Katarzyna Wajda - wiek i wzrost

Katarzyna Wajda urodziła się 2 lipca 1986 roku w Poznaniu. W 2022 roku będzie świętować swoje 36. urodziny. W sieci można znaleźć informację, że aktorka mierzy 162 centymetry wzrostu.  Chociaż urodziła się w Poznaniu, dzieciństwo oraz młodość spędziła w Seattle - największym amerykańskim mieście w stanie Waszyngton. Kończyła tam szkołę podstawową, gimnazjum, oraz liceum. Także w Seattle rozpoczęła się jej przygoda z aktorstwem. Wajda jeszcze jako dziecko uczęszczała do teatru Młodzi Polanie przy Domu Polskim w Seattle, a następnie przez dwa lata współpracowała z Jerzym Janeczkiem, który później przygotowywał ją do egzaminów na studia aktorskie. Chociaż kochała aktorstwo, o mały włos nie zostałaby malarką. Wajda planowała bowiem studia na ASP. To właśnie dzięki aktorowi znanemu z roli Witti w sadze o Kargulach i Pawlakach zmieniła zdanie.

Na moja prośbę zgodził się mi pomoc i stal się moim nauczycielem. prawie przez rok szlifowałam prozę, wiersz, szukałam wraz z Jurkiem piosenek do egzaminów i obserwowałam jego warsztat aktorski. I tak powoli, krok po kroku, dopełniając czas wyjściami do kina, na wystawy i do teatru, kształtowałam swoją wrażliwość i pewność siebie na tej drodze. W 2005 roku pożegnałam bliskich i z lotniska w Seattle wystartowałam na Okęcie. Bilet w jedną stronę. Dostałam się do Szkoły Aktorskiej w Łodzi, tą samą szkołę skończył Janeczek - napisała Wajda wspominając swojego mentora. 

Aktorka studia na  Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi ukończyła w 2010 roku. Na koncie ma role w takich produkcjach jak "Kruk", "Jesteś Bogiem", "Wszystko dla mojej matki", "Ikar. Legenda Mietka Kosza" czy "Stulecie winnych". W 2022 roku na HBO Max premierę miał polski serial "Odwilż".

Katarzyna Wajda - rodzina

Rodowe nazwisko Katarzyny Wajdy to Wianecka. Aktorka od 2009 roku jest żoną Mateusza Wajdy. Okazuje się, że zbieżność nazwisk artystki z jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów, nie jest przypadkowe. Jak zatem Katarzyna Wajda i Andrzej Wajda są spokrewnieni? Dziadkiem jej męża, Mateusza, jest młodszy brat Andrzeja Wajdy — Leszek, plastyk, scenograf i profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Kiedy aktorka poznała swojego przyszłego męża, to nie miała pojęcia, że w jego rodzinie jest słynny reżyser.

"Pokrewieństwo jest po stronie mojego męża, o czym nie wiedziałam, kiedy się poznaliśmy. Andrzej Wajda to dziadek stryjeczny mojego męża, Mateusza. Oczywiście miałam przyjemność spotkać kilka razy Andrzeja Wajdę. Zostałam mu przedstawiona jako żona Mateusza" - powiedziała Katarzyna Wajda, cytowana przez wp.pl.

Katarzyna Wajda - mąż i dzieci 

Katarzyna Wajda w 2009 roku poślubiła Mateusza Wajdę. Para doczekała się trójki dzieci - Tobiasza, Tadeusza i Wawrzyńca. Za co aktorka najbardziej kocha macierzyństwo? 

Zobacz także:

Nauczyłam się wiele o sobie. Macierzyństwo w zasadzie codziennie pokazuje mi coś o mnie, moich granicach, mojej konstrukcji, sposobie reagowania. O tym, dlaczego pewne rzeczy mi przeszkadzają, a inne nie. Ile mam w sobie cierpliwości, kreatywności, zaradności w zarządzaniu sytuacjami kryzysowymi. Wychowywanie trzech chłopców o zupełnie różnych charakterach dało mi pewność siebie, dojrzałość, pokazało mi moje fizyczne granice – doszłam do ekstremalnego zmęczenia poprzez ekstremalną euforię.

Uwielbiam też czułość i bliskość z dziećmi. Bardzo ważne są dla mnie zmysły, zwłaszcza węch i jego wpływ na pamięć emocjonalną. Do dzisiaj wącham główki moich synów, chociaż to już nie są małe dzieci. Niesamowita jest fizyczność macierzyństwa. Świetne są również rozmowy z dziećmi. Potrafią nauczyć i rozbawić, bo zadają niesamowicie trafne pytania. Inaczej niż dorośli obserwują i odbierają świat, wciąż obiektywnie i z ciekawością. Dzięki temu i ja zyskuję nową perspektywę" - powiedziała w wywiadzie dla "Wysokich obcasów" Katarzyna Wajda. 

Kariera Katarzyny Wajdy

Katarzyna Wajda pierwszy raz na ekranie pojawiła się, kiedy zagrała Igę, koleżankę Grzegorza Kubiaka w serialu "Samo życie". Później mogliśmy ją oglądać w takich produkcjach jak "Na wspólnej", "Kanalie", "Hotel 52" czy "Przyjaciółki". O aktorce zaczęło być głośno w 2012 roku, kiedy zagrała nagrodzonym Orłem filmie "Jesteś Bogiem". Po roli Justyny Łuszcz, żony "Magika", mogliśmy ją oglądać m.in. w "Ojcu Mateuszu", "Komisarzu Alexie", "Na dobre i na złe" czy filmie "Wszystko dla mojej matki". Prawdziwy przełom w karierze Wajdy nastąpił jednak dopiero niedawno. Artystka wystąpiła w serialu HBO Max "Odwilż".  To pierwsza główna rola aktorki. Artystka gra tam policjantkę, która niedawno straciła męża i musi rozwikłać zagadnę śmierci pewnej kobiety znalezionej w Odrze. 

Bardzo chciałam zagrać bohaterkę nieoczywistą, tajemniczą, w produkcji, która będzie wymagała ode mnie również sprawności fizycznej. Kobietę pełną kontrastów — z jednej strony cechującej się niezwykłą siłą zawodową, świetną w swojej robocie, ale też naznaczoną pewną słabością. Katarzyna Zawieja łączy w sobie te wszystkie cechy. Jest policjantką, która doskonale zna się na swojej pracy, mamą kilkuletniej Hani, osobą znajdującą się w bardzo trudnym momencie życia. Kasia zmaga się z żałobą, ale nie potrafi dopuścić do siebie myśli, że potrzebuje pomocy, że przeżywa kryzys. Odsuwa od siebie nieprzyjemne myśli, z którymi nie ma ochoty się mierzyć. Ucieka w pracę, zaniedbuje siebie i swoich bliskich - mówiła o swojej roli aktorka w wywiadzie dla "Onetu".

Rola policjantki była dla Katarzyny Wajdy szczególnie bliska, ponieważ gra tam nie tylko silną kobietę, ale przede wszystkim matkę. Dlaczego zdaniem aktorki często nie potrafimy sobie pozwolić na słabość i przyznanie się do bycia "nienajlepszymi matkami"? 

My, kobiety, bardzo siebie oceniamy. Nasi bliscy, mężowie, partnerzy, przyjaciele często nie zdają sobie sprawy, jak surowe potrafimy być wobec siebie. Znam to z własnego doświadczenia macierzyństwa. Bardzo często mam wyrzuty sumienia, czuję, ze czegoś nie zrobiłam, że mogłam lepiej. Zastanawiam się, rozpamiętuję, rozmyślam, czy i jak skrzywdziłam moje dzieci, kiedy nie byłam przy nich, gdy mnie potrzebowały. To jest niesamowicie silne uczucie, które potrafi zniszczyć człowieka, jeśli nie nauczymy się, jak z radzić sobie z takimi negatywnymi, destrukcyjnymi myślami - powiedziała Katarzyna Wajda w rozmowie z Onetem.

Rola Katarzyny Zawieji w "Odwilży" to jednak nie jedyna produkcja 2022 roku, w której możemy oglądać aktorkę. Katarzyna Wajda wystąpiła jeszcze w spektaklu telewizyjnym "Romeo i Julia" w reżyserii Katarzyny Klimkiewicz. Wcieliła się w nim w Panią Capulet, czyli matkę tytułowej bohaterki dramatu Williama Shakespeare’a.