Nasza skóra jest domem dla milionów mikroorganizmów, tworzących unikalny dla każdego z nas mikrobiom. Stanowi on pierwszą linię obrony przed mikrobami patogennymi i alergenami i odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu naszej skóry w doskonałej kondycji. Sprawdź, czym są pre- i probiotyki, i dlaczego są tak ważne dla utrzymania naszej skóry w równowadze!

Czym jest mikrobiom i jaką rolę pełni na skórze?

Zacznijmy od postaw - czym jest mikrobiom? To zbiór bakterii, grzybów, drożdży i innych mikrobów oraz wytwarzanych przez nie substancji, które tworzą na naszej skórze unikalny ekosystem. Większość mikroorganizmów, które zamieszkują naszą skórę, żyje w symbiozie z komórkami skóry, chroniąc nas przed namnażaniem bakterii patogennych i alergenami. Niestety równowagę mikrobiomu łatwo naruszyć!

Do zniszczenia równowagi mikrobiomu może przyczynić się wiele czynników, wśród nich także nieprawidłowa pielęgnacja m.in. zbyt agresywne kosmetyki do oczyszczania i demakijażu, formuły zawierające alkohol, zbyt częste peelingi chemiczne lub laserowe czy brak ochrony przeciwko promieniowaniu UV.

Tak rozpoznasz objawy naruszenia równowagi mikrobiomu: 

  • nadmierna suchość skóry,
  • osłabienie odporności – zaostrzenie stanów zapalnych,
  • pojawienie się zmian trądzikowych, w wyniku namnażania bakterii odpowiedzialnych za trądzik pospolity,
  • podatność na czynniki drażniące i alergeny – pojawiają się alergie i podrażnienia, 
  • spowolnienie procesów odnowy skóry, co prowadzi do szybszego jej starzenia się.

Jak przywrócić równowagę mikrobiomu?

Stan mikrobiomu możemy poprawić z pomocą probiotyków i prebiotyków. Probiotyki to żywe dobroczynne szczepy bakterii, które odpowiadają za utrzymanie równowagi mikrobiomu, a prebiotyki są pożywką dla bakterii probiotycznych. To substancje odżywcze – białka, tłuszcze, polisacharydy, które pobudzają „dobre” bakterie do wzrostu i warunkują ich przetrwanie. Połączenie dobroczynnych drobnoustrojów z ich „pożywieniem” zwiększa skuteczność działania kosmetyków, dlatego w wielu formułach znajdziecie mieszaninę  prebiotyków i probiotyków, tzw. synbiotyk.

Zaawansowane serum o silnym działaniu naprawczym i witalizującym, stworzone do opóźniania procesów starzenia się skóry. Dzięki zawartości algi niebieskiej LANABLUE™, ficyny, wyspecjalizowanego peptydu oraz fermentowanej wody ryżowej serum silnie kondycjonuje i hamuje proces powstawania zmarszczek, spłyca istniejące, poprawia zagęszczenie skóry, zapewniając doskonały efekt odmładzający. A dzięki wzbogaceniu formuły o synbiotyk kosmetyk dba również o równowagę mikrobiomu, wzmacniając funkcje obronne skóry. Efekt to nawilżona, gładka i pełna blasku cera.

Jak probiotyki w kosmetykach działają na skórę?

Ich głównych zadaniem jest wzmocnienie flory bakteryjnej i przywrócenie równowagi mikrobiomu. Jednak ich oddziaływanie na skórę jest bardziej wszechstronne!

Zobacz także:

Silnie nawilżające serum do twarzy SKIN DOPAMINE, FaceBoom, cena ok. 36 zł, fot. materiały partnera

Zawarty w nim kompleks betainy, wyspecjalizowanych peptydów, prebiotyków i kwasu laktobionowego natychmiast gasi pragnienie dogłębnie nawilżając i łagodzi podrażniania oraz wygładza skórę. Jego wegańska formuła stymuluje proces regeneracji, wspomaga odbudowę bariery hydrolipidowej naskórka oraz dba o zachowanie równowagi mikrobiomu, wzmacniając funkcje ochronne skóry. Serum skutecznie wycisza i koi skórę, i sprawia, że staje się ona przyjemnie gładka i bardziej jędrna. 

Jak składniki probiotyczne w kosmetykach wpływają na skórę?

•    wzmacniają funkcje ochronne skóry,
•    przywracają naturalne pH skóry,
•    przyspieszają procesy regeneracji – opóźniają procesy starzenia, przyspieszają gojenie ran,
•    zmniejszają reaktywność skóry – redukują podrażnienia i alergie,
•    wpływają na poprawę poziomy nawilżenia i stan tekstury skóry,
•    wspomagają leczenie zmian zapalnych i trądziku,
•    wpływają na prawidłowy skład wytwarzanego sebum,
•    wpływając na spowolnienie procesów fotostarzenia.

Warto pamiętać, że pre- i probiotyki stosowane razem zwiększają skuteczność działania kosmetyków. 

Synbiotyczny rewitalizująco-regenerujący krem-koncentrat na noc Total Revital Solution, SHECARE, cena: ok.55 zł, fot. materiały partnera

Działanie kremu oparte jest na składnikach o silnym działaniu regenerującym, odbudowującym i wzmacniającym naturalne mechanizmy obronne skóry. Występująca w składzie ficyna, niebieska alga LANABLUE™ i wyspecjalizowany peptyd pobudzają regenerację naskórka, stymulują syntezę kolagenu i elastyny, dzięki czemu krem na silne działanie ujędrniające i wygładzające. Obecność witaminy E, fermentowanej wody ryżowej i masła shea pomaga w walce z wolnymi rodnikami i zachowaniu odpowiedniego nawilżenia. Bogactwo pre- i probiotyków dba o mikrobiom skóry.
Zaburzony mikrobiom może być przyczyną wielu problemów skórnych takich jak: trądzik, AZS, łuszczyca, dlatego warto zadbać o zachowanie równowagi i wspomóc, bytujące na naszej skórze, przyjazne nam mikroorganizmy.