Dofinansowanie za powrót do pracy

Mamy, które chcą wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim muszą zderzyć się z trudnymi realiami: w żłobkach nie ma miejsc, a wynajęcie opiekunki do dziecka zabiera prawie całą pensję jednego z rodziców. W tej sytuacji kobiety decydują się zostać w domu kolejne dwa lata, zanim dziecko nie pójdzie do przedszkola.

Sytuacja, jeśli chodzi o dostępność żłobków w Polsce jest dramatyczna. Z danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że na ponadmilion dzieci przypada 100 tysięcy miejsc w trzech tysiącach stu dwudziestu żłobkach i klubach dziecięcych. Na przykład w województwie zachodniopomorskim na jedno miejsce w żłobku przypada dziesięcioro dzieci, a w świętokrzyskim aż osiemnaście dzieci jest chętnych na miejsce w żłobku.

O poprawę sytuacji rodzin i ich najmłodszych postanowił zadbać zachodniopomorski samorząd i przygotował program wsparcia "Małe Skarby". W ramach programu rodzice dostaną dofinansowanie do wynajęcia niani, opłacenia żłobka czy klubiku dziecięcego.

Dofinansowanie za powrót do pracy: kto skorzysta?

Z dofinansowania będą mogły skorzystać rodziny, w których mama będąca na urlopie rodzicielskim lub macierzyńskim zdecyduje się na powrót do pracy oraz rodzice bezrobotni  lub korzystający z urlopu wychowawczego. Dofinansowanie do wynajęcia niani oraz opłacenia żłobka lub klubiku będzie wypłacane wszystkim, którzy opiekują się dzieckiem do 3. roku życia i chcą wrócić do pracy.

Dofinansowanie za powrót do pracy: ile dostaną rodzice?

Jeśli mama zdecyduje się na powrót do pracy, rodziny mogą liczyć na duże wsparcie finansowe. Ile dostaną rodzice na pokrycie opieki dla swojego dziecka?

  • 2 375 zł miesięcznie za zatrudnienie niani,
  • 1 140 zł miesięcznie jeśli dziecko przebywa w żłobku
  • 1 140 zł miesięcznie za opiekę nad dzieckiem u opiekuna dziennego,
  • 760 zł miesięcznie za uczęszczanie dziecka do klubu dziecięcego.

Dofinansowanie za powrót do pracy pokryje 95 procent kosztów, pozostałe 5 procent rodzice będą musieli opłacić sami. Dofinansowanie będzie można otrzymywać przez dwanaście miesięcy, a projekt będzie realizowany do grudnia 2020 r.

Zachodniopomorski samorząd chce w ten sposób zmotywować mamy i rodziców do powrotu do pracy. 

Główny cel to umożliwienie rodzicom powrotu do pracy i niwelowanie barier związanych z aktywnością zawodową. Kluczowym warunkiem jest to, aby ten rodzic w przeciągu 30 dni od podpisania z nami umowy refundacji, powrócił do aktywności zawodowej. - mówi dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie Andrzej Przewoda