500 plus - kto musi oddać?

Pieniądze z programu "Rodzina 500 plus" otrzymują wszystkie rodziny z dwojgiem lub większą liczbą dzieci oraz rodziny, w których dochód na osobę nie przekracza 800 zł na osobę - wtedy 500 plus jest wypłacane także na pierwsze bądź jedyne dziecko.

A co w sytuacji, kiedy rodzina, która do tej pory pobierała 500 plus na pierwsze dziecko, zaczyna uzyskiwać wyższe dochody, jeden z rodziców zmienił pracę albo dostał podwyżkę? Poprawę sytuacji finansowej trzeba niezwłocznie zgłosić w urzędzie, może się bowiem okazać, że dochód na osobę w rodzinie przekroczy wspomniane 800 zł i prawo do otrzymywania 500 plus na pierwsze dziecko wygaśnie. 

500 plus - miliony złotych do zwrotu

Nie wszyscy jednak dopełniają tego obowiązku i pobierają 500 plus na pierwsze dziecko mimo uzyskiwania wyższych dochodów. Niestety, ci, którzy w ten sposób wyłudzają pieniądze lub po prostu przez niewiedzę lub zaniedbanie bezprawnie pobrali 500 plus, będą musieli zwrócić pieniądze. W Poznaniu np. wydano już 319 decyzji o zwrocie 500 plus na łączną kwotę 319 836,40 zł, zwrócono zaś 208 679,86 zł.

Ministerstwo Rodziny szacuje, że w całym kraju pobrano bezprawnie ok. 48 milionów zł. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Bartosz Marczuk, mówił w programie TVN24, że proces przyznawania i rozdzielania 500 plus odbywa się przy pomocy systemu informatycznego, nie ma więc co liczyć na to, że uda się ukryć powiększenie dochodów i zachować bezpodstawnie pobrane pieniądze.