Emerytury dla matek: dla kogo?

Emerytury dla matek do niedawna były tylko obietnicami rządu, w które nie do końca społeczeństwo wierzyło. Jak mówi wicepremier Beata Szydło, odpowiedzialna za sprawy społeczne, jest już gotowy projekt ustawy przyznającej emerytury dla matek czwórki dzieci.Kobiety, które mają czwórkę dzieci i więcej, będą otrzymywać 1000 zł emerytury i to nawet wówczas, jeśli nie przepracowały w życiu ani jednego dnia.

Beata Szydło w rozmowie z "Gościem Niedzielnym tak wypowiedziała się na temat emerytur dla matek:

Jest gotowa pierwsza wersja projektu ustawy dotyczącego emerytur dla matek mających co najmniej czworo dzieci - powiedziała wicepremier Beata Szydło. 

Beata Szydło podkreśliła, że mamy, które maja czwórkę dzieci i są aktywne zawodowo będą otrzymywać wyższą emeryturę.

Mamom, które są czynne zawodowo, ale też mają co najmniej czworo dzieci, zaproponujemy możliwość przeliczenia wyższej emerytury - powiedziała Beata Szydło w rozmowie z "Gościem Niedzielnym".

Kobietom, które są już na emeryturze wynoszące mniej niż 1000 złotych obiecano podwyżkę. Ustawa zakłada, że nie będzie miało znaczenia, czy kobieta będzie ubezpieczona w ZUS, czy w KRUS.

Emerytury dla matek: od kiedy wypłaty?

Jak zapowiada wicepremier Beata Szydło emerytury dla matek prawdopodobnie będą wypłacane od 1 stycznia 2019 roku.

Jeśli będzie akceptacja premiera, skierujemy go do konsultacji. Chcemy, żeby odbyły się one w okresie wakacyjnym, a we wrześniu ustawa mogłaby trafić do Sejmu. Od nowego roku mogłaby zacząć obowiązywać" - powiedziała wicepremier.

Emerytury dla matek: czy będzie rodziło się więcej dzieci?

Wszystkie pomysły emerytur dla matek, dopłat do żłobków, czy darmowych leków, mają zachęcić młode kobiety do rodzenia dzieci. Nasze społeczeństwo się starzeje, a dzieci  rodzi się nadal mało. Rząd chce to zmienić i mobilizuje Polki do zwiększenia populacji. 

Według wstępnych danych GUS w pierwszym półroczu 2018 roku urodziło się w Polsce 194 tys. dzieci. To o ponad 6 tys, mniej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. W tym samym czasie zmarło 215 tys. osób.

Zobacz też: Zmiana czasu z zimowego na letni 2018: czy UE zmieni uchwałę?