Menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety. Chociaż nieuniknione są pewne objawy, takie jak uderzenia gorąca, zaburzenia snu, spadek energii, czy gorsze samopoczucie, to jednak w dużej mierze od nas zależy, jak podejdziemy do tego tematu. Jedno jest pewne, w tym szczególnym czasie powinniśmy się sobą szczególnie zaopiekować.

Nie ma konkretnego wieku, w którym kobieta doświadcza menopauzy. Jest to sprawa indywidualna i zależy chociażby od tego, kiedy pojawiła się pierwsza miesiączka czy kobieta jest aktywna fizycznie, jak długo trwa jej cykl menstruacyjny lub czy pali papierosy. 

Zacznijmy od tego, co to jest menopauza. W ścisłym tego słowa znaczeniu menopauzą określamy ostatnią miesiączkę w życiu kobiety. Dodatkowo mówimy też o okresie przedmenopauzalnym i pomenopauzalnym, który rozpoczyna się po ostatniej miesiączce. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, okres okołomenopauzalny trwa od 2 do 8 lat przed ostatnią miesiączką i rok po jej zakończeniu. Wówczas w organizmie kobiety zachodzą duże zmiany hormonalne, które przekładają się na jakość jej życia pod każdym względem. Jest to spowodowane tym, że jajniki zaczynają wytwarzać mniej hormonów płciowych: progesteronu i estrogenu.

Skuteczne sposoby na złagodzenie objawów menopauzy

Menopauza dla wielu kobiet niesie za sobą duże zmiany, z którymi niekiedy ciężko się pogodzić, zwłaszcza jeśli objawy menopauzy są nasilone. Dlatego to szczególny moment w życiu kobiety, kiedy warto zmienić złe nawyki, zatrzymać się i od nowa określić swoje priorytety, wymagania względem siebie i plany na przyszłość. To idealny moment, żeby skupić się na sobie i dać sobie coś, co zawsze odkładałyśmy na później i na co nigdy nie miałyśmy czasu. Zastąpmy w naszym codziennym słowniku słowo "muszę" na "chcę i potrzebuję". 

My podpowiadamy sprawdzone sposoby, jak łagodzić objawy menopauzy oraz jak o siebie zadbać w tym szczególnym czasie, a Wy wprowadźcie je w życie i czerpcie z niego garściami.

1. Postaw na aktywność

Jeśli nigdy nie miałaś czasu na regularną aktywność fizyczną, to jest to idealny moment. Wysiłek fizyczny będzie wpływał na twoje dobre samopoczucie. Nie rób nic na siłę i znajdź sport, który będzie sprawiał ci przyjemność. Poranny spacer, joga, basen, pilates - eksperymentuj i wybierz opcję idealną dla siebie. Od razu zauważysz korzystny wpływ na swój nastrój i samopoczucie. Co więcej, regularna aktywność fizyczna zapobiega chorobom serca, cukrzycy, osteoporozie i innymi schorzeniom związanym ze starzeniem się.

Wiele osób lubi uprawiać sport w towarzystwie. Jeśli taka forma aktywności również i tobie odpowiada, to nie daj się długo namawiać i zacznij działać. Dołącz do przyjaciółki na sesję jogi lub spacer w parku. Na efekty nie będziesz musiała długo czekać.

2. Zdrowo się odżywiaj

Nie myśl o diecie w kontekście odchudzania, a wręcz o tym zapomnij. Za to postaw na zdrowe odżywianie. Dieta w okresie menopauzy powinna być niskokaloryczna, ale nie rezygnuj z jedzenia tłustych ryb morskich bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe (tuńczyk, makrela, śledź, szprotki). Kwasy te zapobiegają chorobom układu krążenia, zmniejszają stężenie trójglicerydów, cholesterolu całkowitego i frakcji LDL cholesterolu w surowicy krwi. Ograniczają także uderzenia gorąca.

Dieta przy menopauzie powinna być również bogata w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste oraz produkty bogate w wapń.

Podczas menopauzy warto wykluczyć lub przynajmniej ograniczyć cukier oraz kwasy tłuszczowe typu trans, które uszkadzają naczynia krwionośne, produkty fast food, czerwone mięso, konserwy i produkty o dużej zawartości soli. Warto również pamiętać o tym, że kofeina w nadmiarze prowadzi do utraty wapnia, a szczaw, rabarbar i czarna herbata w dużych ilościach ograniczają jego przyswajanie.

3. Rzuć papierosy

Nie od dziś wiadomo, że palenie zwiększa ryzyko chorób serca, udaru, osteoporozy, nowotworów i jest przyczyną wielu problemów zdrowotnych. W trakcie menopauzy przyczynia się także do zwiększenia uderzeń gorąca, nie mówiąc już o powstawaniu wolnych rodników, które negatywnie wpływają na nasz wygląd i zdrowie oraz o nieprzyjemnej woni, którą przesiąknięty jest palacz. Niewiele osób jednak wie, że tym, co jest najbardziej szkodliwe w papierosie jest powstający w wyniku jego spalania – dym i substancje smoliste (czyli nawet nie sama nikotyna, choć jest jednak bardzo silnie uzależniająca). Dlatego nigdy nie jest za późno, aby rzucić papierosy, a pozytywne efekty wyeliminowania z naszego życia dymu odczujemy praktycznie od razu. Oczywiście zawsze łatwiej mówić niż zrobić, ale na pewno cały czas trzeba podejmować wysiłki by raz na zawsze móc powiedzieć papierosowi adiós! Może obchodzony 31 maja Światowy Dzień bez Papierosa będzie ku temu dobrą okazją? Odpowiadamy: na pewno TAK!

No dobrze, ale co z nałogowymi palaczami, których nierówna walka z papierosem zawsze kończy się sromotną porażką? Mogą oni rozważyć wtedy zamianę papierosa na „produkty bezdymne”, czyli przebadane i certyfikowane – e-papierosy lub podgrzewacze tytoniu. Nazywane są „bezdymnymi” bowiem podczas korzystania z nich nie dochodzi do spalania tytoniu: e-papierosy podgrzewają płyn, a podgrzewacze tytoń. Dlatego brak w nich cuchnącego dymu, substancji smolistych czy popiołu (wydzielają za to niemal bezwonny aerozol z nikotyną). Pamiętaj jednak: te urządzenia nie są magicznym rozwiązaniem, nie są obojętne dla organizmu! Mogą jednak stanowić pewną opcję dla tych, którzy bezustannie wracają do papierosów.

4. Unikaj kofeiny i dużej ilości alkoholu

Kofeina i alkohol spożywane w zbyt dużych ilościach, mogą utrudniać zasypianie. Menopauza to czas, kiedy pojawiają się problemy ze snem, dlatego wprowadź regularne godziny snu, nie ćwicz przed snem, tylko się zrelaksuj.

Kawę i napoje alkoholowe zastąp herbatami owocowymi i ziołowymi, które wpłyną również pozytywnie na twój sen i samopoczucie. Poszukuj nowych rozwiązań, które są idealne dla ciebie. To, co sprawdza się dobrze u innych, niekoniecznie będzie działać w twoim przypadku. Pamiętaj, że każda z nas jest inna i działają na nią inne sposoby, dotyczy to zwłaszcza kwestii zdrowotnych i samopoczucia, w tym procesu menopauzy.

5. Nie stresuj się

Nie od dziś wiadomo, że stres jest naszym wrogiem, tym bardziej w czasie menopauzy. Postaraj się go ograniczyć i wykorzystaj metody, które cię odprężają. Czytaj książki, medytuj, słuchaj relaksującej muzyki. Te sposoby z pewnością pomogą ci łatwiej przejść przez ten czas i ułatwią zasypianie. Grunt to zachować pozytywne myślenie. Nie daj się opanować negatywnym myślom, bo mogą doprowadzić cię do depresji. Kiedy dopadną cię wahania nastroju, drażliwość czy smutek wykorzystaj techniki relaksacyjne. Zafunduj sobie masaż, wprowadź trening oddychania, wypocznij. Wbrew pozorom takie małe kroczki prowadzą do dużych zmian.

Zaopiekuj się sobą z czułością i sprawiaj sobie drobne przyjemności. Każda kobieta tego potrzebuje, zwłaszcza w takim czasie.