Łuszczyca - kilka faktów

Łuszczyca (z łaciny psoriasis) to zapalna choroba ogólnoustrojowa, na którą cierpi około 2% społeczeństwa. „Cierpi” w tym przypadku to jak najbardziej zasadne stwierdzenie, gdyż w zależności od nasilenia objawów, może bardzo uprzykrzyć życie. Czerwone wykwity, które rozwijają się w skupiska mocno łuszczącej się skóry, to nie tylko „defekt” estetyczny: wiele osób z łuszczycą wstydzi się swojego ciała. Zwłaszcza, że w społeczeństwie wiedza na temat tej choroby nie jest zbyt obszerna. Stygmatyzacja dotyka szczególnie osoby pracujące w zawodach kontaktowych - choć łuszczycą NIE MOŻNA się zarazić, nierzadko dochodzi do nieprzyjemnych insynuacji ze strony znajomych, czy klientów. 

Łuszczyca, objawiająca się nadmierną keratynizacją naskórka, atakuje głównie łokcie, kolana, skórę głowy, okolice lędźwiowo-krzyżowe, ale nie tylko. Sucha i popękana skóra nierzadko powoduje świąd i dyskomfort, dlatego, oprócz farmakoterapii lub miejscowej terapii preparatami specjalistycznymi (maści ze steroidami, retinoidami), warto zadbać o jej codzienną pielęgnację. Mocno wysuszony i stwardniały naskórek, należy zmiękczać bogatymi w konsystencji balsamami, zawierającymi emolienty, mocznik, kwas salicylowy, natomiast warto unikać produktów zawierających alkohol etylowy lub kompozycje aromatyczne. Dziś wybrałyśmy dla was kilka kosmetyków, które nawilżają, zmiękczają i koją skórę, a także mogą być stosowane przez alergików.

La Roche-Posay ISO-UREA MD

To krem o (wbrew pozorom) bardzo lekkiej konsystencji, który bez problemu możesz stosować rano, przed nałożeniem ubrań - nie pozostawia tłustej warstwy. Głównym składnikiem jest mocznik, świetny humektant, który najczęściej wykorzystywany jest w produkcji zmiękczających kremów do…pięt. Balsam nie ma zapachu i bardzo szybko koi skórę.

Cutis Help L - krem na łuszczycę

Krem na bazie oleju konopnego, który doskonale działa na przesuszoną i problematyczną skórę. Zawartość cennych kwasów tłuszczowych odbudowuje podrażnioną barierę hydrolipidową naskórka i zapobiega „ucieczce” nawilżenia. Dodatkowo, krem zawiera takie składniki, jak alantoina, lanolina i kwas mlekowy. 

Zobacz też:

Pharmaceris P Psoritar Intensive

Łatwo dostępna propozycja rodzimego producenta - cała linia Pharmaceris P dedykowana jest osobom zmagającym się z łuszczycą, a multifunkcyjny krem zawiera dziegieć jałowcowy oraz jasny ichtiol, które wyciszają powstawanie wykwitów. Szczególnie polecamy tym z was, u których łuszczyca wiąże się z silnym świądem - krem bardzo szybko go niweluje.

Zobacz także:

DERMEDIC Linum Emolient 

Preparat bardzo silnie natłuszczający i przywracający funkcje barierowe naskórka - przyda się zwłaszcza zimą i to nie tylko osobom, chorującym na łuszczycę - krem genialnie nawilży i zmiękczy skórę atopową lub po prostu bardzo mocno przesuszoną. Głównym składnikiem kosmetyku jest opatentowany kompleks CicalinumTM, który nie tylko poprawia kondycję skóry, ale też chroni tę osłabioną przed wnikaniem szkodliwych drobnoustrojów. Trzeba również przyznać, że produkt ma bardzo przyzwoitą cenę. 

Cztery Szpaki - Super Blend

Na koniec coś dla fanek pielęgnacji naturalnej - mieszanka masła shea, masła kakaowego i oleju kokosowego, która działa jak kojący opatrunek na suchą i łuszczącą się skórę. Kosmetyk jest bardzo wygodny w użyciu - mimo gęstej konsystencji, po kontakcie z ciepłem skóry zamienia się w olejek. Produkt ma przyjemny, lekko kokosowy zapach (jednak nie jest on wynikiem zastosowania sztucznych aromatów) i podobnie jak poprzednik, bardzo dobrą cenę.