Już nasi przodkowie wiedzieli, że pewnych rzeczy nie należy wykonywać po zachodzie słońca. Zaczynał się wtedy okres działania złych mocy, duchów i podstępnych istot. Obowiązki musiały być zakończone jeszcze przed zapadnięciem zmroku, by móc bezpiecznie schronić się na noc. Złamanie tej zasady przynosiło negatywne konsekwencje. Dlatego nigdy nie rób tego po zmierzchu. Inaczej stracisz pieniądze i ściągniesz pecha. Przeczytaj, czego unikać nocą.

Czego nie wolno robić po zmierzchu?

Wierzenia ludowe często wspominają graniczny moment zachodu słońca jako czas na dokończenie działań materialnych lub oraz początek pory magii i rytuałów. Dawniej w ciemności mogły czyhać złe moce, demony czy duchy, które czaiły się na niewinnych ludzi, by kusić ich do złego lub oszukać. Przyciągać je mogły takie czynności jak patrzenie w lustro czy gwizdanie w domu.

Z tego powodu przesądy głoszą, że po zmierzchu nie wolno pożyczać pieniędzy. Chodzi tu zarówno o pożyczanie gotówki dla siebie, jak i przekazywanie jej komuś innemu. Niewskazane jest także spłacanie długów za siebie i bliskich. Po zachodzie słońca wierzenia ludowe zakazywały nawet brania gotówki do ręki, liczenia pieniędzy oraz wyciągania portfela. Wszelkie sprawy finansowe realizowane nocą kojarzono z nachodzącym pechem.

Zobacz też:

Dlaczego w ten sposób stracisz pieniądze?

Zapadający zmierzch i noc to najgorsza pora na wszelkie operacje finansowe. Przesądy ostrzegają, by nie pożyczać wtedy pieniędzy, a najlepiej wcale ich nie dotykać. W przeciwnym razie czeka nas tylko i wyłącznie strata, a także pech i same nieszczęścia. Liczenie pieniędzy w ciemności to natomiast zwiastun biedy w domu. Dlaczego pojawił się ten przesąd o pożyczaniu pieniędzy nocą?

Jak już wspominaliśmy, noc kojarzyła się z działaniem złych mocy. To one miały sprawiać, że pożyczana gotówka rozpływa się w powietrzu, ginie lub jest wydawana na błahostki. Duchy i demony mogą oszukiwać nasze zmysły, myląc kwoty, chowając banknoty lub mieszając szyki w inny sposób. W efekcie czekają nas pewne kłopoty finansowe.

Drugie oblicze tego przesądu podpowiada, że nocą zmęczenie może wziąć górę i przynieść negatywne konsekwencje. Łatwiej się pomylić, podjąć złą decyzję lub zgubić gotówkę. Dlatego niezależnie od wiary w przesądy o pożyczaniu pieniędzy nocą, lepiej pozostawić sprawy finansowe na nowy dzień, kiedy myślimy jaśniej.

Zobacz także:

Sprawdź także: