Lesbijska miłość w "Nieposłuszeństwie"

Reżyserem "Nieposłuszeństwa" jest Sebastián Lelio, Chilijczyk, który stworzył również "Glorię" i "Fantastyczną kobietę" . Za drugi film Lelio jest nominowany do Oscara 2018. "Nieposłuszeństwo" z Rachel Weisz i Rachel McAdams to jego pierwszy anglojęzyczny film, z dystrybucją na taką skalę. Film oparty jest na debiutanckiej książce Naomi Alderman, wydanej w Polsce w 2006 roku. Ukazano tu historię córki rabina Ronit (Rachel Weisz), która przyjeżdża po długiej przerwie z Nowego Jorku do Londynu na pogrzeb ojca. Na miejscu szybko wikła się w romans z przyjaciółką z młodości (Rachel McAdams). Przyjaciółka jest jednak żoną ortodoksyjnego Żyda, a miłość dwóch kobiet w tamtejszej patriarchalnej kulturze jest po prostu zakazana. 

Reżyser przedstawia przejmujący obraz dwóch zakochanych w sobie kobiet, które muszą walczyć o szczęście z opresyjną społecznością, gdzie nie ma miejsca na "odchylenia od normy", a kobieta podległa jest mężczyźnie i dedykowana ognisku domowemu. 

Już po samym trailerze "Nieposłuszeństwa" można się pokusić o stwierdzenie, że będą to wybitne role amerykańskich aktorek. Rachel McAdams doskonale odgrywa posłuszną żonę, którą targają namiętności, a Weisz wprowadza do zamkniętego żydowskiego środowiska, zdawałaby się wielkomiejskiego, Londynu, powiew wolności made in America. 

Filmy o lesbijkach w kinie

Temat "zakazanej" miłości dwóch kobiet i tworzącej się między nimi namiętności nie jest niczym nowym w kinie. Jednak ostatnie obrazy filmowe, które go poruszały są z roku na rok coraz lepsze. Nas zachwycił m.in. film "Życie Adeli: rozdział 1 i 2" o młodej dziewczynie, która odkrywa nastoletnią miłość do niebieskowłosej Emmy czy "Carol" z Cate Blanchett, która wdaje się w romans ze sprzedawczynią ze sklepu z zabawkami (Rooney Mara). 

"Nieposłuszeństwo" do kin na całym świecie trafi 26.kwietnia 2018 roku, nie wiadomo, czy będzie w polskich kinach.