Jakie materiały są najlepsze na upalne dni?

Jak przetrwać upały? Z pewnością odpowiednio się nawadniając i unikając pełnego słońca. Możemy też wspomóc się tym, co na siebie zakładamy. Twoja garderoba może stać się sprzymierzeńcem w gorące dni. Jakie materiały powinniśmy wybierać w upały, a jakich unikać? Czy powinniśmy wybierać tylko naturalne tkaniny czy są istnieją sztuczne zamienniki, które przepuszczają powietrze i nie narażają nas na tak niekomfortowe sytuacje jak plamy potu czy nieprzyjemny zapach?

Nie jest mitem, że w gorące dni naszymi sprzymierzeńcami są naturalne materiały, które nie tylko pozwalają na cyrkulacje powietrza, ale też osłaniają skórę przed nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne, nie podrażniają skóry i co równie ważne, w kontakcie z potem nie wydzielają nieprzyjemnych woni. Należą do nich tkaniny o przewiewnym płóciennym splocie, takie jak len, jedwab, bawełna czy nawet... wełna.

Materiały najlepsze na upalne dni: len

Len to jeden z najprzyjemniejszych materiałów kojarzących się nam z letnią garderobą. W tym sezonie ta naturalna tkanina króluje w trendach. Pokochasz ją za siateczkowy splot, który pozwala skórze oddychać, nie podrażnia jej i chroni przed słońcem - jest dla niej jak odpoczynek w upalny dzień pod rozłożystą koroną drzewa. Do tego wygląda supermodnie niczym z egzotycznych wakacji influencerek, które przywróciły lnianej garderobie popularność. Naszym typem na gorące, letnie dni jest minimalistyczny surowy len w kolorze złamanej bieli, beżach i szarości. Ma tylko jedną wadę - szybko się gniecie.  

Materiały najlepsze na upalne dni: bawełna

Bawełna to jeden z najpopularniejszych wyborów, gdy temperatura za oknem przekracza średnie temperatury. Nic dziwnego - to jeden z tych materiałów, który wybieramy niemal intuicyjnie. Oddycha dzięki przewiewnej strukturze. Jest higroskopijna, więc odprowadza wilgoć, choć oczywiście do pewnego stopnia. Jej giętkie włókna są tkane dość gęsto, więc nie zawsze nadąża z wchłanianiem potu np. przy intensywnym wysiłku (czy w środkach komunikacji publicznej z zamkniętymi oknami). Cóż, nie ma ideałów. 

Materiały najlepsze na upalne dni: jedwab

Zobacz także:

Jedwab to jeden z najszlachetniejszych materiałów oraz największy letni sprzymierzeniec. To również świetny wybór na upały, czemu sprzyjają również aktualne trendy. Slip dress, bieliźniane koszulki i sukienki, a nawet przewiewne szerokie spodnie w stylu palazzo to hity tego lata. Jedną z największych zalet jedwabiu jest jego śliska struktura, która nie nagrzewa się, przez co przynosi chłód skórze nawet w najwyższe temperatury. W zależności od gęstości splotu jedwabne tkaniny mogą mniej lub bardziej "oddychać". Warto więc sprawdzać metki naszych ubrań.

Materiały najlepsze na upalne dni: wełna

Jakie materiały na upalne dni będą najlepszym wyborem? Z pewnością nie pomyślelibyście o wełnie, gdy za oknem żar leje się z nieba. A jednak to duży błąd! Wełna ma funkcję termoregulacji, co w skrócie oznacza, że dopasowuje się do temperatury. Nie tylko zatrzymuje ciepło w niskie temperatury, ale też chłodzi. Dlatego można ją nosić latem -zwłaszcza jej odmianę o nazwie cool wool – To wełniana tkanina idealna na letnią garderobę - cieńsza i bardziej przewiewna. Natura zawsze wie najlepiej, co dla nas dobre!

Nie tylko naturalne tkaniny pomogą ci przetrwać wysokie temperatury

W upalne dni radzimy unikać sztucznych materiałów. Dlaczego? W czasie wysokich temperatur zdecydowanie nie służą naszemu komfortowi, ani zdrowiu skóry. Nie oddychają i nie odprowadzają wilgoci tak jak robią to naturalne tkaniny. Ale nie w każdej sytuacji powinniśmy unikać syntetycznych tkanin. Dzięki współczesnym technologiom sztuczne materiały przejmą funkcję idealnych zamienników w czasie intensywnego wysiłku. Sportowa odzież funkcyjna jest wykonana z poliestru, ale dzięki kanalikowej strukturze odprowadza wilgoć na powierzchnię, a następnie pozwalała jej odparować.