Libido nie jest wartością stałą ani tym bardziej dającą się zmierzyć. Nie istnieje coś takiego, jak wskaźnik prawidłowego poziomu libido, dla każdej kobiety i dla każdego mężczyzny jest to sprawa indywidualna. Niektóre osoby od zawsze mają niskie libido i nie stanowi to dla nich problemu. Spadek libido następuje w momencie, gdy nagle przestajemy odczuwać potrzebę fizycznej bliskości, mimo że wcześniej nasze życie seksualne było udane.

Libido - co to?

Libido jest terminem, który wprowadził Zygmunt Freud. Słynny lekarz określał w ten sposób energię seksualną. Obecnie, słowo libido to po prostu inne określenie popędu seksualnego, czyli potrzeby determinującej podejmowanie współżycia płciowego.

Warto podkreślić, że męskie i żeńskie libido to tak naprawdę dwie różne sprawy. W przypadku panów, sprawa jest dość prosta - libido u mężczyzn opiera się przede wszystkim o bodźce. Najczęściej już niewielka stymulacja fizyczna (a nawet wzrokowa) wystarczy, żeby mężczyzna nabrał ochotę na seks. W przypadku pań, sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Libido u kobiet to wypadkowa czynników fizycznych i aspektów psychologicznych, w tym stosunku do partnera i akceptacji własnego ciała.

Jak zwiększyć libido u kobiet?

Libido u kobiet jest złożonym mechanizmem, jednak odzyskanie ochoty na seks często okazuje się stosunkowo łatwe. W wielu przypadkach, wystarczy zmiana pewnych nawyków. Dobre rezultaty przynosi wyeliminowanie stresu, a jeżeli nie da się tego zrobić, np. ze względu na wykonywaną pracę, należy nauczyć się skutecznie z nim walczyć. Dobrym pomysłem jest też wprowadzenie zdrowej porcji ruchu do swojego planu dnia. Aktywność fizyczna nie tylko pozwala utrzymywać ciało w dobrej formie, ale pomaga też pozbyć się napięcia i stymuluje produkcję endorfin. Zadbaj o ilość i jakość snu.

Warto też podnieść nieco temperaturę w sypialni, przy czym nie chodzi tu o mocniejsze odkręcenie kaloryfera. Rutyna i nuda to najwięksi wrogowie libido. Oczekiwane rezultaty może więc przynieść wprowadzenie odrobiny pikanterii do gry miłosnej. Seksowna bielizna sprawi, że poczujesz się atrakcyjniejsza. Kochacie się zawsze w tym samym miejscu i o tej samej porze? Koniecznie to zmieńcie! Nic nie pobudza zmysłów tak jak spontaniczność! Zmiany warto wdrożyć także w kuchni, wprowadzając do codziennej diety cynamon, imbir, szafran, owoce morza, brzoskwinie i szparagi. Nie zaszkodzi też odrobina czekolady i czerwonego wina.

Naucz się akceptować swoje ciało - jeżeli nie czujesz się atrakcyjna, nie nabierzesz ochoty na czułość. Przybyło ci nieco krągłości? Nie szkodzi! Skoro twój partner chce się z tobą kochać, znaczy to, że dla niego jesteś najpiękniejsza!

Libido u kobiet - przyczyny spadku

Libido u kobiet to temat na tyle skomplikowany, że proste metody jego podniesienia nie zawsze dają oczekiwany rezultat. Jak podnieść libido w takiej sytuacji? Najpierw należy poznać przyczyny braku ochoty na seks.

Zobacz także:

Podstawowy czynnik, który w przypadku kobiet wpływa na potrzebę podejmowania aktywności seksualnej, to hormony. Do obniżenia popędu seksualnego najczęściej dochodzi w okresie menopauzy, kiedy następuje zaburzenie równowagi hormonalnej w organizmie. Mniejszą ochotę na seks mają także karmiące matki. W ich przypadku, odpowiada za to wysoki poziom prolaktyny. Spadek libido można też zaobserwować po owulacji, za co winę ponosi wzrost stężenia progesteronu.

Nie tylko hormony odpowiadają za brak ochoty na bliskość. Stres, zmęczenie, używki, nieregularny tryb życia, niezdrowa dieta, brak ruchu - każdy z tych czynników wywiera niekorzystny wpływ na libido.

Tabletki działają, gdy libido jest niskie?

Libido lubi płatać figle, a domowe metody nie zawsze okazują się skuteczne. Jak zwiększyć libido w takiej sytuacji? Dobrym pomysłem jest sięgnięcie po dostępne w aptekach środki bez recepty. Tego typu specyfiki zawierają naturalne afrodyzjaki, jak wyciąg z lubczyku, selera czy rozmarynu, żeń-szeń, który skutecznie redukuje stres, oraz miłorząb japoński, odpowiedzialny za poprawę krążenia obwodowego.

O ile tabletki na libido mogą dać dobre rezultaty, to także one czasami zawodzą. Jeżeli brak ochoty na seks utrzymuje się przez dłuższy czas, warto udać się do lekarza. Obniżone libido może być bowiem objawem poważnego schorzenia.

Niskie libido u mężczyzn - jak leczyć?

Libido bywa problematyczne także w przypadku mężczyzn. W przypadku panów, dobre rezultaty może dać regularna aktywność fizyczna, zatem jeżeli twoja druga połówka zwykle zasypia przed tobą, dobrym prezentem będzie karnet na siłownię. Używki są zabójcze dla popędu seksualnego, zatem jeżeli mężczyzna odczuwa spadek libido, powinien niezwłocznie je odstawić. Kolejna rzecz to jakość i ilość snu - gdy mężczyzna jest niewyspany, nie należy się dziwić, że nie ma ochoty na seks.

W diecie mężczyzny nie powinno zabraknąć bananów - naturalnego źródła potasu, oraz czosnku, który jest bogaty w allicynę. Problem niskiego libido mogą też rozwiązać odpowiednio dobrane suplementy diety, przede wszystkim zawierające żeń-szeń, miłorząb japoński, korzeń macy, buzdyganek naziemny, cynk i selen.

Wysokie libido u mężczyzn - przyczyny

Libido u mężczyzn ma duży związek z testosteronem. Bez właściwego poziomu tego hormonu, nie ma mowy o wysokim libido. Mało tego, testosteron ma wpływ na funkcjonowanie dosłownie całego organizmu. Właśnie dlatego, w przypadku panów, zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna ma szczególne znaczenie.