Jak izolacja wpływa na ludzki organizm?

Zamknięcie w czterech ścianach z powodu pandemii koronawirusa negatywnie wpływa na zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. W rozmowie z portalem Stylist psycholożka kliniczna, dr Jo Daniels wyjaśniła, jakie procesy zachodzą w ludzkim organizmie podczas długotrwałej izolacji.

- W tym czasie w roku przestawiamy się na tryb hibernacji. To normalne, że chcemy spędzać czas w domu, zwłaszcza kiedy jest tyle dobrych rzeczy do oglądania na Netflixie - mówi dr Jo Daniels.

Według niej problemy psychiczne najczęściej mają swoje źródło tam, gdzie nasze potrzeby nie są zaspokajane. Jeśli więc za długo siedzimy w domu, nie mamy dostępu do podstawowych rzeczy, jakich w domu nie znajdziemy - świeże powietrze, przestrzeń czy zwiększona aktywność fizyczna.

Zobacz też:

Nietypowa kwarantanna: Kobieta spędziła lockdown z córką, jej chłopakiem, byłym mężem i... jego partnerem!

Zimbabwe było jego drugim dom. Koronawirus uziemił go w Polsce. Jak wygląda życie w tym biednym kraju?

Lockdown a ruch. Dlaczego jest ważny?

Zdaniem ekspertki każda aktywność jest bardzo ważna nie tylko w aspekcie fizycznym, ale również psychicznym. Pomaga pozbyć się napięcia i stresu, które przez długi czas kumulowały się w nas.

Co więcej, ruch uwalnia endorfiny i wspomaga odporność.

Psycholożka zwraca również uwagę na to, jak ważny jest kontakt z bliskimi. Uważa, że nie należy całkowicie odcinać się od rodziny i znajomych. Jeśli boimy się koronawirusa, warto spotykać się najbliższymi choćby na spacerze, zachowując dystans społeczny.

Dr Jo Daniels mówi, że oderwanie się od społeczeństwa może wprawiać nas w stan zdołowania i kiepskiego nastroju. Im więcej czasu spędzamy w pojedynkę, tym bardziej skupiamy się na naszych rozterkach. Dlatego już dziś zadbajmy o to, by czas spędzony w izolacji był dla nas czasem rozwoju, a nie stagnacji. Ruszajmy się, próbujmy nowych potraw przygotowanych samodzielnie, rozwijajmy talenty. Możemy zacząć malować lub dziergać na drutach, jak robi ostatnio wiele gwiazd Hollywood, twierdząc, że to lepsze niż joga! Możemy też zaopatrzyć się w stos książek, które wciągną nas bez reszty!

Nie dajcie się Kochane!

Zobacz też:

Seks w czasach zarazy. Te statystyki nie kłamią!

Koronawirus w Polsce. Czy pandemia sprawi, że kobiety wrócą do garów?