Naszywki na ubrania

Modne naszywki mogą znaleźć się na różnych elementach garderoby, dodatkowo je zdobiąc, jak też maskując pewne niedoskonałości używanych już rzeczy. Najczęściej umieszcza się je obecnie na bluzkach, bluzach i spodniach. Trafiają także na kurtki i torebki. Najlepiej wyglądają na powierzchniach bawełnianych, jeansowych i skórzanych, ale świetnie prezentują się w zasadzie na wszystkim. Byle tylko rzecz miała jednolity kolor lub w miarę gładką powierzchnię - wówczas barwne naszywki będą lepiej widoczne.

Naszywki na spodnie najczęściej przedstawiają kwiaty. Jest to zresztą najpopularniejszy obecnie motyw. Dzięki podobnej ozdobie każda bluzka czy spodnie stają się dużo bardziej eleganckie i kobiece. Naszywki na jeansy najczęściej umieszczane są na tylnych kieszeniach lub tuż pod kieszeniami z przodu. Można nimi ozdobić obydwie nogawki lub tylko jedną. Panuje pod tym względem duża dowolność. 

Naszywki na koszulki i bluzy można dopasować do swoich własnych zainteresowań. Mogą przedstawiać jakieś ważne hasło, kwiat czy ulubione zwierzę. W przypadku bluz najczęściej trafiają na plecy (jeśli są to duże elementy) lub na klatkę piersiową. Zasuwane bluzy wykorzystują mniejsze naszywki, które umieszcza się po jednej stronie zamka. 

Naszywki na kurtki też zwykle trafiają na plecy. Najpopularniejsze są duże naszywki na ubrania, które będą odpowiednio widoczne z daleka. Wizerunek wilka, rajskiego ptaka, wielki kwiat, lew czy kolorowy motyl są bardzo modne. Torebki wolą jednak mniejsze naszywki - najlepiej kilka malutkich, rozmieszczonych w przypadkowych miejscach, co nadaje całości nonszalancji. Popularny jest motyw palmy, słońca, szminki czy serca. Bardziej eleganckie są kwiaty, które trafiają również na buty. 

Modne naszywki

Naszywki na ubrania można zaprojektować samodzielnie, albo skorzystać z już istniejących wzorów. Jeśli ktoś posiada program graficzny, istnieją firmy, które wydrukują zaprojektowaną naszywkę przy pomocy maszyny hafciarskiej czy drukarskiej. Wybór gotowych naszywek na ubrania jest jednak tak duży, że każdy może znaleźć coś dla siebie!

Naszywki na ubrania mogą być przeznaczone do rzeczywistego ich naszycia, ale istnieje też możliwość ich przyklejenia czy naprasowania. W przypadku przyklejenia, sprawdzi się klej do tkanin czy klej do skóry. Z kolei naszywki termoprzylepne można przytwierdzić do materiału przy pomocy żelazka.

Wystarczy zdjąć z naszywki folię ochronną, umieścić naszywkę w wybranym miejscu, a następnie odwrócić całość materiałem do góry i zaprasować przez bawełnianą szmatkę. Żelazko powinno być rozgrzane do temperatury 125-145 stopni Celsjusza - chyba że naszywka ma trafić na materiał sztuczny. Wówczas temperatura musi być niższa. Wystarczy trzymać żelazko na materiale przez 20-25 sekund, a termonaszywka zostanie przytwierdzona do niego na stałe.

Zobacz także:

Jeśli chodzi o modne obecnie wzory, najpopularniejsze są kwiaty, zwierzęta, owoce oraz napisy. W gorące dni sprawdzą się naszywki nawiązujące do wakacji i urlopów - lody, palmy, słońce, drinki, orzeźwiające, soczyste owoce. Jesienią popularniejszy jest wzór liści, a zimą śnieżynki czy choinki. Ponieważ sami wybieramy, jakie naszywki znajdą się na naszych torebkach czy spodniach, konkretne wzory zwracają uwagę. Świadczą o zainteresowaniach, poglądach czy planach. 

Duże naszywki na ubrania świetnie się prezentują na koszulkach, kurtkach i bluzach. Z kolei spodnie oraz torebki lepiej wyglądają z mniejszymi naszywkami. Modne naszywki mogą również trafić na buty! Warto tylko pamiętać, że wystarczy jeden taki ozdobny element w stylizacji - jeśli jest nim torebka, nie wybierajmy jeszcze bluzy z naszywkami i ozdobionych termonalepkami butów, bo niekoniecznie będzie to dobre połączenie.

Oryginalne naszywki na ubrania

Naszywki na ubrania to bardzo modne ozdoby, które mogą być naprawdę oryginalne. W sprzedaży znajdziemy naszywki czarno-białe i wielokolorowe, naszywki duże, małe, z logo jakiejś firmy czy zespołu, z motywującym hasłem, wizerunkiem zwierzęcia i wiele innych. Naszywki na torebki mogą nawiązywać do znanych marek, albo też odwiedzanych miejsc. Często właśnie taki element potrafi przełamać nieco monotonną stylizację.

Kurtki z naszywkami można ubierać nawet do eleganckiego zestawu. Podobnie można dobrać do damskiego garnituru czy eleganckiej, koronkowej bluzki gładką torebkę z rozmaitymi naszywkami. Każda szykowna kreacja zdobywa więcej luzu i naturalności. Przy tym prezentujemy się zawsze oryginalnie, bo dobór naszywek jest kwestią indywidualną i wyjątkową. 

Tym bardziej, że naszywki na bluzy czy spodnie mogą zostać wykonane zgodnie z indywidualnym projektem. Można nawet posłużyć się fotografią, choć oczywiście naszywka nie będzie idealnie przedstawiała czyjejś twarzy lub miejsca. Jest to jednak ciekawy pomysł na ozdobienie ubrania nie tylko dla siebie, ale i wykonanie prezentu dla kogoś bliskiego. 

Przy tworzeniu indywidualnego projektu ważne jest nie tylko przygotowanie wzoru, ale i opisanie rodzaju wybranego podkładu. Warto też dodać do czego dokładnie ma zostać przytwierdzona naszywka, a wszystko zostanie tak dobrane, by była ona możliwie jak najtrwalsza. Oryginalne naszywki mogą też być przypinane do ubrania agrafkami - bardzo ciekawie to wygląda. Wówczas dodatkową ozdobą są też same agrafki. 

Niektórzy wykonują szew tylko w dwóch czy czterech miejscach, by nie uszkodzić tkaniny. Inni przytwierdzają naszywki na stałe - na przykład przy pomocy trwałego kleju. Pamiętajmy jedynie, by później prać daną rzecz w niskiej temperaturze, by naszywka nie odpadła lub nie zepsuła się. Zwykle im większa i bardziej ozdobna naszywka, tym więcej kosztuje. Jest to jednak tani a modny sposób na dekorację posiadanych rzeczy, bo najpopularniejsze naszywki kosztują zwykle kilka lub kilkanaście złotych.