Dzieci w wieku przedszkolnym mają na tyle niską odporność, że chorują wyjątkowo często - tym bardziej, jeśli chodzą do przedszkoli, w których skupiska kilkulatków i często nieprzestrzeganie zasad higieny sprzyjają rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych. Jakie choroby dzieci najczęściej przynoszą z przedszkola do domu? Jak chronić się przed zakażeniami i co robić, jeśli dziecko zarazi się ospą, grypą żołądkową albo w jego włosach pojawią się wszy?

Ospa wietrzna

Ospa wietrzna to bardzo zaraźliwa choroba - po ok. 2 tygodniach od zarażenia drogą kropelkową na skórze pojawiają się wykwity - najpierw grudki, potem swędzące pęcherzyki. Wysypce towarzyszy gorączka i złe samopoczucie. Najlepszym rozwiązaniem przeciw ospie jest szczepienie. Chorą skórę należy regularnie myć, a wypryski odkażać zleconymi przez lekarza maściami lub gencjaną. Można podać dziecku leki antyhistaminowe oraz paracetamol.

Wszawica

Wszawica głowy to choroba pasożytnicza, którą zarażamy się przez kontakt z osobą chorą albo przez używanie jej nakrycia głowy, grzebienia, spinek. Można się nią zarazić wszędzie tam, gdzie występują skupiska ludzi. Najdotkliwszym objawem wszawicy jest swędzenie skóry głowy oraz widoczne we włosach żywe pasożyty i szare jaja. 

Nowoczesne wyroby medyczne i kosmetyki dają nam możliwość działania natychmiastowego, już wtedy gdy pojawi się problem, a także w celach profilaktyki. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych, łatwych w użyciu, bezpiecznych preparatów możemy skutecznie zwalczać problem.

Najnowsza kuracja do włosów Seboradin MED Przeciw Wszom i Gnidom to pierwsza w portfolio Seboradin seria zakwalifikowana do kategorii wyrobów medycznych. Kuracja składa się z 3 preparatów: kompresu, szamponu oraz lotionu, których stosowanie w zależności od potrzeb gwarantuje działanie zapobiegające bądź lecznicze.

W okresie zwiększonego ryzyka zarażenia wszawicą, w celach profilaktycznych zalecamy użycie kuracji 2 etapowej:

  • szamponu, który tworzy niekorzystne środowisko dla rozwoju wszy i gnid oraz
  • lotionu, zapobiegający ich rozwojowi.

W przypadku pojawienia się wszawicy stosujemy kurację składającą się z dwóch produktów:

  • kompresu – jest to preparat olejowy, którego skuteczność działania opiera się głównie na zahamowaniu rozwoju wszy poprzez zamknięcie dopływu tlenu.
  • szamponu - który dokładnie oczyści skórę głowy i włosy po zastosowaniu kompresu

Więcej informacji na www.seboradin.pl

Grypa żołądkowa

Tzw. grypa żołądkowa regularnie pojawia się w przedszkolach, najczęściej wywołują ją rotawirusy. Choroba przenosi się drogą pokarmową i bardzo osłabia organizm: chory ma gorączkę, biegunkę, wymiotuje, nie może jeść. Grypę żołądkową leczy się objawowo, nawadniając organizm i uzupełniając elektrolity. Dostępne są też szczepienia przeciw rotawirusom.

Choroba bostońska

Bostonka przenosi się droga kropelkową i objawia typowym, często bolesnym owrzodzeniem na wewnętrznych stronach dłoni i stóp. Wysypce towarzyszy stan zapalny migdałków i gardła, gorączka, dreszcze. Najważniejsze w leczeniu bostonki jest odkażanie pęcherzyków np. gencjaną. 

Szkarlatyna

Szkarlatyna to inaczej płonica - choroba zakaźna o gwałtownym przebiegu. Charakterystycznym objawem szkarlatyny jest wysoka gorączka oraz drobnoplamista, czerwona wysypka, rumień na twarzy i malinowy język. Po kilku dniach od wystąpienia wysypki skóra na dłoniach i stopach zaczyna się łuszczyć. Dziecku trzeba podać antybiotyk i regularnie nawadniać organizm.