Chorzy na raka napisali list otwarty do Jacka Kurskiego

List otwarty do prezesa TVP Jacka Kurskiego napisała Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych. PKPO to organizacja parasolowa reprezentująca 50 organizacji chorych na nowotwory w Polsce. List to odpowiedź na gorącą w ostatnich dniach dyskusję na temat przyznania 2 mld złotych na dopłaty dla TVP i Polskiego Radia jako rekompensatę za ulgi abonamentowe. Zdaniem opozycji pieniądze te powinny zostać przeznaczone na leczenie chorych na nowotwory, na realizacje Narodowej Strategii Onkologicznej.

"Nie negujemy, że na pełnienie swojej misji polskie media publiczne - podobnie jak narodowe stacje w innych krajach - potrzebują odpowiednie środki. Jednak zdaniem liderów PKPO w misję narodowych mediów wpisane jest propagowanie szeroko rozumianej kultury, w tym także kultury zdrowotnej społeczeństwa. Wskazujemy tu m.in. na zdrowy styl życia i inne zachowania prozdrowotne, które są podstawą profilaktyki chorób nowotworowych i ich wczesnego wykrycia, co daje możliwość nawet całkowitego wyleczenia. Skoro parlament przyznał dodatkowe 2 mld zł publicznym mediom na pełnienie ich misji, powinny się one z nich wywiązać, tym bardziej że zdrowie, a zwłaszcza onkologia, są priorytetem rządu." - piszą autorzy listu.

Zdaniem koalicji część tych środków należałoby przeznaczyć na sfinansowanie kilkuletniej kampanii społecznej w mediach publicznych poświęconej profilaktyce nowotworowej i zachęcającej do badań. "Naszym zdaniem prowadzona w tej chwili kampania z budżetu Ministerstwa Zdrowia jest mało rozpoznawalna, niejednorodna, jej przekaz nie dociera do społeczeństwa."

Chorzy na raka chcą koncertu Zenka Martyniuka

Zarząd Koalicji zaproponował Jackowi Kurskiemu, żeby telewizja publiczna zorganizowała koncert charytatywny na rzecz chorych na raka. "MUZYKA kontra RAK. Od disco do opery" mógłby być jednym z projektów, który chętnie zrealizowalibyśmy z TVP." - piszą autorzy listu i wymieniają Zenka Martyniuka jako jedną z gwiazd koncertu.

To nie żart. Chodzi o skuteczne dotarcie do ludzi w całej Polsce z prośbą, aby się przebadali. Zenek Martyniuk mógłby wyjść na scenę i powiedzieć, że on już to zrobił i że inni też powinni. Myślę, że jego głos mógłby przekonać wielu pacjentów z małych miejscowości, do których trudniej dotrzeć." - powiedziała Aleksandra Rudnicka, rzeczniczka PKPO.

Przypomnijmy, że w 2018 roku PKPO przeprowadziła ogólnopolską kampanię profilaktyczną "Wczesne wykrycie to życie" z udziałem artystów. W kampanii wystąpili: Marta Manowska, Hanna Śleszyńska, Olga Kalicka, Wiktoria Gąsiewska, Ewa Uryga, Olga Szomańska, Maria Pawłowska, Bartek Szymoniak.

Uważamy, że każda forma mówienia głośno o profilaktyce nowotworowej i zachęcania do regularnych badań jest dobra. Nowotwór może dotknąć każdego z nas i im wcześniej zostanie zdiagnozowany, tym lepiej. 

Nowotwór jest chorobą demokratyczną. Może dotknąć każdego, niezależnie od płci i w każdym wieku. Nie ma sensu jednak straszyć ludzi rakiem, bo wcześnie wykryty i dobrze leczony jest do pokonania. Trzeba tylko robić badania i się nie bać. W telewizji publicznej, która ma duży zasięg, brakuje programów prozdrowotnych. Nasza misja profilaktyczna mogłaby się więc spotkać z misją telewizji publicznej – mówi Rudnicka.

Cały list do prezesa Jacka Kurskiego możecie przeczytać TUTAJ.

Zobacz także: