Więź matki z córką to najsilniejsza z więzi

Dla wielu to pewnie naturalne, że to właśnie matki i ich dzieci tworzą najsilniejsze więzi. Naukowcy znaleźli jednak dowód na to, że tylko z jednym ze swoich dzieci kobiety łączą szczególne relacje. Chodzi o matkę i córkę. Najnowsze badania opublikowane w "Journal of Neuroscience" wykazały, że matki i córki mają podobną lub wręcz identyczną budowę tego obszaru mózgu, który odpowiada za emocje. Co więcej, zdjęcia mózgu wykonane członkom 35 rodzin pokazały, że ani z mężami, ani z synami kobiet nie łączyły tak silne powiązania jak z córkami. Więzi między synami a ojcami oraz ojcami a córkami także były znacznie słabsze. Fumiko Hoeft, główna autorka badania, powiedziała: 

Często żartujemy, że dziedziczymy upór albo zdolności organizacyjne, ale nigdy wcześniej nie widzieliśmy tego na własne oczy, w ludzkim mózgu. 

Co oznaczają wyniki tych badań? Matkom łatwiej zrozumieć i utożsamiać się z emocjami córek, córki lepiej też rozumieją uczucia swoich matek. Jeśli więc kiedykolwiek czułaś, że jesteś albo stajesz się podobna do swojej matki, nie masz się już czemu dziwić.