Keratynowe prostowanie włosów, zabieg wymyślony dla gęstych, ale jednocześnie puszących się włosów Brazylijek. Dziś jest hitem w salonach fryzjerskich na całym świecie, także w Polsce. Nie wiecie, na czym polega, ale widziałyście jego efekty i jesteście nimi oczarowane? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania — czyli wyjaśniamy wszystko, co chciałybyście o nim wiedzieć.

Keratynowe prostowanie włosów – o co chodzi w tym zabiegu? 

Błyszczące, gładkie i zdrowe włosy to marzenie każdej kobiety. Niestety farbowanie, układanie czy po prostu niesforna natura sprawiają, że mimo używania wielu specyfików, trudno jest osiągnąć idealny efekt. Tymczasem istnieje jeden szybki sposób, który sprawi, że nasze włosy będą wyglądać jak z reklamy. Mowa oczywiście o keratynowym prostowaniu.  

Keratynowe prostowanie włosów polega na dosłownym wprasowaniu we włosy keratyny, czyli białka będącego ich naturalnym budulcem. Na włosy nakładany jest specjalny preparat, a następnie są one prostowane przy użyciu wysokiej temperatury (230°C). Dzięki ciepłu łuski włosów otwierają się i keratyna wnika we wszystkie ubytki. W rezultacie pasma zostają głęboko odżywione i wygładzone. 

Czy są jakieś przeciwwskazania? Powinnaś powstrzymać się od zabiegu, jeśli jesteś w ciąży. Dalej dowiesz się, jak łączyć keratynowe prostowanie włosów z innymi zabiegami i produktami. 

Keratynowe prostowanie włosów a farbowanie

Przy planowaniu keratynowego prostowania włosów warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię – farbowanie. Fryzjerzy odradzają wykonywanie zabiegu zaraz po lub tuż przed nakładaniem farby. Najbezpieczniej jest odczekać 2 tygodnie. Wtedy będziemy miały pewność, że włosy w pełni przyjmą zarówno farbę, jak i keratynę. Jeżeli masz ochotę na intensywną regenerację włosów tuż przed farbowaniem — postaw na keratynę kaszmirową. Jest delikatniejsza i nie ma przeciwwskazań do łączenia jej z koloryzacją.

Na koniec przyszła pora, aby odpowiedzieć na chyba najważniejsze pytanie. Czy keratynowe prostowanie to zabieg dla wszystkich? Nie do końca. Nie poleca się go osobom o skrajnie połamanych i zniszczonych włosach, na przykład po bardzo mocnym rozjaśnianiu. Pamiętajmy, że przy prostowaniu stosowania jest bardzo wysoka temperatura, która może do końca spalić słabe pasma. W takich wypadkach lepiej jest najpierw odżywić włosy lub po prostu ponownie je zapuścić. 

Keratynowe prostowanie nie sprawdzi się również w przypadku osób, które nie mają nawyku dbania o włosy. Po zabiegu konieczne jest regularne ich pielęgnowanie przy użyciu masek czy odżywek. Trzeba też uważnie dobierać produkty. W innym wypadku efekt szybko zniknie, a zabieg okaże się tylko stratą pieniędzy. 

Zobacz także:

Włosy po keratynowym prostowaniu: Instagram @regetorium.warszawa

Ile trwa keratynowe prostowanie włosów? 

Sekretem skutecznego prostowania włosów jest dokładność, dlatego wybierając się do fryzjera, musimy zarezerwować sobie przynajmniej 2 godziny. W przypadku bardzo długich i gęstych włosów może to potrwać nawet 5 czy 6 godzin. Jak wyglądają kolejne etapy wygładzania? 

Na początku preparat z keratyną powinien "poleżeć" na włosach ok. 30 min. Potem trzeba delikatnie je podsuszyć i dopiero wtedy można przejść do właściwego zabiegu. Włosy dzielone są na mniejsze pasma, takie jak przy zwykłym prostowaniu. Każde z nich musi zostać wyprostowane przynajmniej 5-6 razy – aż do pełnego wygładzenia. 

Keratynowe prostowanie włosów – jaka jest cena? 

Cena keratynowego prostowania jest uzależniona od salonu oraz długości włosów. Im są dłuższe, tym więcej czasu i preparatu będzie potrzebne do ich wyprostowania. Kwoty zaczynają się od około 200 zł. Bez wątpienia nie warto być w tej kwestii przesadnię oszczędną. Dlaczego? 

Od jakości użytych kosmetyków oraz doświadczenia fryzjera zależy, jak dobry i długotrwały będzie efekt prostowania. Niewłaściwe przeprowadzenie nawet jednego etapu spowoduje, że keratyna szybko się wypłucze i już po kilku myciach włosy wrócą do swojego poprzedniego stanu. 

W szczególności ostrzegamy przed wykonywaniem tego zabiegu poza profesjonalnymi salonami. Zdarzają się bowiem błędy, za które "zapłacą" nasze włosy. Na przykład przypadkowe nałożenie preparatu z keratyną na skórę głowy może uszkodzić cebulki włosów, doprowadzając do ich wypadania.

Keratynowe prostowanie włosów w domu - czy to możliwe?

Czy możliwe jest wykonanie keratynowego prostowania włosów w domu? Na rynku jest dostępnych kilka preparatów, których producenci obiecują efekt porównywalny do tego z salonu za kilkanaście razy niższą cenę. Oczywiście, mimo że drogeryjne preparaty dają efekt wygładzonych włosów, nie można go zupełnie porównać z profesjonalnym prostowaniem keratynowym w salonie. Idealnie gładkie, lśniące włosy utrzymują się maksymalnie do kilku myć. Preparaty do keratynowego prostowania włosów w domu są więc dobrym rozwiązaniem, aby ujarzmić włosy na wielkie wyjście, czy urlop.

Jak dbać o włosy po keratynowym prostowaniu?

Profesjonalnie wykonane prostowanie włosów keratyną to jednak nie wszystko. Efekt wygładzenia utrzymuje się nawet do pół roku, ale tylko wtedy, gdy same o to zadbamy. Niezwykle istotne jest nie tylko kilka pierwszych dni, ale także późniejsza pielęgnacja. 

Przez 2-3 doby po prostowaniu nie powinniśmy myć, moczyć ani upinać włosów. W innym wypadku szybko oddadzą keratynę lub mocno się odkształcą. Niestety trzeba pogodzić się z faktem, że nasza fryzura będzie wyglądała nieświeżo, dlatego warto wybrać dni, w które nie będziemy musiały nigdzie wychodzić.

Jeśli chodzi o kolejne miesiące po prostowaniu, to obowiązują dwie podstawowe zasady. Po pierwsze, należy regularnie dostarczać włosom keratynę. W sklepach fryzjerskich lub internetowych jest spory wybór szamponów i odżywek z dodatkiem tego białka. Należy jednak robić to z głową i stale obserwować stan fryzury. Nadmierne używanie kosmetyków z keratyną prowadzi bowiem do jej oklapnięcia. 

Po drugie, trzeba unikać produktów zawierających silikony, SLS-y i SLES-y (Sodium Laureth Sulfate i Sodium Lauryl Sulfate), sól (Sodium Chloride) oraz alkohol. Wbrew pozorom ten wymóg wcale nie jest dużym utrudnieniem. W sieci systematycznie publikowane są aktualne listy odpowiednich kosmetyków. Wśród nich znajdują się marki zarówno za kilkadziesiąt, jak i kilkanaście złotych. Każda z nas znajdzie coś dla siebie. Czas po zabiegu to zatem doskonała okazja, aby przejść na bardziej naturalną i przyjazną środowisku pielęgnację włosów.