Co widzą małe oczka?

Niewyraźne kształty i rozmyte, ciemno-jasne plamy - tak dziecko widzi świat w pierwszych dniach swojego życia. Najostrzejsze obrazy to przedmioty oddalone o ok. 20-25 cm od jego twarzy. Malec nie dostrzega jednak żadnych drobnych szczegółów. To dlatego właśnie z tak wielkim zaangażowaniem wpatruje się w twoją twarz, kiedy pochylasz się nad nim w trakcie karmienia. Spróbuj przesunąć coś przed jego oczami, zobaczysz, że będzie wodził za tym przedmiotem wzrokiem. Noworodek nie rozróżnia kolorów, ale lubi kontrasty i jasne, żywe kolory. Badania wykazują, że dziecko najpierw interesuje się miejscem styku "zderzonych" ze sobą bieli i czerni, a dopiero później całym przedmiotem. W 2. miesiącu życia, ostrość wzroku dziecka nadal pozostawia wiele do życzenia. Co ciekawe - malec zdecydowanie lepiej widzi przedmioty w ruchu niż te, które tkwią w jednym miejscu! Wzrok niemowlaka rozwija się w bardzo szybkim tempie. Szkrab kończąc pół roku widzi aż 800 razy lepiej niż bezpośrednio po urodzeniu! W drugim półroczu życia dziecko zaczyna widzieć głębię, tzn. ma możliwość dostrzegania perspektywy, a świat nie wygląda już dla niego, jak na fotografi i (tak było w pierwszych miesiącach jego życia). Zwiększa się także pole jego postrzegania. Malec dokładniej widzi kształty, a także wielkość i położenie przedmiotów. Te nowe możliwości stają się niezbędne, kiedy maluszek zaczyna raczkować i stawiać pierwsze kroki.

WARTO WSPOMAGAĆ ROZWÓJ WZROKU MALUSZKA

- Powieś nad łóżeczkiem dziecka ruchome zabawki (np. karuzelę). Pamiętaj, że dziecko patrzy na nie, leżąc na pleckach. Przedmioty powinny być dlatego umocowane poziomo, tak by były nad twarzą dziecka.
-Dodatkowo, w innych miejscach pokoju, możesz porozwieszać zabawki wydające różne dźwięki. Pamiętaj jednak, aby one także były w zasięgu wzroku smyka. Odgłosy z zabawek zachęcą malca, by na nie spoglądał.
-Przyczep do sufitu balon owinięty folią aluminiową, która odbija światło. Zwróci to uwagę małego obserwatora i zachęci go do śledzenia tego ciekawego zjawiska.
-Pokazuj niemowlakowi przedmioty w ruchu. Weź go na ręce i np. wyjrzyjcie razem przez okno, aby popatrzeć razem na samochody jeżdżące po ulicy.
-Weź dwie zabawki jednocześnie. Potrząsaj każdą z nich na zmianę. Zachęci to malca do ćwiczenia wzroku, poprzez przenoszenia go z jednej na drugą.
-Pozwól czasem maluszkowi wpatrywać się dowoli w nieporuszające się przedmioty. Będzie mógł wtedy spokojnie porównać ich kolory i kształty.

Dziecko osiąga maksymalną ostrość wzroku i pełnię pola widzenia w wieku 10 lat.

Chcesz się przekonać, jak widzi noworodek?

Wejdź do ciemnego pokoju i poczekaj, aż wzrok przyzwyczai się do ciemności. Rozejrzyj się następnie po pomieszczeniu. Wyraźnie dostrzeżesz tylko krawędzie, które kontrastują z jasnym tłem - koloru prawie wcale.