Kobieta nie wiedziała, że jest w ciąży

35-letnia Brytyjka, Lisa Leathard, urodziła synka. Niby nic dziwnego, gdyby nie to, że o ciąży dowiedziała się 45 minut przed porodem. I to tylko dlatego, że poczuła dotkliwe bóle w podbrzuszu! Już w szpitalu szybko okazało się, że były to skurcze porodowe. Tak zszokowana kobieta tłumaczyła tę sytuację magazynowi "Plymouth Herald": "Powiedziano mi, że na pewno spodziewam się dziecka i za chwilę urodzę. (...) Byłam bardzo zajęta przez ostatnie miesiące: przeprowadzka, remont, praca. Najwyraźniej przegapiłam moment, kiedy zaszłam w ciążę."

Lisa urodziła zdrowe dziecko, a poród przebiegł sprawnie i bez komplikacji. Całe szczęście, biorąc pod uwagę fakt, że kobieta w czasie 9 miesięcy ciąży nie była ani razu u lekarza ani nie robiła żadnych badań. Jak to możliwe, że przegapiła wszystkie objawy ciąży, nie zorientowała się, że jej brzuch się powiększa, a dziecko kopie? Nie zwróciła uwagi na brak miesiączki? To nie pierwszy taki przypadek opisywany w mediach, gdy kobieta do niemal samego porodu nie zdaje sobie sprawy, że jest w ciąży. A to wskazuje na zatrważająco nisko poziom edukacji seksualnej i świadomości własnego ciała i zdrowia.

Objawy ciąży

Nie każda kobieta w ciąży ma mdłości, wymioty i bolesne piersi, ale są objawy ciąży, których naprawdę trudno nie zauważyć albo które można pomylić z innymi kłopotami zdrowotnymi. Poza tym każdy niepokojący symptom warto skonsultować z lekarzem, jeśli nie z ginekologiem, to przynajmniej z internistą. Objawy ciąży, które prawie zawsze się pojawiają, krótko po zapłodnieniu i w kolejnych miesiącach, to:

  • zatrzymanie miesiączki
  • powiększenie piersi
  • zmęczenie, senność
  • powiększenie brzucha
  • odczuwalne ruchy dziecka
  • skurcze przepowiadające i porodowe

To ważne, aby w ciąży jak najszybciej zrobić podstawowe badania (morfologia krwi), a potem regularnie powtarzać kontrole i robić dodatkowe testy jak: oznaczenie poziomu glukozy na czczo, WR, badanie w kierunku toksoplazmozy i cytomegalii, badanie na obecność wirusa HIV, cytologię, USG. Od tego często zależy zdrowie mamy i dziecka.