Księżniczka Beatrycze to pierwsze dziecko księcia Andrzeja i jego żony, Sary. W wywiadach podkreśla, że jest „zwyczajna”. Pracuje zawodowo i poślubiła swoją wielką miłość. Jak wygląda życie nietypowej księżniczki?

Kim jest księżniczka Beatrycze?

Księżniczka Beatrycze przyszła na świat 8 sierpnia 1988 r. o godzinie 18.18 w szpitalu Portland w Londynie. Jej ojcem jest Andrzej, książę Yorku, czyli trzecie dziecko Elżbiety II i księcia Filipa. Jej matką jest Sara, księżna Yorku. W wywiadach Beatrycze często podkreśla, że podziwia swoją matkę i ma z nią świetny kontakt. Siostrą księżniczki jest urodzona dwa lata później księżniczka Eugenia. Siostry nie miały na początku dobrej reputacji. Media nadały im przydomek „najbrzydszych księżniczek w brytyjskiej rodzinie królewskiej”. Nie chodziło jednak tylko o wygląd dziewczynek czy brak ich stylu, ale także o to, że rodzice rzadko pokazywali się z nimi publicznie. O księżniczce zrobiło się głośno po tym, jak pojawiła się na ślubie Kate i Williama w 2011 r. Cały świat żartował, że kapelusz, jaki wybrała księżniczka, jest w kształcie.. deski klozetowej! Beatrycze jednak udowodniła, że ma poczucie humoru. Swój niesławny kapelusz wystawiła na aukcję za niebotyczną sumę, a następnie wszystko przekazała na cele charytatywne. 

Księżniczka Beatrycze zasłynęła jednak nie tylko z powodu swojego stylu i wyglądu. Mówi się, że wnuczka Elżbiety II to jedna z najbardziej szalonych księżniczek w rodzinie królewskiej! Podobno uwielbia organizować imprezy. Na swoje zabawy zapraszała najgłośniejsze nazwiska z show biznesu. Według „The Sun” na jednej imprezie pojawili się m.in. Ed Sheeran, James Blunt z żoną Sofią czy Sarah Ferguson, 

Kariera i rodzina królewska

Księżniczka Beatrycze rozpoczęła swoją edukację w 1991 r. Uczęszczała wtedy do Upton House School w Windsorze. Wtedy znana była jeszcze jako Beatrice York. W 1995 r. kontynuowała naukę w Coworth Park School w Surrey, a od 2000 r. uczęszczała do szkoły dla dziewcząt St. George’s School w Ascot. Pełniłal tam funkcję przewodniczącej samorządu uczniowskiego.  Studia zakończyła w 2011 r. Uczyła się na kierunku historia i historia idei na Uniwersytecie Londyńskim. 

Często podkreśla w wywiadach, że jest „zwyczajną osobą”. Nie pełni oficjalnych obowiązków i pracuje zawodowo. Czasami reprezentuje jednak swoją babcię, królową Elżbietę II, na oficjalnych wizytach. W 2013 r. wraz z księżniczką Eugenią uczestniczyły w oficjalnej wizycie dyplomatycznej do Niemiec. Siostry odwiedziły wtedy Berlin i Hanower. Beatrycze zajmuje miejsce w kolejce do brytyjskiego tronu, ale wie, że nigdy na nim nie zasiądzie. 

Beatrycze obecnie pracuje w finansach i konsultingu. Pełni stanowisko wiceprezesa ds. partnerstwa i strategii w  Afiniti, amerykańskiej firmie technologicznej zajmującej się sztuczną inteligencją, wspierającą działanie call center. Księżniczka jest również zaangażowana w działalność społeczną i charytatywną. Została m.in. ambasadorką Street Child, czyli organizacji, która wspiera dzieci w Afryce i Azji. 


Życie prywatne księżniczki

Życie prywatne księżniczki Beatrycze to częsty temat zainteresowania brytyjskich mediów. Wnuczka Elżbiety II ma na swoim koncie parę skandali, dlatego tabloidy pilnowały kiedyś jej każdego kroku. O księżniczce zrobiło się głośno w 2005 r., kiedy zaczęła spotykać się z Paolo Liuzzo. Ich związek zakończył się w 2006 r., ale nie było to dyskretne zerwanie, ponieważ Amerykanin był zamieszany w sprawę zabójstwa studenta w Worcester w stanie Massachusetts. 

Zobacz także:

O innym skandalu pisał brytyjski dziennik „The Sun”. Według tabloidu księżniczka miała zorganizować szaloną imprezę, na której o mało nie skrzywdziła Eda Sheerana. 

 Było około 20 gości, wśród nich Sarah Ferguson, James Blunt i jego żona Sofia Wellesley. W pewnym momencie wszyscy zaczęli rozmawiać o przyznawaniu tytułów i James Blunt zażartował, że chciałby otrzymać tytuł rycerski. Beatrice, która była w świetnym nastroju, powiedziała, że może to zaaranżować i chwyciła miecz ceremonialny, pisał rok temu The Sun.

Wszyscy doskonale się bawili, a żart nadawał ton całej imprezie. James klęknął na jedno kolano, jakby byli w Pałacu Buckingham. Beatrice trzymając broń ponad Bluntem, powiedziała: Nadaję ci tytuł Sir Jamesa, tak jak to się robi w Pałacu. Jednak źle oceniła wagę miecza i zamiast lekko dotknąć nim jego ramienia, zamachnęła się w tył, nie wiedząc, że Ed stoi tuż za nią - podawał brytyjski dziennik. Na szczęście muzykowi nic się nie stało. 

Obecnie księżniczka jest szczęśliwą żoną i przyszłą mamą i trzyma się z dala od skandali. Para w maju 2021 r. ogłosiła, że spodziewa się pierwszego dziecka. Nowy członek brytyjskiej rodziny królewskiej ma się pojawić na świecie jesienią.

Księżniczka Beatrycze – ślub

Księżniczka Beatrycze od września 2018 r. jest związana z Eduardo Mapelli Mozzim, 38-letnim deweloperem i milionerem. Mężczyzna, choć jest tylko o cztery lata starszy od swojej ukochanej, ma już czteroletniego syna z poprzedniego związku. Eduardo był kiedyś zaręczony z amerykańską architektką Darą Huang, jednak para postanowiła się rozejść, zanim powiedziała sobie sakramentalne „tak”. Co ciekawe, Beatrycze i Eduardo znają się od dzieciństwa. Jego rodzina jest od dziesięcioleci blisko związana z rodzicami Beatrycze, czyli księciem Andrzejem i Sarą, księżną Yorku. 

Zakochani zaręczyli się 26 września 2019 r. podczas wspólnych wakacji we Włoszech. Para zdecydowała się na skromny ślub ze względu na sytuację epidemiologiczną i głośną aferę pedofilską Jeffreya Epsteina, w którą zamieszany był ojciec Beatrycze. Na ceremonię zaproszono 20 gości. Odbyła się ona 17 lipca 2020 r. w Królewskiej Kaplicy Wszystkich Świętych w Windsorze. Wśród zaproszonych gości znaleźli się oczywiście: królowa Elżbieta II, książę Filip oraz rodzice panny młodej – Andrzej, książę Yorku i Sara, księżna Yorku. 

Uwagę podczas ceremonii zwróciła suknia, którą wybrała panna młoda. Księżniczka Beatrycze zdecydowała się na kreację vintage projektu Normana Hartnella, która należy do Elżbiety II. Królowa pojawiła się w niej pierwszy raz w 1962 r., na brytyjskiej premierze filmu „Lawrence of Arabia”. Jeśli chodzi o biżuterię, księżniczka postawiła na zabytkową tiarę Królowej Marii. 


Ciekawostki o księżniczce Beatrycze

  • Jako pierwsza z rodziny królewskiej przebiegła maraton i wyścig triathlonowy.
  • We wrześniu 2012 r. zdobyła z przyjaciółmi szczyt Mont Blanc, żeby promować własną organizację charytatywną, Big Chance.
  • Była pierwszą osobą w rodzinie królewskiej, która wystąpiła w filmie. Beatrycze miała epizodyczną rolę we współprodukowanym przez księżną Yorku „The Young Victoria”.
  • Księżniczka miała początkowo problemy w szkole. W 1995 u księżniczki rozpoznano dysleksję. „Gdy zdiagnozowano u mnie dysleksję, byłam przeszczęśliwa. Wreszcie zrozumiałam, skąd wynikają moje problemy. Teraz robię wszystko, żeby wspierać społeczeństwo dyslektyków” – powiedziała.