Są dni kiedy moje dziecko domaga się snu o 18, a czasem mogłoby szaleć nawet do 21. Czy dobrze jest zmieniać czas usypiania w zależności od tego czy maluch akurat domaga się snu czy zabawy?

Nie. Wprost przeciwnie. Powtarzanie co wieczów o tej samej porze, tych samych czynności pozwoli malcowi usystematyzować zegar biologiczny i pomoże rozróżnić dzień i noc. Kąpiel i wieczorny posiłek będą sygnałem, że zbliża się czas na spanie, czyli pora wyciszenia. Dobrze, jeśli co wieczór będziesz układać dziecko mniej więcej o tej samej porze. Najlepiej na pleckach (z główką ułożoną na boczek) lub na boku. 

Mój maluszek skończył już pół roku. Mimo to nadal budzi się w nocy i usypia dopiero kiedy go nakarmię. Czy to normalne?

Tak. Dziecko karmione piersią budzi się na posiłki wtedy, kiedy jego organizm tego potrzebuje. Jego żołądek nie jest wystarczająco duży, aby malec mógł najeść się "na zapas". Maluch może budzić się nawet kilka razy w ciągu nocy. Dziecku karmionemu butelką, które nęka nocny głód, można wieczorem podać bardziej sycące jedzenie np. kaszkę. Im później malec dostanie posiłek przed snem, a przede wszystkim im bardziej będzie on kaloryczny, tym dłużej będzie spał bez przerwy. 

Całe dnie spędzam z moim maluszkiem. Od pewnego czasu proszę teściową, aby ona usypiała naszego malca. Chciałabym przyzwyczaić dziecko do zasypiania bez mojej obecności. Czy to dobrze?

Tak. Wieczorna kąpiel, karmienie i usypianie dziecka nie muszą należeć tylko do mamy. Jeśli chciałabyś mieć chwilę tylko dla siebie część obowiązków związanych z pielęgnacją malucha może przejąć babcia. Ważne jest, by czynności te były przypisane zawsze tej samej osobie, ale niekoniecznie mamie. Maluch bardzo szybko nauczy się, że wieczorne rytuały to czas tylko dla niego i babci. 

Czy to, że używam pieluszek tetrowych może mieć wpływ na problemy ze snem malca, nawet gdy zmieniam je także w nocy?

Tak. Mokra pupa może zakłócać sen dziecka. Malec z przemoczoną pupą czuje się niekomfortowo i budzi się. Ciężko jest przewidzieć, szczególnie nocą, kiedy pieluszka powinna być wymieniona. Dlatego na noc i na dłuższe drzemki w ciągu dnia warto zakładać dziecku pieluszki jednorazowe, które dobrze pochłaniają wilgoć. 

Zawsze zamykamy okno w sypialni naszego dziecka. Czy wystarczy, jeśli zostawimy w pokoju tylko uchylone drzwi?

Nie. Suche powietrze i przegrzane pomieszczenie mogą być przyczyną zaburzenia snu malucha. Zimą i jesienią warto tuż przed snem przewietrzyć jego pokój, a gdy to nie pomaga zastosować nawilżanie powietrza. Latem i wiosną możesz zostawić na noc uchylone okno - pamiętaj jednak, aby maluch nie leżał w przeciągu.

Dlaczego sen jest tak ważny?

Sen potrzebny jest maluszkowi do zregenerowania sił i rośnięcia! W czasie snu w organizmie wydziela się hormon wzrostu (somatotropina), która powoduje, że twój maluszek tak szybko się rozwija. Każdy dzień jest dawką ogromnych wrażeń. Może to wyczerpać malca. Wszystko co dzieje się wokół (a na dodatek dzieje się pierwszy raz!) jest dla niego wydarzeniem niezwykłej rangi. Malec bardzo to przeżywa. Sen jest dla niego wytchnieniem po tym co działo się w ciągu dnia.

MOJA HISTORIA

Muzyka łagodzi...
"Nasza przygoda z muzyką relaksacyjną rozpoczęła się kiedy 2-miesięczny Marcinek bardzo cierpiał z powodu kolek. Był niespokojny i często miewał kłopoty z zasypianiem. Przyznam, że byliśmy tym bardzo zmęczeni i zmartwieni. Słyszałam, że muzyka relaksacyjna potrafi zdziałać cuda, ale podchodziłam do tych opinii sceptycznie. Jednak postanowiłam spróbować. Efekty bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły. Marcinek zasypiał już przy drugim utworze, a co najważniejsze jego sen był spokojny. Mały nie budził się w nocy, a rano wstawał pogodny. Synek ma w tej chwili 9 miesięcy i kłopoty z brzuszkiem należą już do przeszłości. Płytka z muzyką relaksacyjną nadal stanowi część naszego wieczornego rytuału. Synek zawsze słucha jej w trakcie przygotowań do snu."

Zobacz także:

Jolanta Jagosz-Ryszka z synkiem Marcinkiem z Tychów (woj.śląskie)

Dzień i noc

Noworodek śpi średnio 20 godzin na dobę. Początkowo nie jest w stanie odróżnić dnia od nocy. Jego sen nie jest dostosowany do rytmu dobowego, tak jak u ludzi dorosłych. Dopiero w 3-4 miesiącu życia malec powolutku przyzwyczaja się do tego, że noc to czas odpoczynku, a dzień to pora aktywności.