Nagroda Bookera 2018: Olga Tokarczuk nagrodzona za książkę "Bieguni"

Polska pisarka Olga Tokarczuk została laureatką prestiżowej Międzynarodowej Nagrody Bookera 2018. Man Booker International Prize to najważniejsza nagroda literacka przyznawana w Wielkiej Brytanii od 1969 roku autorom książek przetłumaczonych na język angielski. Olga Tokarczuk została nagrodzona za książkę "Bieguni" ("Flights") przetłumaczoną na angielski przez Jennifer Croft.

Olga Tokarczuk odbierając nagrodę w londyńskim Victoria and Albert Museum była bardzo wzruszona.

Jestem bardzo szczęśliwa...Jestem pierwszą polskojęzyczną pisarką, która wygrywa tę międzynarodową nagrodę. Wierzę jednak, że literatura jest stworzeniem, które rodzi się w jednym języku i może odrodzić się w innym. - powiedziała Olga Tokarczuk odbierając nagrodę

Olga Tokarczuk podziękowała również swojej tłumaczce Jennifer Croft za pracę nad książką.

Jest niesamowite móc pracować razem i znaleźć kogoś, kto okazuje takie oddanie i z taką determinacją szuka wydawców. - dodała Olga Tokarczuk

W trakcie swojego wystąpienia Olga Tokarczuk wspominała czasy, kiedy w 1987 roku, jako studentka pierwszy raz przyjechała do Londynu pracować jako pokojówka hotelowa. Wtedy kupiła sobie kolczyki, które postanowiła założyć na wręczenie Międzynarodowej Nagrody Bookera 2018. Widać kolczyki sprzed trzydziestu lat przyniosły pisarce szczęście.

Nagroda Bookera 2018: o czym jest książka "Bieguni" Olgi Tokarczuk

Brytyjska pisarka Lisa Appignanesi, przewodnicząca Międzynarodowej Nagrody Bookera 2018 podkreśliła, że książka Olgi Tokarczuk "Bieguni" została napisana żywym i pełnym wyobraźni językiem.

Książka Olgi Tokarczuk "Bieguni" to jedna z najgłośniejszych i najszerzej komentowanych powieści ostatnich lat. Olga Tokarczuk w powieści "Bieguni" zabiera czytelników w niezwykłą podróż przez różne miejsca i czasy. Zaprasza do wspólnego oswajania migotliwej, fragmentarycznej rzeczywistości, do porzucania utartych szlaków. Ta powieść nie ma granic – dzieje się na całym świecie. Od dawnych sułtańskich pałaców przez siedemnastowieczne gabinety osobliwości po współczesne hale odlotów.

Ta książka stara się być lojalna wobec kakofonii i dysonansu naszego doświadczania świata, wobec niemożliwości jego ujednolicenia, wobec jego chaosu, rozpadania się i ponownego tworzenia nowych konfiguracji. Jestem w niej wierna peryferiom, obszarom niedopowiedzianym, zamazanym. Powtarzam w niej własne błędy i wydaje mi się to absolutnie konieczne - czytamy na okładce ''Biegunów''.

Olga Tokarczuk oprócz Międzynarodowej Nagrody Bookera, która jest nagrodą bardzo prestiżową dla pisarza, otrzymała również nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. 

Serdecznie Gratulujemy Oldze Tokarczuk i jesteśmy dumni z polskiej pisarki.