Jogurt naturalny ma już przeszło 3 tysiące lat. Prawdopodobnie pochodzi z Indii. Jego produkcje masową rozpoczęto natomiast w 1907 roku w Paryżu. Przez kilkadziesiąt lat sprzedawano jedynie jogurty naturalne, dopiero od lat czterdziestych dołączyły do nich także wersje smakowe.

Jogurt zawiera duże ilości wapnia, przez co wzmacnia nasze kości. Szklanka jogurtu to aż ok 40 % dziennego zapotrzebowania. Dzięki kulturom bakterii zawartym w jogurcie wapń jest lepiej wchłaniany i świetnie chroni przed osteoporozą.

Jogurt jest łatwiej przyswajalny niż mleko. Nawet osoby z nietolerancją na laktozę zwykle mogą go jeść bez problemów, bo zawiera jej dużo mniej niż mleko. To także świetne źródło białka. W 250g znajdziemy aż dwadzieścia procent dziennego zapotrzebowania na białko. Udowodniono też, że jogurt zmniejsza poziom cholesterolu we krwi oraz zwiększa odporność.

Dobre bakterie, które zamieniają mleko w jogurt świetnie wpływają też na florę bakteryjna naszego przewodu pokarmowego. Działa też jak lek po wirusowych infekcjach pokarmowych, warto jeść go także w trakcie kuracji antybiotykowych, bo chroni przewód pokarmowy.  
Regularne jedzenie naturalnego jogurtu chroni przed nowotworem jelita grubego oraz chroni przed infekcjami drożdżycowymi. 

Dodatkowo może być wykorzystywany przy produkcji domowych maseczek na twarz bo świetnie nawilża skórę.

W swoim składzie jogurt naturalny ma witaminy A i E oraz m.in. potas, fosfor, jod i cynk. Jest też bardzo niskokaloryczny.

Warto jeść jogurt przynajmniej raz dziennie. Można go jeść jako dodatek do zdrowych deserów, pysznych śniadań z musle i owocami, a także do zup, sosów, sałatek.