Życiorys króla Karola III

Król Karol III to najstarsze dziecko Elżbiety II i księcia Filipa. Po śmierci matki to on został nowym królem Anglii. Karol III przyszedł na świat 14 listopada 1948 roku w Pałacu Buckingham. Ma troje rodzeństwa: dwa lata młodszą siostrę - księżniczkę angielską Annę, dwanaście lat młodszego brata Andrzeja, księcia Yorku i szesnaście lat młodszego brata Edwarda, hrabiego Wesseksu. Król Karol III został ochrzczony w kościele anglikańskim 15 grudnia 1948 r. Edukację rozpoczynał w Hill House School w zachodnim Londynie. Następnie uczęszczał do Cheam Preparatory School w hrabstwie Berhshire w Szkocji. Podobnie jak jego ojciec, książę Filip, edukację kontynuował w szkole Head Boy, którą opuścił w 1967 r. Studiował na Old College, gdzie uczył się języka walijskiego oraz historii Walii. Zrezygnował z akademii wojskowej i naukę kontynuował w Trinity College University of Cambridge. Nie było to jednak zgodne z tradycją. 

Inwestytura Karola, czyli uroczyste pasowanie na następcę tronu, odbyła się 1 lipca 1969 r. na zamku Caernarfon. Król był wtedy jednocześnie mianowany na księcia Walii. Wydarzenie na telewizorach oglądało 200 milionów ludzi na całym świecie, z czego 19 milionów w samej Anglii. Karol do ceremonii musiał nauczyć się historii Walii i języka walijskiego, ponieważ to w nim wygłaszał przemówienie do ludu po inwestyturze. Rola Karola w państwie, jak wszystkich członków rodziny królewskiej, jest czysto reprezentacyjna. Do jego zadań należy uczestnictwo w ważnych oficjalnych wydarzeniach państwowych, wizyty zagraniczne i „papierkowa robota”. Do tej pory, jako książę, na co dzień udzielał się charytatywnie i spędzał czas ze swoją żoną Camillą i dziećmi z pierwszego i drugiego małżeństwa. Prywatnie Karol interesuje się ochroną środowiska, ogrodnictwem ekologicznym i malarstwem. 

[ Komunikat: kliknij tutaj prawym przyciskiem myszki, jeśli chcesz usunąć promowany tekst ]

rodzina-krolewska

Brytyjska rodzina królewska – życie codzienne, zakazy, skandale i tajemnice

Małżeństwo z Dianą Spencer

Karol w latach 70. był krótko związany z Sarą Spencer, córką Edwarda Spencera i Frances z domu Roche. Książę często odwiedzał ją w rodzinnej rezydencji Spencerów w Althrop. Tam pewnego dnia poznał młodszą siostrę Sary, Dianę. Sara po paru miesiącach zorientowała się, że nie kocha Karola i zakończyła ich znajomość. Tym samym na horyzoncie Karola pojawiła się zauroczona nim Diana. Dziewczyna została zaakceptowana przez rodzinę królewską i Karol oświadczył się Dianie 3 lutego 1981 roku na Zamku Windsor. Zaręczyny ogłoszono 24 lutego. Co ciekawe, Diana nie otrzymała wtedy pierścionka. Dopiero kiedy przyjęła zaręczyny, Diana sama wybrała swój pierścionek. Zdecydowała się na 12-karatowy cejloński szafir osadzany w 18-karatowym białym złocie w otoczeniu 14 diamentów. Pierścionka użył później książę William, żeby oświadczyć się Kate Middleton. Diana i Karol udzielili po zaręczynach wspólnego wywiadu stacji BBC. To podczas niego para została zapytana o to, czy są zakochani i kiedy Diana bez zawahania odpowiedziała „oczywiście”, Karol po chwili dodał sławne zdanie „Owszem, cokolwiek miłość znaczy”. Wtedy jeszcze Diana nie wiedziała, że jej przyszły mąż jest cały czas zakochany w dawnej miłości – Camilli Parker. 

Getty Images

Ślub Diany i księcia Karola odbył się 29 lipca 1981 r. w katedrze św. Pawła w Londynie.  Było to największe medialne wydarzenie dekady. Na całym świecie oglądało go 750 milionów ludzi. Diana na swój ślub wybrała suknię zaprojektowaną przez Elizabeth i Davida Emanuel. Kreacja zaliczana jest do jednych z najbardziej spektakularnych sukien w historii królewskich ślubów. Zdobiło ją dziesięć tysięcy pereł, natomiast sam tren miał prawie osiem metrów długości. Nie tylko suknia Diany robiła wrażenie. Księżna wybrała na ślub najdłuższy welon w historii rodziny królewskiej. Związek księcia z ze zwykłą dziewczyną pracującą w przedszkolu od początku budził sporo kontrowersji. Doniesienia mediów nie ucichły nawet po zawarciu małżeństwa. Stale pojawiały się nowe doniesienia, jakoby Karol poślubił Dianę pod przymusem i stale zdradzał ją z Camillą. Plotki okazały się prawdą. Diana w 1995 r. udzieliła sławnego wywiadu dziennikarzowi BBC. To podczas tej rozmowy potwierdziła, że mąż ją zdradza i powiedziała sławne zdanie „ "Było nas troje w tym małżeństwie, więc było trochę zbyt tłoczno". Para rozwiodła się 28 sierpnia 1996 roku. Była żona księcia Karola utraciła tym samym tytuł Jej Królewskiej Wysokości, jednak zatrzymała tytuł księżnej Walii. Para podczas 15-letniego małżeństwa doczekała się dwójki dzieci: księcia Williama urodzonego w 1982 r. i księcia Harry’ego urodzonego w 1984 r. 

Zobacz także:

[ Komunikat: kliknij tutaj prawym przyciskiem myszki, jeśli chcesz usunąć promowany tekst ]

lady-sarah-spencer-i-ksiaze-karol

Sarah Spencer - starsza siostra księżnej Diany. To ona miała poślubić Karola?

Król Karol III i Camilla

Camilla, obecnie księżna Kornwalii, przyszła na świat w 1947 r. Z księciem Karolem miała poznać się w 1970 r. podczas meczu polo. Tak naprawdę przyszli małżonkowie spotkali się wcześniej, na przyjęciu u Lucii Stanta Cruz, ich wspólnej znajomej. Podobno od razu przypadli sobie do gustu. Camilla nie spodobała się jednak matce Karola, Elżbiecie II. Powodem miał być szalony tryb życia kobiety i to, że nie była zbyt dobrze urodzona. Chcąc rozłączyć zakochanych królowa namówiła Karola, żeby ten w 1971 r. zaciągnął się do Królewskiej Marynarki Wojennej. Związek na odległość nie przetrwał. Camilla ostatecznie poślubiła w 1973 r. brygadiera Andrew Parkera Bowlesa. Para doczekała się dwójki dzieci: syna Thomasa i córki Laury. Kilka lat później Karol oświadczył się Dianie Spencer. Była to idealna kandydatka na przyszłą żonę króla, dlatego rodzina królewska od razu zaakceptowała ten związek. Jednak Karol i Camilla nigdy nie zapomnieli o sobie i dalej utrzymywali bliskie stosunki, nawet, kiedy oboje byli już zamężni. 

Wszystkie brytyjskie tabloidy spekulowały o potajemnym romansie Karola i Camilli. W 1992 r. do mediów trafiła ich potajemnie nagrana wiadomość. „Chciałbym zamieszkać w twoich spodniach” – mówił wtedy do zamężnej Camiili Karol. Kilka lat później w wywiadzie dla BBC Diana potwierdziła, że wiedziała o zdradach męża i wiele razy konfrontowała Camillę. Książę Walii i królowa ludzkich serc rozstali się w 1992 r. Camilla i Andrew w 1995 roku. Opinia publiczna nie przepadała za Camillą. Na zawsze przylgnęła do niej łatka „tej trzeciej”. Była opisywana, jako niszczycielka małżeństw. Dopiero w 1999 r. para zaczęła pokazywać się razem publicznie. W tym samym roku królowa Elżbieta II odmówiła uczestniczenia w 50. urodzinach syna, ponieważ na przyjęciu miała pojawić się Camilla. Dopiero rok później, w 2000 r. nowa ukochana Karola i królowa pokazały się razem na oficjalnym wydarzeniu. 

Zaręczyny księcia Karola i Camilli ogłoszono 10 lutego 2005 r. Para pobrała się kilka miesięcy później. Ceremonia nie odbyła się jednak bez pewnych przeszkód. Jako że Camilla była rozwódką, nie mogła drugi raz stanąć w kościele na ślubnym kobiercu. Para zdecydowała się więc na ślub cywilny. Problem był również z datą wydarzenia. Kilka dni przed planowanym ślubem, zmarł papież Jan Paweł II. Karol miał brać udział w pogrzebie jako reprezentant królowej. Ostatecznie ślub księcia Karola i Kamili odbył się 9 kwietnia 2005 r. w ratuszu Windsor Guildhall, a następnie wzięli udział w błogosławieństwie w kaplicy Świętego Jerzego na zamku w Windsorze. 

[ Komunikat: kliknij tutaj prawym przyciskiem myszki, jeśli chcesz usunąć promowany tekst ]

laura-lopes_2

Mówią o niej „zapomniana siostra” księcia Williama i księcia Harry’ego. Kim jest Laura Lopes?

Ciekawostki o królu Karolu III

  • Król Karol, podobnie jak reszta brytyjskiej rodziny królewskiej, udziela się charytatywnie. Patronuje ponad 400 organizacjom a w 1976r. założył „The Prince’s Trust”, czyli fundację, która wspiera młodych ludzi w ich dalszym rozwoju. 
  • Zarówno Karol, jak i księżna Diana, pomylili się podczas składania przysięgi. Księżna nazwała męża „Filipem Karolem”, zamiast „Karolem Filipem”, natomiast książę Karol nie powiedział, że podzieli się z żoną „ziemskimi dobrami”.
  • Król Karol to jeden z najlepiej zarabiających żyjących malarzy w Anglii. Według „The Telegraph”, najstarszy syn Elżbiety II w ciągu ostatnich 20 lat zarobił na swoich dziełach ponad 2 miliony funtów
  • Król był najstarszym i najdłużej czekającym na objęcie władzy następcą tronu w dziejach brytyjskiej monarchii.