Co to są paznokcie hybrydowe?

Paznokcie hybrydowe to paznokcie pomalowane lakierem z dodatkiem specjalnego żelu, który utwardza się za pomocą lampy UV lub LED. Promieniami ultrafioletowymi utrwala się każdą warstwę lakieru, który nie odpryskuje, a kolor utrzymuje się na paznokciach w idealnym stanie dłużej niż w przypadku zwykłego lakieru - do 2 tygodni. 

Czy manicure hybrydowy niszczy paznokcie?

Masz obawy, że hybryda zniszczy, przesuszy albo odbarwi paznokcie? Wcale nie musi tak być. Aby manicure hybrydowy był bezpieczny, trzeba pamiętać o kilku żelaznych zasadach. 

5 błędów, przez które hybryda niszczy paznokcie:

1. Pozostawianie lakieru hybrydowego na paznokciach dłużej niż 14 dni

Po 2 tygodniach manicure hybrydowy może wciąż wyglądać idealnie, ale nie warto pozostawiać go na dłużej. Po tym czasie lakier zaczyna wysuszać płytkę paznokcia, mogą też pojawić się na niej białe plamy, jeśli dojdzie do zwapnienia paznokci.

2. Niewłaściwy wybór lakieru hybrydowego

Jeśli lakier hybrydowy (czyli soak off gel) trzyma się na paznokciach wyjątkowo długo, to wcale nie znaczy, że jest lepszy niż ten mniej trwały! Oznacza to zaś, że zawiera więcej składników źle oddziałujących na płytkę, a więc niszczy ją bardziej.

Zobacz też: Uczulenie na hybrydy: ten problem może mieć poważne skutki!

3. Samodzielne zdejmowanie lakieru hybrydowego z paznokci

Nieprofesjonalne usuwanie hybrydy (czyli robienie tego domowymi sposobami, zdrapywanie, ścieranie, odłamywanie) to ogromny błąd! Lakier hybrydowy trzeba usuwać u manikiurzystki, w salonie, acetonem lub specjalnym płynem na bazie acetonu.

4. Zbyt częste robienie manicure hybrydowego

Jeśli płytka paznokcia jest już nadwyrężona częstym nakładaniem lakieru hybrydowego, stała się zbyt cienka, lepiej na jakiś czas zrezygnować z hybrydy (powinna to ocenić manikiurzystka). Paznokcie hybrydowe to nie jest dobry pomysł także w przypadku chorób paznokci, widocznych bruzd, przebarwień po urazach.

5. Brak pielęgnacji po zdjęciu hybrydy

Przez 3 tygodnie po zdjęciu hybrydy warto pielęgnować paznokcie odżywką albo tłustą pastą (manicure japoński).

Manicure hybrydowy - jak usunąć go bezpiecznie w domu?

Samodzielne usuwanie lakieru hybrydowego to zdecydowanie najczęstsza przyczyna zniszczonych paznokci. Jeśli już więc decydujesz się na to, by zrobić to w domu, warto wiedzieć, jak zminimalizować straty. Jak zdjąć hybrydę krok po kroku?

1. Zaczynamy od zmatowienia płytki - najlepiej za pomocą polerki lub pilnika. Pamiętaj, że nie chodzi o to, by spiłować lakier, lecz delikatnie go zmatowić, po to, by zmywacz wniknął głębiej i łatwo uporał się z rozpuszczeniem hybrydy.

2. Pora na zmiękczenie lakieru. Przygotuj kompresy (najlepiej z pociętych na mniejsze części wacików), które należy nasączyć zmywaczem acetonowym. Umieść je na płytce paznokci i zawiń folią aluminiową, by lepiej przylegały. Odczekaj przynajmniej kilka minut.

3. Zdejmij folię i sprawdź, czy lakier jest wystarczająco rozpuszczony (powinien łatwo odchodzić od paznokci). Jeśli tak, delikatnie zdejmij go z płytki (pomoże w tym drewniany patyczek lub szpatułka). Resztki lakieru hybrydowego spiłuj delikatną polerką. Wygładź płytkę miękkim pilnikiem i posmaruj odżywką, a na skórki wokół paznokci nałóż oliwkę. 

Jeśli twoje paznokcie są w kiepskim stanie, zrób im przerwę od manicure hybrydowego. Rób wcierki z olejków (np. rycynowego) i smaruj skórki oliwką. Warto też pomyśleć o suplementach zawierających krzem i biotynę - dzięki temu odżywisz paznokcie od wewnątrz. 

Kwiatowe wzorki na paznokcie - FILM.

Jak zrobić piękny manicure - FILM.