Kolory tulipanów są różnie interpretowane. W tzw. mowie kwiatów każda barwa oznacza inne uczucia, intencje i pragnienia. Okazuje się, że bukiet tulipanów może być wyrazem złych zamiarów bądź przyciągać pecha. Lepiej nie przekazywać go osobom, na których ci zależy. Razem z nim ześlesz na kogoś pecha w miłości i kłopoty. Sprawdź, co może stać się kłopotliwym podarunkiem. 

Wiosenne tulipany - znaczenie

Tulipan to wiosenny kwiat, który jest zwiastunem ciepłych i słonecznych dni. Jest to także najważniejszy symbol Dnia Kobiet. Przez długi czas to miano należało się goździkom, jednak w przeciągu ostatnich trzech dekad sytuacja zmieniła się i to tulipan jest uznawany za najpopularniejszy kwiat na Dzień Kobiet.  

Krajem, z którym kojarzone są te kwiaty, jest Holandia, choć w rzeczywistości mają one tureckie pochodzenie. Etymologia słowa tulipan wywodzi się z kraju półksiężyca - tülbent w tym języku to rodzaj delikatnej tkaniny, z której tworzono turban. Prawdopodobnie chodziło o podobieństwo kształtu rośliny z nakryciem głowy.  

Zobacz także: 

Tulipan ma wiele ukrytych znaczeń. Jest kojarzony z dobrymi odczuciami, często wiąże się go z miłością. Sam ten kwiat symbolizuje relacje międzyludzkie, delikatne uczucia, ale i kruchość życia. Szczegółowe znaczenie tulipanów określa ich kolor. Poznaj bogatą symbolikę tej wiosennej rośliny.  

Kolor tulipanów - znaczenie

Według przesądów żółty tulipan przynosi pecha, jednak ma też inne, pozytywne znaczenie. Wiele zależy od tego komu jest podarowany oraz w jakich okolicznościach. Czerwone, fioletowe czy różowe - wszystkie odcienie są chętnie kupowane i przekazywane. Rośliny te zdobią domostwa i są wręczane jako upominek. Sprawdź, co mówi o nich symbolika kwiatów i co oznaczają kolory tulipanów.  

Czerwone tulipany: znaczenie

Czerwony tulipan powiązany jest z miłością, namiętnością i podziwem. Najlepiej wyraża głębokie uczucia, ich pasję i romantyzm. Oznaczą także gorące emocje i bliskie relacje.  

Zobacz także:

Czerwony kolor jako symbol miłości w połączeniu z delikatnością tulipanów to piękny wyraz przywiązana i głębokiego uczucia.  

Różowe tulipany: znaczenie

Różowy tulipan symbolizuje młodość, świeżość i początek miłości. Takie kwiaty nadają się na pierwsze prezenty dla zakochanych, ale także jako kwiaty z gratulacjami oraz na rodzinne uroczystości lub dla przyjaciół. Można podarować go jako prezent z okazji Dnia Kobiet dla przyjaciółki, siostry bądź innej bliskiej sercu pani.  

Zobacz także: 

Białe tulipany: znaczenie

Biały tulipan symbolizuje czystość, świętość i honor. Oznacza nowe początki, ale także przeprosiny. Zwyczajowo dekoruje się nimi dom na okazje takie jak ślub, komunia, chrzest, ale również pogrzeb. Mogą być symbolem czystej miłości. 

Żółte tulipany: znaczenie

Żółty tulipan zwyczajowo oznacza niespełnioną miłość i pecha, jednak z drugiej strony to znak żywiołowości, energii, radości, nadziei i słońca. Bukiety z tych kwiatów są odpowiednie do dekorowania domu na wiosenne okazje.  

Jeżeli obawiasz się ich negatywnego wydźwięku, możesz połączyć je z innymi kolorami i gatunkami roślin. Stworzą piękną kompozycję z czerwonymi i różowymi tulipanami oraz gałązkami forsycji i frezji.  

Pomarańczowe tulipany: znaczenie

Pomarańczowy tulipan oznacza połączenie duchowe i fizyczne. Jest oznaką zrozumienia, uznania i docenienia. Wyraża jedność i stabilność. Bukiet z pomarańczowych tulipanów jest idealny do podkreślenia długotrwałego związku. 

Fioletowe tulipany: znaczenie

Fioletowy tulipan świadczy o dobrobycie, obfitości i szacunku. Niesie ze sobą silną energię i podkreślenie mocnego charakteru. 

Zobacz także: 

Niebieskie tulipany: znaczenie

Kolory tulipanów, które są najrzadziej spotykane, przybierają zabarwienia niebieskie. W tym przypadku jest to znak wyjątkowości i oryginalności. Trudno spotkać w kwiaciarniach niebieskie tulipany, dlatego zyskały miano szczególnych i zjawiskowych. Świetnie sprawdzą się jako oznaka gratulacji, szacunku i uznania.  

Czarne tulipany: znaczenie

Czarny tulipan posiada magiczne konotacje. Poprzez swój magnetyczny kolor budzi skojarzenia z tajemniczością oraz mistycyzmem. Tulipan w tym odcieniu często nazywany jest królem nocy. Wiąże się z siłą, dostojeństwem i królewskością. W zależności od kontekstu, w jakim się pojawia, może symbolizować pożegnanie. Wówczas staje się jednym z kwiatów na grób.  

Czarne tulipany mogą także świadczyć o końcu związku i zerwaniu więzi.  

Negatywne znaczenie żółtych tulipanów  

Początek wiosny to idealny czas na obdarowywanie bliskich kwiatami. Nie każdy jednak wie, że mają one różne ukryte znaczenia. Pewnych roślin nie powinno się przekazywać na specjalne okazje, a najlepiej wcale. Popularne wiosenne kwiaty należy dobierać wyjątkowo ostrożnie. 

Według przesądów żółte tulipany symbolizują nieodwzajemnioną miłość i zdradę. Pod żadnym pozorem nie powinno się wręczać ich ukochanej osobie. Podobno żółte tulipany wróżą obdarowanej osobie kłopoty w związku, zazdrość i problemy w rodzinie. Razem z nimi przekazuje się pecha i osłabia się energię tej osoby.  

Dawniej wierzono, że żółty tulipan w podarunku to oznaka platonicznej miłości, która nigdy nie może być spełniona. Wiązano więc te kwiaty ze smutkiem i samotnością. Czasami żółty tulipan kojarzono także z zapowiedzią rozstania, wyznaniem zdrady lub zapowiedzią odejścia. Taki przesąd miał działać jednak tylko przy przekazywaniu żółtych tulipanów w prezencie, dlatego kupowanie ich dla siebie lub oddawanie za symboliczną opłatę odwracało moc złego uroku. 

Treść artykułu opublikowana pierwotnie 20.02.2023 r.