Karty do wróżb: jakie istnieją rodzaje?

Karty do wróżenia nie są bynajmniej kategorią jednolitą, wbrew temu, co może myśleć na ten temat przeciętny człowiek. Istnieje przynajmniej kilka ich rodzajów, posiadających zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Na przestrzeni wieków wykształciły się różne szkoły wróżbiarskie, choć dzisiejszych adeptów tej sztuki rys historyczny interesuje przeważnie w znikomym stopniu.

Pewnym zaskoczeniem okaże się dla niektórych fakt, że wróżyć można z każdej talii kart, nawet z tych służących na co dzień do gry. Ezoterycy określają je mianem kart klasycznych. Oczywiście, odczytywanie wróżb odbywa się w oparciu o skodyfikowane techniki, których trzeba się wcześniej nauczyć. W przypadku kart klasycznych bardzo ważną sprawą pozostaje pozytywny stosunek emocjonalny wróżki do wykorzystywanej przez nią talii. Powrócimy do tej sprawy w ostatnim paragrafie niniejszego artykułu. 

Oprócz kart klasycznych sporą popularnością cieszą się także inne ich rodzaje, przede wszystkim tarot i runy. Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego wariantu, warto przyjrzeć się nieco bliżej poszczególnym systemom wróżenia. 

Karty do wróżb: tarot

Pierwsze karty tarota powstały już w XIV wieku. Od tamtej pory wprowadzono do użytku setki, jeśli nie tysiące nowych wariantów, co niewątpliwie mocno skomplikowało ich wybór. Ogólnie rzecz biorąc, karty te dzielimy na trzy duże grupy: tarot historyczny, tarot ezoteryczny oraz tarot współczesny.

Początki tarota historycznego datuje się mniej więcej na rok 1370, bo właśnie wtedy pojawiają się pierwsze wzmianki o nim w piśmiennictwie europejskim. Sama nazwa wchodzi do języków Starego Kontynentu na początku wieku XVI - po włosku będzie to taroco albo tarocino, po francusku tarot, zaś po niemiecku Tarok. W tym samym stuleciu utrwaliły się wizerunki tzw. Tarota Marsylskiego, którego zasadniczo można używać po dziś dzień - aczkolwiek, ze względu na poziom trudności, nie jest on polecany osobom początkującym. 

Tarot ezoteryczny stanowi jakby pomost między odmianą historyczną a współczesną. W okresie jego rozkwitu, trwającym od drugiej połowy XVIII wieku, tworzone są nowe talie, jednak nie odnoszą one spektakularnych sukcesów. W połowie XIX stulecia Elphias Levi połączył tarota z żydowską Kabałą. Nieco później, za sprawą Paula Christina, tarot został skojarzony z astrologią oraz nazwany Arkanami. 

Od 1889 roku aż do dzisiaj rozwija się tarot współczesny. Ten właśnie rok stanowi datę wydania przez Oswalda Wirtha tarota ezoterycznego, zwanego dziś po prostu Tarotem Wirtha. Jest to najbardziej klasyczna odmiana kart do wróżenia, polecana zwłaszcza dla osób zaczynających swoją przygodę z wróżbiarstwem. Można ją zakupić właściwie w każdym sklepie ezoterycznym. 

Zobacz także:

W XX wieku powstały przynajmniej dwie ważne talie: tzw. talia Waite'a (1909) oraz tarot opracowany przez Aleistera Crowleya (1944). Ta pierwsza wersja uchodzi za klasykę gatunku, druga zaś - ze względu na wysoki poziom skomplikowania - przeznaczona jest raczej dla użytkowników zaawansowanych. 

Przedstawiony powyżej podział nie wyczerpuje oczywiście wszystkich dostępnych wariantów tarota, stanowi jednak niezły punkt wyjścia dla własnych poszukiwań. Osoby pragnące porządnego wglądu w symbolikę tarota powinny nauczyć się korzystać z talii historycznych, które - zdaniem znawców zagadnienia - okazują się najbardziej wiarygodne. 

Karty do wróżb: runy

Ludzie często pragną poznać swoją przyszłość i nauczyć się sprawować nad nią przynajmniej niewielką kontrolę. Pomocne mogą się tu okazać runy - tajemnicze symbole wykonywane w kamieniu lub drewnie, a wykorzystywane do odczytywania ukrytych znaczeń teraźniejszości i przyszłości. Okazuje się to czynnością na tyle nieskomplikowaną, że praktycznie każdy może wcielić się w rolę wróżbity.

Alfabet runiczny był w dawnych czasach wykorzystywany do zapisu przez ludy germańskie (a także np. tureckie). Używano go też do odprawiania obrzędów magicznych. Zgodnie ze skandynawskimi wierzeniami, runy podarował ludziom Odyn, najwyższy spośród nordyckich bogów. 

Każda runa zawiera w sobie dwa aspekty znaczeniowe: materialny i duchowy. Przeważnie rzuca się je w taki sposób, by odkrywały przed wróżącym trzy bądź cztery poziomy poznania - świat materialny, poziom uczuć i ducha oraz sferę relacji międzyludzkich. Uczucia i ducha można potraktować oddzielnie; dzięki temu uzyskuje się cztery poziomy zamiast trzech. 

O tym, jak wróżyć z run, decyduje w głównym stopniu osoba pytająca - to ona wie najlepiej, jakie szczegóły ze swojej przyszłości pragnęłaby poznać. Jeśli interesują ją sprawy materialne, należy rzucać na trzy poziomy, łącząc pierwiastek duchowy z uczuciowym. Jeżeli zaś pytającego zaprzątają w dużej mierze kwestie duchowe, runy rzuca się na cztery poziomy. 

Przed przystąpieniem do akcji osoba wróżąca powinna się przywitać z runami, aby nawiązać z nimi więź. Następnie zadaje się pytanie (najlepiej takie, na które nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi w stylu "tak" lub "nie") i wyjmuje losowo wybrane runy z woreczka. Rzuca się je na kartkę z rozrysowanymi kręgami symbolizującymi trzy bądź cztery poziomy poznania.  

Ostatni etap polega na odczytaniu symboli runicznych z każdego poziomu. Wróżba może być bardziej lub mniej pomyślna - w razie wątpliwości, należy rzucić jeszcze jedną, "pomocniczą" runę z woreczka. Kierując się własną intuicją, można przekazać pytającemu pozytywną przepowiednię albo go przed czymś ostrzec. Na zakończenie wróżący powinien pożegnać się z runami.

Karty do wróżb: karty anielskie 

Karty do wróżenia znane jako karty anielskie, to w rzeczywistości kolejna odmiana tarota. Od wersji opisanych przez nas już wcześniej odróżnia ją pewna "delikatność" przekazu i stawianych diagnoz. Ten rodzaj kart można sobie postawić wtedy, gdy poszukujemy drogowskazu co do najwłaściwszej życiowej ścieżki. 

Karty anielskie nie służą do przepowiadania przyszłości - nie dowiemy się z nich, co nas spotka w nadchodzącym tygodniu czy miesiącu. Stanowią one raczej - przynajmniej według ich zwolenników - łagodne źródło pocieszenia w sytuacjach trudnych. 

A dlaczego owe karty do wróżb określa się mianem "anielskich"? Adepci wierzą, że poprzez to medium rozmawiają z własnymi dobrymi aniołami, posiadającymi moc wskazywania im właściwej drogi. Z tego też powodu praktycznie każdy może korzystać z talii kart anielskich - o ile oczywiście wierzy we wpływ aniołów na swoje losy.

Karty do wróżb: jak wybrać karty do wróżenia dla siebie?

Nawet jeśli wiemy, jak się nazywają karty do wróżb, niekoniecznie musi to nam ułatwiać wybór talii na własny użytek. Przed podjęciem decyzji warto wziąć pod uwagę kilka czynników.

Przede wszystkim: dostępność poszczególnych wariantów. Sklepy ezoteryczne oferują szeroki asortyment kart do wróżenia, ale nie w każdym mieście posiadamy dostęp do takiego sklepu. W dzisiejszych czasach istnieje oczywiście opcja zakupów przez Internet, jednak w przypadku produktu tak specyficznego jak karty do wróżb to rozwiązanie niekoniecznie będzie najwłaściwsze. Dlaczego?

Specjaliści od ezoteryki zalecają, by potrzymać przez chwilę w dłoniach daną talię, zanim dokonamy jej zakupu. Jeśli poczujemy przepływającą przez nas pozytywną energię, będzie to oznaczało trafny wybór kart. Jak wiadomo, zakupy w sieci nie dostarczają niestety wrażeń dotykowych.

W obliczu niewielkiego wyboru warto zatem skusić się na którąś z prostych wersji tarota albo na karty klasyczne. Zresztą, "klasyczne" to także pojęcie względne, bo będziemy musieli wybrać spośród kilku rodzajów. Jeśli chodzi o karty do wróżb rodzaje godne polecenia powinny być ładne wizualnie - format ani za mały, ani za duży, zaś kolorystyka łagodna dla oczu. Użytkowanie kart musi bowiem kojarzyć się nam z przyjemnością i odprężeniem.