Kim jest Meghan Markle? Kim był jej pierwszy mąż?

Meghan Markle to amerykańska aktorka, znana najlepiej z roli Rachel Zane w serialu „W garniturach”. Jej życie wywróciło się o 180 stopni, kiedy pewnego wieczoru poznała młodego arystokratę. Był nim oczywiście książę Harry, syn księcia Karola i księżnej Diany, członek brytyjskiej rodziny królewskiej. Para zaręczyła się w 2017 roku, a rok później, 19 maja 2018 Meghan oficjalnie dołączyła do rodziny królewskiej.

Chociaż Meghan miała szczęście w sferze zawodowej, nie powodziło jej się w miłości. W 2004 roku zaczęła spotykać się z amerykańskim producentem filmowym, Trevorem Engelsonem. Para zaręczyła się sześć lat później, a ich ślub odbył się w 2011 roku na Jamajce. Para na początku nie chciała formalizować swojego związku, jednak po siedmiu wspólnie spędzonych latach zdecydowali się na wesele. Zakochani świętowali na hucznej uroczystości razem z rodziną i setką znajomych.

"Ślub odbył się na jamajskiej plaży, a Meghan mówiła wszystkim, że to najszczęśliwszy dzień w jej życiu. Byłam jej druhną. Byłyśmy przyjaciółkami od drugiego roku życia i Meg zawsze powtarzała, że jej największą aspiracją w życiu było wyjście za mąż" - wyznała po latach Ninaki Priddy, znajoma Markle.

Mówi się, że to właśnie Trevor pomógł zdobyć Meghan rolę w popularnym serialu i chociaż kariera aktorki nabierała tempa, jej związek powoli się rozpadał. Popularność i nowe role Markle sprawiły, że małżonkowie widywali się coraz rzadziej. W 2013 roku, dwa lata po ślubie, wzięli rozwód, a oficjalnym powodem rozstania były „różnice nie do pogodzenia”.

Życiorys Meghan Markle

Meghan Markle przyszła na świat 4 sierpnia 1981 roku w Los Angeles. Jest pierwszym dzieckiem Thomasa Markle i Dorii Ragland. Była wychowywana przez matkę, chociaż ojca widywała regularnie. Dzisiaj jednak nie utrzymuje z nim kontaktu. Po tym, jak Meghan dołączyła do brytyjskiej rodziny królewskiej, Thomas Markle zaczął dzielić się z tabloidami szczegółami z jej życia i upublicznił nawet list, w którym córka prosi go, aby ten uszanował jej prywatność.

Meghan uczęszczała do katolickiego liceum, a następnie studiowała jednocześnie stosunki międzynarodowe i historię teatru na Uniwersytecie Północno-Zachodnim. Już od najmłodszych lat wiedziała jednak, że jej powołaniem jest aktorstwo. Swój debiut telewizyjny zaliczyła w 2002 roku. Wystąpiła wtedy w serialu „Szpital miejski”. Trzy lata później wystąpiła w pierwszym filmie – „Zupełnie jak miłość”, w którym wystąpiła u boku Ashtona Kutchera. Większe role przyszły kilka lat później. W 2011 roku wystąpiła w przeboju kinowym, „Szefowie wrogowie”. To był dobry rok dla Meghan, ponieważ chwilę później otrzymała jedną z głównych ról w serialu „W garniturach”. To właśnie rola ambitnej asystentki Rachel Zane przyniosła jej sławę i rozpoznawalność.

Jak Meghan Markle poznała księcia Harry'ego?

Meghan Markle i książę Harry poznali się w 2016 roku na randce w ciemno zorganizowanej przez ich znajomych. Książę i aktorka tak bardzo przypadli sobie do gustu, że następny dzień również spędzili wspólnie. Miesiąc później byli już na wspólnej wycieczce w Afryce, gdzie Harry pracował jako wolontariusz. Chociaż aktorka i książę próbowali utrzymać swój nowy związek w tajemnicy, już w październiku tego samego roku magazyn „The Sunday Express” opublikował artykuł zatytułowany „Harry jest szczęśliwszy niż kiedykolwiek”.

Zobacz także:

Właśnie wtedy o Meghan zaczęło robić się głośno także poza Stanami. Jako potencjalna przyszła księżna była bacznie obserwowana przez paparazzi. Brytyjczycy chcieli wiedzieć wszystko o przyszłej żonie „niegrzecznego chłopca rodziny królewskiej”. Zainteresowanie życiem Meghan wzrosło na tyle, że była ona najczęściej wyszukiwaną aktorką w wyszukiwarce Google w 2016 roku! Wtedy też na wierzch zaczęły wypływać wszystkie skandale z życia aktorki. Ludziom nie podobało się to, że Meghan była rozwódką, aktorką i Amerykanką. Nagonka dotyczyła nawet jej koloru skóry! Aktorka była także stale porównywana księżnej Kate. Pałac Buckingham musiał stanąć w obronie aktorki i wydać oświadczenie z prośbą o zaprzestaniu prześladowania.

Ślub i suknia ślubna Meghan Markle

Meghan i Harry zaręczyli się 25 września 2017 roku. Ich ślub odbył się rok później, 19 maja w kaplicy św. Jerzego w Windsorze. Na uroczystości nie mogło zabraknąć sław ze świata show-biznesu. Na ślub zaproszeni zostali przyjaciele Meghan i jej koledzy z planu serialu „W garniturach”, ale także Victoria i David Beckhamowie, członkowie wielu organizacji charytatywnych i naturalnie rodzina Harry’ego, czyli członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej.

Największe zainteresowanie wzbudziła suknia ślubna Meghan. Aktorka postanowiła w najważniejszym dniu swojego życia na klasykę. Suknia ślubna Markle to projekt Clare Waight Keller, dyrektor kreatywnej paryskiego domu mody Givenchy. Kreacja bardzo wpisywała się w styl aktorki, która na co dzień także stawia na minimalizm. Jedynym niepowtarzalnym elementem ubioru panny młodej był welon. Składał się on z jedwabnego tiulu, na którym wyhaftowano 53 kwiaty, które miały reprezentować wszystkie kraje zrzeszone we Wspólnocie Narodów. Zgodnie z tradycją królowa Elżbieta wypożyczyła pannie młodej jedną z tiar ze swojej (niemałej) kolekcji. Meghan miała na swoim ślubie diamentową tiarę królowej Marii z 1932 roku.

Druga suknia Meghan była natomiast projketu Stelli McCartney. Długa, wykonana z jedwabnej krepy, odsłaniająca ramiona i plecy kreacja została zestawiona z satynowymi szpilkami marki Aquazurra. 

Dzieci księżnej Meghan i księcia Harry'ego

15 października 2018 r. Pałac Kensington ogłosił, że księżna Meghan i książę Harry spodziewają się pierwszego dziecka. „Jesteśmy gotowi i podekscytowani, że dołączymy do klubu rodziców”, mówiła wtedy Markle. Archie Harrison, syn książęcej pary przyszedł na świat 6 maja 2019 roku. Po wycofaniu się z pełnienia oficjalnych obowiązków w ramach rodziny królewskiej, para postanowiła przenieść się do Kalifornii i tam wychowywać synka, żeby uciec od rozgłosu, plotek i paparazzi. Dopiero w 2020 roku księżna postanowiła poruszyć w prasie temat swojego prywatnego życia. Markle napisała osobisty felieton dla „New York Timesa”, w którym zdobyła się na szczere wyznanie. Okazało się, że aktorka kolejną ciążę po Archie'm poroniła.

„Poczułam ostry skurcz. Upadłam na podłogę z synkiem w ramionach, nucąc kołysankę, aby uspokoić nas oboje. Radosna melodia kontrastowała z moim poczuciem, że coś jest nie tak. Tuląc moje pierwsze dziecko, wiedziałam, że tracę drugie. Kilka godzin później leżałam w szpitalnym łóżku, trzymając męża za rękę. Poczułam wilgoć na jego dłoni i pocałowałam jego ręce, mokre od naszych łez” – napisała.

Utrata dziecka oznacza noszenie niemal nieznośnego smutku, którego wielu doświadcza, ale niewielu o nim mówi. W bólu po naszej stracie, mój mąż i ja odkryliśmy, że w sali na sto kobiet od 10 do 20 z nich poroni. Temat wciąż jest tabu, wiąże się ze wstydem, a żałoba jest samotna – dodała.

W walentynki 2021 roku para książęca poinformowała, że Meghan jest w kolejnej ciąży. Zrobili to za pomocą fotografii wykonanej przez przyjaciela pary – Misana Harrimana. Córka Meghan i Harry’ego przyszła na świat 4 czerwca 2021 roku. Dziewczynka otrzymała imiona Lilibet Diana. Jej pierwsze zdjęcie pojawiło się w kartce świątecznej opublikowanej przez parę w grudniu 2021.

Meghan Markle w roli księżnej Sussexu

Na początku wydawało się, że Meghan Markle sprawdza się świetnie w roli księżnej Sussexu. Aktorka zadebiutowała jako księżna zaledwie trzy dni po ślubie. Para pojawiła się wtedy na uroczystości z okazji obchodów 70. urodzin księcia Karola. Zanim na świat przyszedł ich pierwszy syn, zdążyli oni także uczestniczyć w oficjalnej wizycie do Australii i Nowej Zelandii. Podczas swoich przemówień często zwracała uwagę na kwestię praw kobiet i poziomu życia najuboższych.

Nie wszyscy byli jednak przekonani do nowej księżnej. Z powodu dociekliwości brytyjskich mediów i rasistowskich uwag pod adresem Meghan, para zdecydowała wycofać się z obowiązków członków rodziny królewskiej.

"Moja rodzina i ja w pełni popieramy pragnienie Harry'ego i Meghan, którzy chcą rozpocząć nowe życie jako młoda rodzina. Chociaż wolelibyśmy, aby pozostali pełnoetatowymi członkami rodziny królewskiej, szanujemy i rozumiemy ich pragnienie prowadzenia bardziej niezależnego życia, pozostając jednocześnie cenioną częścią mojej rodziny" – napisała wtedy w oświadczeniu Elżbieta II, babcia Harry’ego.

Wywiad Meghan i Harry'ego u Oprah Winfrey i pierwsza wspólna wizyta w UK po opuszczeniu rodziny królewskiej

Wywiad książęcej pary u królowej amerykańskiej telewizji na pewno przejdzie do historii. Markle nigdy wcześniej nie była tak szczera i powiedziała, co naprawdę zdarzyło się w Wielkiej Brytanii. Przyznała się do myśli samobójczych i do tego, że nie otrzymała wsparcia od innych członków rodziny królewskiej, a także do tego, że byłą ofiarą rasistowskich uwag. Wyznała także, że ślub nie był najszczęśliwszym dniem w jej życiu. Tego dnia do płaczu miała doprowadzić ją księżna Kate.

Po tym, jak wywiad został wyemitowany, cały świat był w szoku. Zdania były jednak podzielone. Wiele osób porównywało doświadczenie Meghan do tego, co spotkało księżną Dianę. Byli jednak też tacy, którzy nazywali Markle manipulatorką i kłamcą. Królowa Elżbieta i rodzina królewska oświadczyli, że są niezwykle zasmuceni słowami Meghan i Harry’ego.

"Cała rodzina jest ogromnie zasmucona, słuchając, jak trudne ostatnie lata były dla Meghan i Harry’ego. Problemy przez nich podniesione, szczególnie te dotyczące rasy, są ogromnie martwiące. Chociaż niektóre wspomnienia mogą się różnić, to owe wyznania traktowane są bardzo poważnie i zostaną omówione przez rodzinę prywatnie" – pisali w oficjalnym oświadczeniu.

Meghan, po opuszczeniu royal family, pierwszy raz wspólnie z Harry'm i dziećmi pojechała do Wielkiej Brytanii dopiero w czerwcu 2022 roku. Powodem były obchody Platynowego Jubileuszu Królowej Elżbiety II.

Meghan Markle: działalność charytatywna

W 2016 roku została ambasadorką World Vision Canada, organizacji działającej na rzecz trwałych zmian w życiu dzieci, rodzin i społeczności w celu przezwyciężenia ubóstwa. W tym samym roku pojechała do Rwandy, by promować kampanię Clean Water. Magahn należy również do organizacji ONZ Kobiety, a wraz z mężem prowadzi fundację Archewell.

Więcej zdjęć Meghan znajdzecie w galerii pod artykułem.