Brytyjscy lekarze - innowacyjny lek na raka

Nowość opatentowana przez lekarzy to lek, który według nich działa na wiele rodzajów nowotworów, w związku z czym znajdzie zastosowanie u większej liczby chorych. Ponadto stosowanie tego preparatu w okresie choroby nowotworowej ma w dużej mierze niwelować skutki uboczne odczuwane u osób będących w trakcie leczenia. To ogromna zmiana, gdyż obecnie podczas leczenia często chorzy nie są w stanie poradzić sobie bez opieki osób trzecich.

Nowy lek na raka - jak się nazywa i kiedy zostanie dopuszczony do obrotu?

Nowy lek na raka nosi nazwę "Larotrectinib" i ma działać niezależnie w jakiej części ciała umiejscowiony jest nowotwór. Lek został już dopuszczony do obrotu na terenie całej Europy.

Istnieje wiele szlaków biochemicznych, które są wspólne dla różnych typów nowotworów -  dr Julia Chisholm, konsultantka ds. nowotworów w szpitalu Royal Marsdem

Charlotte Stevenson - pierwsza pacjentka leczona Larotrectinibem

Charlotte Stevenson to pierwsza pacjentka leczona "Larotrecrinibem". To dwuletnia dziewczynka z Belfastu, u której wykryto nowotwór tkanki łącznej. Lekarze bardzo obawiali się upośledzonego rozwoju dziecka w tak młodym wieku. Mimo wszystko rodzice postanowili podjąć walkę, licząc że wdrożone innowacyjne leczenie będzie skutkować u ich dziecka poprawą stanu zdrowia. Jak się okazało Charlotte normalnie i w szybkim tempie rozwija się, a zmiany nowotworowe zaczęły się cofać.

Korzyści dla pacjentów - w szczególności dzieci - wynikające z leczenia wielu różnych rodzajów nowotworów za pomocą jednego leku są potencjalnie ogromne, pomagając im w prowadzeniu dłuższego i zdrowszego życia - powiedział w tym czasie szef NHS England Simon Stevens