ławce, traktujemy nauczycieli jak surowych obrońców porządku i często złościmy się, gdy wymagają od nas dodatkowego wysiłku. Po czasie często okazuje się, że doskonale wiedzieli co robią, zachęcając nas do poszerzania i pogłębiania wiedzy, a ich krytyka zawsze była konstruktywna i budująca. Niejeden cytat o nauczycielu mówi, że nie zawsze docenialiśmy ich rolę w nasze dorastaniu. Warto podziękować im za wszystkie życiowe wskazówki, nawet jeśli już skończyliśmy naukę w szkolnych murach. Przedstawiamy najpiękniejsze cytaty do dedykacji.

„Świat byłby lepszym miejscem gdyby medale przyznawano wspaniałym nauczycielom, a nie żołnierzom, którzy zabijali wrogów na wojnie" (Matthew Quick, Wybacz mi, Leonardzie)

„Lévi-Strauss powiedział kiedyś: »student, który wybiera zawód nauczyciela, nie żegna się ze światem dzieciństwa«. Wprost przeciwnie, pragnie pozostać w nim jak najdłużej" (David Lodge, Co nowego w raju)

„Nigdy jeszcze świat nie potrzebował tak bardzo nauczycieli ciszy i nigdy nie było ich tak niewielu" (Tiziano Terzani, Nic nie zdarza się przypadkiem)

„Nie ma lepszego nauczyciela życia niż to, czego doświadczysz na własnej skórze" (David Baldacci, Odkupienie)

„Prawdziwa nauka bardziej polega na zadawaniu odpowiednich pytań, aniżeli na dawaniu odpowiedzi" (Josef Albers)

Zobacz także:

„Życie jest cudem, a nauczyciel powinien być przygotowywany do bycia medium dla tego cudu" (Edward Blishen)

Cytaty na Dzień Nauczyciela 

Dzień Edukacji Narodowej to w każdej szkole bardzo ważne wydarzenie. Uczniowie krzątają się od klasy do klasy, a wychowawcy przechadzają się po korytarzach z naręczem kwiatów. Kiedy chodzimy do szkoły często traktujemy go jednak jako tradycję i możliwość uniknięcia lekcji, a nie jako zachęcenie do przemyśleń i wspomnień. Dopiero po latach, przeglądając cytaty na dzień nauczyciela z uśmiechem wracamy myślami do szkolnej ławki. Warto w tym dniu pomyśleć, jak trudną pracą jest bycie nauczycielem i z jak dużą odpowiedzialnością się wiąże. Jeśli chcesz wyrazić wychowawcom wdzięczność i pokazać, że szanujesz ich poświęcenie i zaangażowanie, zainspiruj się gotowymi sentencjami na dzień nauczyciela. 

„Zacną rzeczą jest uczyć się, lecz jeszcze zacniejszą – nauczać" (Mark Twain)

„Mieć właściwego nauczyciela, to jakby drugi raz się urodzić" (Zielony namiot, Ludmiła Ulicka)

„Wielcy nauczyciele zawsze rozumieli, że ich zadaniem nie jest nauczanie przedmiotu, ale uczenie uczniów" (Uchwycić żywioł. O tym, jak znalezienie pasji zmienia wszystko, Ken Robinson)

„W każdej istocie tkwią zarodki dobrego, trzeba tylko umieć je odnaleźć. Obowiązkiem nauczyciela jest odszukać je i rozwinąć" (Ania z Avonlea, Lucy Maud Montgomery)

„Kiedy uczeń jest gotowy, pojawia się nauczyciel" (Stephen King, Doktor Sen)

„Gdy uczeń osiąga coś dzięki nauczycielowi, nauczyciel również czegoś się uczy" (Paulo Coelho)

Cytaty podziękowania dla nauczycieli 

Czas spędzony w szkole to najpiękniejszy okres w życiu. Tam odkrywamy swoje zainteresowania, nawiązujemy pierwsze przyjaźnie, zakochujemy się i płaczemy nad złamanym sercem. Cytaty o nauczycielach przypominają, że szkoła nie byłaby jednak tym samym bez obecności wychowawców, którzy uczyli nie tylko podręcznikowych faktów, ale też dzielili się z nami cennymi naukami życiowymi. Dziękując za wszelkie wskazówki, warto sięgnąć po cytaty o zmianach, doświadczeniu i wskazywania kierunku na krętej życiowej ścieżce.

„Nauczyciel … to jedna z najbardziej wyjątkowych postaci na całym świecie, bo któż inny mógłby każdego dnia ofiarowywać to, co w nim najlepszego, cudzym dzieciom?" (Deanna Beisser)

„Zawsze uważałem, że kształcenie polega na tym, by uczyć prawa do własnego zdania" (Stowarzyszenie Umarłych Poetów, reż. Peter Weir)

„Szukam nauczyciela i mistrza, niech przywróci mi wzrok słuch i mowę, niech jeszcze raz nazwie rzeczy i pojęcia, niech oddzieli światło od ciemności" (Tadeusz Różewicz, Niepokój)

„Nauczyciele powinni łączyć autorytet z ciepłem, otwartością i pewnością siebie" (Carolyn Boyes, Mowa ciała)

„W życiu przydaje się mentor, nauczyciel. Ktoś życzliwy, kto popchnie nas nawet leciutko, ale we właściwym kierunku. Puknie palcem w mapę i wskaże drogę, której początku sami nie umieliśmy odnaleźć" (Andrzej Pilipiuk, Raport z Północy)

„Jest jedna forma wyrażenia sympatii nauczycielowi: uczenie się" (Jan Kurczab)