Keratynowe prostowanie włosów – o co chodzi w tym zabiegu? 

Błyszczące, gładkie i zdrowe włosy to marzenie każdej kobiety. Niestety farbowanie, układanie czy po prostu niesforna natura sprawiają, że mimo używania wielu specyfików, trudno jest osiągnąć idealny efekt. Tymczasem istnieje jeden szybki sposób, który zapewnia włosy jak z reklamy. Mowa oczywiście o keratynowym prostowaniu.  

Keratynowe prostowanie włosów polega na dosłownym wprasowaniu we włosy keratyny, czyli białka będącego ich naturalnym budulcem. Na włosy nakładany jest specjalny preparat, a następnie są one prostowane przy użyciu wysokiej temperatury (230°C). Dzięki ciepłu łuski włosów otwierają się i keratyna wnika we wszystkie ubytki. W rezultacie pasma zostają głęboko odżywione i wygładzone. 

Ile trwa keratynowe prostowanie włosów? 

Sekretem skutecznego prostowania włosów jest dokładność, dlatego wybierając się do fryzjera musimy zarezerwować sobie przynajmniej 2 godziny. W przypadku bardzo długich i gęstych włosów może to potrwać nawet 5 czy 6 godzin. Jak wyglądają kolejne etapy wygładzania? 

Na początku preparat z keratyną powinien “poleżeć” na włosach ok. 30 min. Potem trzeba delikatnie je podsuszyć i dopiero wtedy można przejść właściwego zabiegu. Włosy dzielone są na mniejsze pasma, takie jak przy zwykłym prostowaniu. Każde z nich musi zostać wyprostowane przynajmniej 5-6 razy – aż do pełnego wygładzenia. 

Keratynowe prostowanie włosów – jaka jest cena? 

Cena keratynowego prostowania jest uzależniona od salonu oraz długości włosów. Im są dłuższe tym więcej czasu i preparatu będzie potrzebne do ich wyprostowania. Kwoty zaczynają się od około 200 zł. Bez wątpienia nie warto być w tej kwestii przesadnie oszczędną. Dlaczego? 

Od jakości użytych kosmetyków oraz doświadczenia fryzjera zależy jak dobry i długotrwały będzie efekt prostowania. Niewłaściwe przeprowadzenie nawet jednego etapu spowoduje, że keratyna szybko się wypłuka i już po kilku myciach włosy wrócą do swojego starego stanu. 

W szczególności ostrzegamy przed przed wykonywaniem tego zabiegu poza profesjonalnymi salonami. Zdarzają się bowiem błędy, których skutki będą opłakane. Na przykład przypadkowe nałożenie preparatu z keratyną na skórę głowy może uszkodzić cebulki włosów, doprowadzając do ich wypadania

Zobacz też: Przeszczep włosów – co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zabieg?

Jak dbać o włosy po keratynowym prostowaniu?

Profesjonalnie wykonane prostowanie włosów keratyną to jednak nie wszystko. Efekt wygładzenia utrzymuje się nawet do pół roku, ale tylko wtedy, gdy same o to zadbamy. Niezwykle istotne jest nie tylko kilka pierwszych dni, ale także późniejsza pielęgnacja. 

Przez 2-3 doby po prostowaniu nie powinniśmy myć, moczyć ani upinać włosów. W innym wypadku szybko oddadzą keratynę lub mocno się odkształcą. Niestety trzeba pogodzić się z faktem, że nasza fryzura będzie wyglądała nieświeżo, dlatego warto wybrać dni, w które nie będziemy musiały nigdzie wychodzić.

Jeśli chodzi o kolejne miesiące po prostowaniu, to obowiązują 2 podstawowe zasady. Po pierwsze należy regularnie dostarczać włosom keratynę. W sklepach fryzjerskich lub internetowych jest spory wybór szamponów i odżywek z dodatkiem tego białka. Należy jednak robić to z głową i stale obserwować stan fryzury. Nadmierne używanie kosmetyków z keratyną prowadzi bowiem do jej oklapnięcia. 

Po drugie – trzeba unikać produktów zawierających silikony, SLS-y i SLES-y (Sodium Laureth Sulfate i Sodium Lauryl Sulfate), sól (Sodium Chloride) oraz alkohol. Wbrew pozorom ten wymóg wcale nie jest dużym utrudnieniem. W sieci systematycznie publikowane są aktualne listy odpowiednich kosmetyków. Wśród nich znajdują się marki zarówno za kilkadziesiąt, jak i kilkanaście złotych. Każda z nas znajdzie coś dla siebie. Czas po zabiegu to zatem doskonała okazja, aby przejść na bardziej naturalną i przyjazną środowisku pielęgnację włosów.  

Keratynowe prostowanie włosów a farbowanie

Przy planowaniu keratynowego prostowania włosów warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię – farbowanie. Fryzjerzy odradzają wykonywanie zabiegu zaraz po lub tuż przed nakładaniem farby. Najbezpieczniej jest odczekać 2 tygodnie. Wtedy będziemy miały pewność, że włosy w pełni przyjmą zarówno farbę, jak i keratynę. 

Na koniec przyszła pora, aby odpowiedzieć na chyba najważniejsze pytanie. Czy keratynowe prostowanie to zabieg dla wszystkich? Nie do końca. Nie poleca się go osobom o skrajnie połamanych i zniszczonych włosach, na przykład po bardzo mocnym rozjaśnianiu. Pamiętajmy, że przy prostowaniu stosowania jest bardzo wysoka temperatura, która może do końca spalić słabe pasma. W takich wypadkach lepiej jest najpierw odżywić włosy lub po prostu ponownie je zapuścić 

Keratynowe prostowanie nie sprawdzi się również w przypadku osób, które nie mają nawyku dbania o włosy. Po zabiegu konieczne jest regularne ich pielęgnowanie przy użyciu masek czy odżywek. Trzeba też uważnie dobierać produkty. W innym wypadku efekt szybko zniknie, a zabieg okaże się tylko stratą pieniędzy. 

Zobacz też: Przedłużanie włosów – te metody dają najlepsze efekty!