Lalka Barbie to kultowa zabawka, o której same marzyłyśmy jeszcze nie tak dawno temu. Jest nie tylko ikoną mody, ale także niezastąpionym towarzyszem w dorastaniu. Okazuje się jednak, że to tylko dwa z licznych powodów, dla których warto podarować dzieciom lalkę, niezależnie od okazji i wieku.

W trakcie zabawy lalkami dziecko odgrywa różne scenki, bardzo często odtwarza sytuacje, z którymi się zetknęło w przedszkolu, na placu zabaw czy w innych okolicznościach. Analizowanie minionych wydarzeń pozwala mu lepiej zrozumieć budzące się w nim emocje i oswoić uczucia związane z konkretną sytuacją. Ponadto, jeśli dołączymy się do zabawy, możemy w lekki, a zarazem praktyczny sposób podpowiedzieć, jak można zachować się w danych momentach życia, pokazując to, a raczej odgrywając swoją rolę lalką.


Barbie dzięki różnorodności lalek oraz licznych zestawów i akcesoriów uczy dzieci także tolerancji i szacunku. Już od kilku lat w sklepach znajdziemy lalki Barbie o różnych posturach, kolorach skóry czy włosów, a także lalki z niepełnosprawnościami, które pełnią szczególnie ważną funkcję w kształtowaniu dzieci na osoby odpowiedzialne i wrażliwie społecznie. Układając scenariusze, w których bohaterami są przedstawiciele różnych grup etnicznych, czy osoby z dysfunkcjami, nasze pociechy dorastają ze świadomością, że każdy człowiek zasługuje na empatię i troskę z naszej strony. Uczą się także zwracać uwagę na potrzeby innych, chociażby te, dotyczące udogodnień dla osób poruszających się na wózkach. 

Zabawa lalkami z dziećmi to doskonały sposób, by poznać nasze pociechy lepiej niż w trakcie jakiejkolwiek rozmowy. Współuczestnicząc w odtwarzanych przez nich historiach, możemy dowiedzieć się więcej o ich pasjach, marzeniach, a może nawet ukrytych zdolnościach. 


 

Zobacz także: