Slawonia: zachwycająca, mało znana część Chorwacji

W wakacyjnych planach zazwyczaj jest pomijana, bo większość turystycznego ruchu koncentruje się w nadmorskich kurortach na zachodnim wybrzeżu. Tymczasem granicząca z Węgrami oraz Bośnią i Hercegowiną Slawonia jest jednym z najbardziej zachwycających regionów Chorwacji. Zupełnie innym niż jej popularniejsi, nadmorscy konkurenci. Najbardziej wysunięta na wschód część Chorwacji uosabia wszystko to, co kojarzy nam się z nurtem „slow life”. Zielone krajobrazy, słynne winnice, malownicze górskie widoki, małe miejscowości o iście sielskiej atmosferze – tym właśnie zachwyca Slawonia. Jej niewątpliwym plusem jest też zdecydowanie mniejsza liczba turystów – jeśli chcecie uciec od zatłoczonych kurortów, to nie ma lepszego miejsca.

Slawonia: górzysta kraina parków krajobrazowych

Chorwacka Slawonia to przede wszystkim parki krajobrazowe, dzięki którym można odciąć się od miejskiego zgiełku i wyciszyć. Przecinają ją potężne rzeki Sawa i Drawa, tworzące malownicze doliny i rozlewiska, będące domem dla wielu gatunków zwierząt i ptaków. Trzeba dodać, że to także jeden z najżyźniejszych regionów, często nazywany „spichlerzem Chorwacji”. Między rzekami znajdują się panońskie góry wyspowe, które choć nie należą do najwyższych, są niezwykle malownicze i idealne na piesze wędrówki lub nieco bardziej wymagające rowerowe wypady.

Park Krajobrazowy Kopački Rit

Położony na prawie 24 tysiącach hektarów Kopački Rit to największy park ornitologiczny w Europie, który jest domem dla ponad 300 gatunków ptaków. Park obejmuje część rezerwatu rzek Dunaj, Drawa i Mura oraz ich rozlewisk, wpisanych na Listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. Najciekawszą atrakcją parku jest spływ łodzią po największym rozlewisku, które przypomina bardziej jezioro. Podczas rejsu mamy szansę na bliskie spotkanie z rodowitymi mieszkańcami rezerwatu – kormoranami, orłami, czaplami, czarnymi bocianami i wieloma innymi gatunkami ptaków. Te pierwsze mają nawet swoją prywatną wyspę! Park Kopački Rit to prawdziwy raj dla poszukiwaczy nietkniętych ludzką ręką rejonów dziewiczej przyrody.

Park Krajobrazowy Papuk

To najlepszy kierunek dla amatorów górskich wycieczek i malowniczych krajobrazów. To właśnie tu znajduje się najwyższe pasmo górskie Slawonii – liczący 953 m n.p.m. masyw Papuk. Górskie trasy nie są bardzo wymagające, ale Ci, którzy marzą o aktywnym wypoczynku z pewnością zdążą się odrobinę zmęczyć. Jedną z największych atrakcji parku jest 30-metrowy wodospad w okolicy miejscowości Jankovac, a także liczne jaskinie, które są dostępne do zwiedzania. Będąc w okolicy, warto skorzystać też z dobroczynnych wód termalnych. Baseny termalne znajdują się bezpośrednio na terenie parku i będą idealnym zakończeniem aktywnego wypoczynku w ciągu dnia.

Park Krajobrazowy Lonjsko Polje

W drodze do Slawonii znajduje się Park Krajobrazowy Lonjsko Polje i zawsze warto go przy tej okazji odwiedzić. Nazywany jest wędkarskim Eldorado. Przecinająca park rzeka Sawa i jej liczne dopływy stwarzają idealne warunki do życia dla wielu gatunków ryb. Ale nie tylko z tego słynie ten ogromny, bo zajmujący ponad 50 tys. hektarów park krajobrazowy. Lonjsko Polje to potężne siedlisko najróżniejszych gatunków ptaków i idealne miejsce na odpoczynek na łonie natury. W znajdujących się na terenie parku miejscowościach, mieszkańcy żyją w pełnej harmonii z naturalnym środowiskiem. Ponad 60% powierzchni parku zajmują lasy, zachęcające do spacerów i wyciszenia.

Slawonia to także raj dla miłośników wina

To właśnie w tym regionie mieszczą się najbardziej znane chorwackie winnice, które można odwiedzić i gdzie regularnie odbywają się degustacje. Lokalną specjalnością Slawonii jest szczep Graševina z winnicy Belje, ale skosztujecie tu także innych popularnych szczepów, takich jak Chardonnay czy Merlot. Sama winnica Belje jest jedną z najstarszych w regionie. Położona w niezwykle malowniczej okolicy jest atrakcją samą w sobie. Dodatkowo, degustacje odbywają się tu w starych, zabytkowych wnętrzach, zapewniając niesamowity klimat.

-

Zobacz także:

Więcej informacji na temat Chorwacji znajdziecie tutaj: www.chorwacja.hr