Księżniczka Eugenia to córka Andrzeja, księcia Yorku, czyli trzeciego syna Elżbiety II i księcia Filipa. W 2018 r. wyszła za mąż, a niedawno po raz pierwszy została mamą! Jak na co dzień wygląda życie wnuczki Elżbiety II?

Kim jest księżniczka Eugenia?

Księżniczka Eugenia urodziła się 23 marca 1990 r. o godzinie 7.59 w szpitalu Portland w Londynie. Jest drugą córką Andrzeja, księcia Yorku i jego żony Sary, księżnej Yorku. Jej starszą siostrą jest księżniczka Beatrycze z Yorku, która urodziła się 8 sierpnia 1988 r. Niestety dziewczynki nie cieszyły się kiedyś dobrą sławą. Często nazywano je „najbrzydszymi księżniczkami w rodzinie królewskiej”. Księżniczki były podobno zazdrosne o Kate Middleton, która wyróżniała się na ich tle wdziękiem i urodą. Sytuacja dodatkowo pogorszyła się, kiedy do rodziny dołączyła kolejna piękność – Meghan Markle. Według zagranicznych mediów to spowodowało, że książczynki zaczęły bardziej o siebie dbać. Na ślubie Meghan i księcia Harry’ego, Eugenia pojawiła się w nowej fryzurze i w pięknej, dopasowanej do figury kreacji. Od tamtego czasu dalej zachwyca swoim wyglądem i nie jest już nazywana „tą najbrzydszą”. 

Jej dziadkami są ze strony ojca książę Filip i królowa Elżbieta II, natomiast ze strony matki major Ronald Ferguson i jego pierwsza żona Susan Wright. Chrzest księżniczki Eugenii odbył się 23 grudnia 1990 r. w Kościele Świętej Marii Magdaleny w Sandringham. Była pierwszą członkinią rodziny królewskiej, której chrzest był wydarzeniem publicznym i pierwszą, która nie została ubrana w tradycyjny strój chrzcielny brytyjskiej rodziny królewskiej – Lily Font.

Od 1992 do 1993 r. księżniczka Eugenia uczęszczała do Winkfield Montessori. Następnie do 1995 r. uczyła się w Upton House School w Windsorze. Do 2001 r. naukę kontynuowała w Coworth Park School, a do 2003 r. w St. George’s School w Windsorze. Pięć lat później ukończyła Marlborough College, a w 2012 r. została absolwentką Uniwersytetu Newcastle na kierunkach literatura angielska i historia sztuki. 

Życie księżniczki Eugenii

Jako wnuczka brytyjskiego monarchy w linii męskiej, księżniczka jest uprawniona do używania tytułu „Jej Królewskiej Wysokości Książczynki Zjednoczonego Królestwa”. Księżniczka Eugenia nie zajmuje się na co dzień  tzw. „papierkową robotą” . Owszem, reprezentuje swoją babcię, Elżbietę II, na oficjalnych wydarzeniach i wizytach zagranicznych. (Księżniczka Eugenia i Beatrice uczestniczyły wspólnie w 2013 r. w oficjalnej wizycie dyplomatycznej do Niemiec. Siostry odwiedziły wtedy stolicę Niemiec, Berlin i Hanower). Księżniczka podkreśla jednak, że chce być „zwyczajna”. Zawsze marzyła o tym, żeby należeć do świata sztuki. Obecnie pracuje jako dyrektorka londyńskiej filii międzynarodowej sieci galerii Hauser & Wirth. 

Wiedziałam, że nie zostanę malarką, ale chciałam dzielić pasję do sztuki z innymi ludźmi – powiedziała w wywiadzie dla „Harper’s Bazaar”. 

Dodatkowo księżniczka, podobnie jak większość brytyjskiej rodziny królewskiej, jest zaangażowana w działalność charytatywną i społeczną.  Eugenia m.in. od 2016 r. jest patronem Teenage Cancer Trust i Coronet Theatre w Kensington, a od 2018 r. Tate Young Patrons i Big Cat Sanctuary. 

Księżniczka i jej mąż Jack Brooksbank zamieszkują w Pałacu Kensington w Londynie. Tam na co dzień zajmują się wychowywaniem swojego synka, który przyszedł na świat 9 lutego 2021 r. w Portland Hospital w Londynie.  Para dopiero po półtora tygodnia po porodzie postanowiła zaspokoić ciekawość mediów i wyjawiła imiona dziecka. 

Zobacz także:

Jej wysokość księżniczka Eugenia i Pan Jack Brooksbank ogłaszają, że nadali synowi imię August Filip Hawke Brooksbank. Para jest wzruszona z powodu życzeń, które otrzymuje po narodzinach swojego pierwszego dziecka i jest zaszczycona, że może pokazać swoją pierwszą fotografię jako rodziny – mogliśmy przeczytać na oficjalnym instagramowym profilu brytyjskiej rodziny królewskiej. Zdjęcie przedstawiało księżniczkę Eugenię i jej męża trzymającego małego Augusta. 

Ślub i suknia ślubna księżniczki Eugenii

Księżniczka Eugenia poznała Jacka Christophera Stampa Brooksbanka w 2010 r w szwajcarskim Verbier poprzez wspólnych znajomych. Po siedmiu latach związku, 22 stycznia 2018 r. Pałac Buckingham w imieniu księcia i księżnej Yorku ogłosił zaręczyny pary. Jack oświadczył się ukochanej podczas wakacji w Nikaragui. 

Eugenia i Jack pobrali się w kościele anglikańskim 12 października 2018 r. w Kaplicy Świętego Jerzego na Zamku Windsor. Następnie małżonkowie wzięli udział w uroczystej procesji przejeżdżając przez miasto. Jak można się było spodziewać, na ślubie można było zobaczyć wiele znanych twarzy. Oczywiście pojawiła się najbliższa rodzina księżniczki, czyli m.in. książę Filip czy królowa Elżbieta II. Nie zabrakło również osobowości ze świata show biznesu. Na uroczystości można było zauważyć m.in. Carę Delevinge, Ellie Goulding, Kate Moss, Naomi Campbell czy Demi Moore. Księżniczka wystąpiła w sukni zaprojektowanej przez Petera Pilotto i Christophera De Vos. Piękna i elegancka kreacja z dekoltem na plecach odsłaniała jej bliznę, która jest pamiątką po jej problemach z kręgosłupem. 

Miałam operację, gdy miałam 12 lat. Mam wielką bliznę na plecach, którą zobaczysz w piątek. Jest to piękny sposób na uczczenie ludzi, którzy się mną opiekowali i sposób na wstawienie się za młodymi ludźmi, którzy też to przechodzą. To jest naprawdę ważne – powiedziała przed ślubem w jednym z wywiadów. 

Choć suknia księżniczki była dosyć skromna, Eugenia zadbała o to, żeby biżuteria rzucała się w oczy. Wnuczka Elżbiety II wybrała tiarę wysadzaną szmaragdami i diamentami, która należała do Margaret Greville. 

Wybrankiem księżniczki jest Jack Brooksbak. Mężczyzna w przeszłości był m.in. menadżerem klubu nocnego. Dzisiaj zajmuje się sprzedażą win i jest ambasadorem założonej przez George’a Clooneya marki Casamigos. Co ciekawe, para jest ze sobą spokrewniona, chociaż nie jest to pokrewieństwo w pierwszej linii. Matka Eugenii, Sara Ferguson, to pra-pra-pra-wnuczka Lady Julii Coke, która była córką pra-pra-dziadka Jacka, Thomasa Coke’a. 

Ciekawostki o Eugenii

  • Księżniczka w 2002 r. przeszła zabieg skoliozy w Royal National Orthopaedic Hospital w Londynie, którego od 2012 r. jest patronem. Wszczepiono jej ośmiocalowe tytanowe gwoździe. Po operacji księżniczka była hospitalizowana na oddziale intensywnej terapii, a przez sześć następnych dni poruszała się na wózku. 
  • Na zaproszeniach ślubnych Eugenii i Jacka pojawił się cytat Nelsona Mandeli: „W życiu liczy się nie sam fakt tego, że po prostu żyliśmy. Istotną różnicę robi to, co zrobiliśmy dla życia innych osób”.
  • Księżniczka Eugenia i jej mąż Jack zadecydowali, że ich syn, który przyszedł na świat w 2021 r., nie będzie posiadał tytułów szlacheckich.
  • Księżniczka postanowiła, że jej wesele będzie wolne od produktów zawierających plastik, ponieważ wspiera różne organizacje charytatywne walczące z zanieczyszczeniem świata przez sztuczne tworzywa
  • Eugenia od urodzenia nosiła tytuł „Jej Królewskiej Wysokości Księżniczki Yorku”, ale po ślubie w 2018 r. utraciła część tytułu „z Yorku” i zgodnie z tradycją przyjęła tytuł Pani Jack Brooksbank. Od 2021 r. zajmuje 12. miejsce w linii sukcesji brytyjskiego tronu.