Emerytury dla matek: dla kogo?

Emerytury dla matek do niedawna były tylko obietnicami rządu, w które nie do końca społeczeństwo wierzyło. Jak mówi wicepremier Beata Szydło, odpowiedzialna za sprawy społeczne, jest już gotowy projekt ustawy przyznającej emerytury dla matek czwórki dzieci. Kobiety, które mają czwórkę dzieci i więcej, będą otrzymywać 1000 zł emerytury i to nawet wówczas, jeśli nie przepracowały w życiu ani jednego dnia.

Beata Szydło w rozmowie z "Gościem Niedzielnym tak wypowiedziała się na temat emerytur dla matek:

Jest gotowa pierwsza wersja projektu ustawy dotyczącego emerytur dla matek mających co najmniej czworo dzieci - powiedziała wicepremier Beata Szydło. 

Beata Szydło podkreśliła, że mamy, które maja czwórkę dzieci i są aktywne zawodowo będą otrzymywać wyższą emeryturę.

Mamom, które są czynne zawodowo, ale też mają co najmniej czworo dzieci, zaproponujemy możliwość przeliczenia wyższej emerytury - powiedziała Beata Szydło w rozmowie z "Gościem Niedzielnym".

Kobietom, które są już na emeryturze wynoszące mniej niż 1000 złotych obiecano podwyżkę. Ustawa zakłada, że nie będzie miało znaczenia, czy kobieta będzie ubezpieczona w ZUS, czy w KRUS.

Emerytury dla matek: od kiedy wypłaty?

Jak zapowiada wicepremier Beata Szydło emerytury dla matek prawdopodobnie będą wypłacane od 1 stycznia 2019 roku.

Jeśli będzie akceptacja premiera, skierujemy go do konsultacji. Chcemy, żeby odbyły się one w okresie wakacyjnym, a we wrześniu ustawa mogłaby trafić do Sejmu. Od nowego roku mogłaby zacząć obowiązywać" - powiedziała wicepremier.

Emerytury dla matek: czy będzie rodziło się więcej dzieci?

Wszystkie pomysły emerytur dla matek, dopłat do żłobków, czy darmowych leków, mają zachęcić młode kobiety do rodzenia dzieci. Nasze społeczeństwo się starzeje, a dzieci  rodzi się nadal mało. Rząd chce to zmienić i mobilizuje Polki do zwiększenia populacji. 

Według wstępnych danych GUS w pierwszym półroczu 2018 roku urodziło się w Polsce 194 tys. dzieci. To o ponad 6 tys, mniej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. W tym samym czasie zmarło 215 tys. osób.