Do tej pory zespół prof. Zbigniewa Izdebskiego, kierownika Katedry Humanizacji Medycyny i Seksuologii Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego, zrealizował 5 raportów na temat seksualności Polaków. Tegoroczna, przeprowadzona w okresie marzec-maj, okazała się wyjątkowa. To z powodu pandemii koronawirusa. Jak lockdown wpłynął na nasze zdrowie, związek i życie seksualne?

Seks w czasach zarazy: 51% Polaków pozytywnie oceniło swoje życie seksualne

Wyniki raportu zespołu prof. Zbigniewa Izdebskiego mają całkiem pozytywny wynik. Mimo że wielu z nas narzeka na lockdown, stres i niepewną przyszłość, z raportu jasno wynika, że pandemia zaskakująco dobrze wpłynęła na nasze relacje. Ponad 51% Polaków pozytywnie oceniło też swoje życie seksualne. 

Dzięki badaniu można dowiedzieć się również, w których regionach Polski mieszkańcy najlepiej oceniają swoje związki. Najkorzystniej w tym zestawieniu wypadły województwa podlaskie, podkarpackie i kujawsko-pomorskie, gdzie ponad 80% respondentów wysoko oceniło swoje zadowolenie życiem prywatnym.

Zobacz też: Czy Polacy mogą uprawiać seks w czasie pandemii? Odpowiada prof. Lew-Starowicz

W badanej grupie ok. 3 tys. osób w różnych przedziałach wiekowych 21% Polaków zadeklarowało, że w przyszłości chciałoby mieć dzieci, a 14%. zdecydowało się przełożyć powiększenie rodziny na bardziej pewne i stabilne czasy. Co ciekawe, Ponad 60% respondentów oceniło, że w czasie izolacji w ich związku nic się nie zmieniło, a jedynie 5% przyznało się do tego, że w czasie pandemii pierwszy raz pomyśleli o rozwodzie.

Seks w czasach zarazy: wzrost zainteresowania seksem wśród kobiet 

Według raportu na temat seksualności Polaków w czasie pandemii koronawirusa, największe obawy dotyczące trudności z odbyciem stosunku seksualnego dotyczyły zmęczenia przedłużającym się okresem niepewności i stresu związanego z nowym globalnym doświadczeniem. Home office, lockdown, izolacja i społeczny dystans - te powody przyczyniły się według ponad 25% kobiet i 22% mężczyzn do zubożenia życia seksualnego w związkach. Niewiele mniejszą przeszkodą okazała się też stała obecność w domu dzieci (18%), które utknęły na nauczaniu zdalnym. Zwiększone zainteresowanie seksem zanotowano u 22% mężczyzn, w wieku 18-29 lat. U kobiet wzrost zainteresowania zadeklarowało 13% respondentek, w tej samej grupie wiekowej.

Zobacz też: "Seks raz lub dwa razy w tygodniu może zwalczyć chorobę": eksperci o wpływie seksu na odporność

Zobacz także:

Raport prof. Izdebskiego zwraca uwagę na to, jak ogromny wpływ na nasze życie seksualne i relacje ma stres, strach i brak stabilizacji. Z raportu wynika między innymi, że w pierwszym okresie pandemii Covid-19, 66% Polaków czuło się zadowolonych z życia. 55%. pozytywnie oceniało stan swojego zdrowia, 48%. doświadczyło przemęczenia i kryzysu fizycznego, a aż 31% – kryzysu psychicznego.

"Bardzo często w dyskusji, która dotyczy koronawirusa, odnosimy się do osób starszych, wskazując na to, że jest to grupa najbardziej zagrożona epidemicznie. Okazuje się jednak, że kiedy myślimy o zdrowiu publicznym, powinniśmy też zwracać szczególną uwagę na osoby młode. To właśnie je w największym stopniu dotknął kryzys psychiczny spowodowany izolacją. [...] Osoby w późniejszych fazach życia, będące np. na emeryturze, w przeciwieństwie do młodych przyzwyczaiły się do radzenia sobie z sytuacjami trudnymi i z samotnością", podkreślił w raporcie prof. Zbigniew Izdebski.

Źródło: Seksualność Polek i Polaków w czasach COVID. Wyniki badania Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy.