Pantone wybrał kolor roku 2020

Instytut Pantone właśnie ogłosił kolor roku 2020 roku. To właśnie Classic Blue będzie rządził w modzie, beauty i wnętrzach w 2020 roku. Dokładnie jest to odcień "PANTONE 19-4052 Classic Blue", który zdaniem ekspertów "wprowadza ciszę i spokój, naśladując niebo o zmroku". Elegancki w swojej prostocie kolor niebieski ma być "stabilnym fundamentem, na którym będziemy mogli budować, kiedy przekroczymy próg nowej ery".

Pantone prezentując kolor roku 2020 zrobił to zgodnie z podejściem multisensorycznym. Chodzi o to, żeby nie tylko zobaczyć kolor, ale też poczuć, usłyszeć, posmakować. Odbiorca w ten sposób ma "bogatszą i bardziej satysfakcjonującą relację z kolorem".

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Introducing the Pantone Color of the Year 2020, PANTONE 19-4052 Classic Blue, a timeless and enduring blue hue elegant in its simplicity. Suggestive of the sky at dusk, the reassuring qualities of Classic Blue offer the promise of protection; highlighting our desire for a dependable and stable foundation from which to build. As we cross the threshold into a new era, Pantone has translated the hue into a multi-sensory experience to reach a greater diversity of people and provide an opportunity for everyone to engage with the color. We will be tapping into sight, sound, smell, taste, and texture to make the Pantone Color of the Year for 2020 a truly immersive color experience for all. Link in bio to learn more about Classic Blue. #Pantone2020

Post udostępniony przez PANTONE (@pantone) Gru 4, 2019 o 4:28 PST

Pantone kolor roku 2020 - dlaczego Classic Blue?

Tegoroczny wybór Pantone koloru Classic Blue na kolor roku 2020 może być dla wielu zaskoczeniem, zwłaszcza, że w 2019 panował Living Coral, a rok wcześniej Ultra Vilet. Jednak jak podkreśla Leatrice Eiseman, dyrektor wykonawczy Pantone Color Institute, sposób, w jaki widzimy ten prawdziwie niebieski odcień w naturze, jest punktem wyjścia dla większości ludzi . 

To właśnie ten kolor ma największy wpływ na naszą psychikę. PANTONE 19-4052 Classic Blue to kolor, który przypomina sugestywne wieczorne niebo, zachęcając do poszerzenia horyzontów i otwarcia się na przepływ komunikacji - komentuje Latrice Eisman Executive Director w Pantone Color Institute.

Jak dodaje Eiseman: "Patrząc na świat w bardziej ogólny sposób, te niepewne czasy wymagają trwałego, uspokajającego koloru, takiego jak Classic Blue".

Kolor roku Pantone jak kolor z logo Facebooka?

Dla wielu tegoroczny wybór koloru roku Pantone kojarzy się głównie z kolorem logo Faceboka. Leatrice Eiseman podkreśla, że zbieżność kolorów jest całkowicie przypadkowa. "Nie wiem, dlaczego (Facebook - przyp. red.) dokonali takiego wyboru. Ale ogólnie rzecz biorąc wiele branż przyjęło kolor niebieski, szczególnie Classic Blue z powodu nieodłącznego poczucia niezawodności, zaufania, lojalności i wszystkich tych bardzo pozytywnych reakcji, które ludzie mają. Jest to znane od dawna i staje się jeszcze bardziej widoczne w miarę upływu czasu. Sprawia, że ​​ludzie czują, że mają coś, czego mogą się trzymać. Nazywamy to kolorem „kotwiczącym” ”.

Instytut Pantone zajmuje się prognozowaniem trendów kolorystycznych głównie dla branży wzorniczej, graficznej i modowej. Kolor roku jest wybierany od 20 lat. Eksperci i analitycy biorą pod uwagę trendy kulturowe, design, modę, a także to, w jaki sposób kolory uosabiają nasze zbiorowe doświadczenia i odzwierciedlają to, co dzieje się w globalnej kulturze w danym momencie. 

Jak Wam się podoba kolor roku 2020 według Pantone?