Praca zdalna otwiera nowe możliwości

Początek 2020 roku zmienił nasze postrzeganie pracy z domu. Część z nas nadal wykonuje swoje obowiązki z dala od biura lub zmieniła tryb pracy na hybrydowy. Czas poświęcany wcześniej na dojazdy do miejsca pracy wykorzystujemy między innymi na rozwój zainteresowań lub znalezienie nowego hobby.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego tylko w II kwartale 2020 roku ponad 80 tysięcy osób straciło pracę z powodu powiązanego z pandemią koronawirusa (np. likwidacja stanowiska lub firmy). Wielu pracowników pozbawiono premii oraz innych dodatkowych świadczeń.

Co łączy kobiety na urlopach macierzyńskich i osoby poszkodowane w związku z kryzysem pandemicznym? To poszukiwanie nowych możliwości zarabiania. Jednym z rozwiązań jest sprzedaż własnych wyrobów w sieci. Rękodzielnictwo stało się szczególnie popularne wśród kobiet. Sklepy i katalogi z rzemieślniczymi ubraniami czy biżuterią idealnie wpasowały się w panujący trend kupowania u lokalnych przedsiębiorców i wspierania małych firm. Pasjonatki sztuki poświęciły się malowaniu i rzeźbieniu, miłośniczki kuchni gotują i pieką domowe wyroby, a na koniec swoją pracą dzielą się w internecie.

Zyskanie rozgłosu w sieci niestety nie jest łatwe. Szukając produktu, użytkownik jest zazwyczaj zasypywany reklamami i ofertami dużych sklepów internetowych. Niestety, małe firmy, opierające swoją działalność jedynie na mediach społecznościowych, są czasami mało widoczne w sieci. Co więcej, sprzedaż poprzez jeden kanał na dłuższą metę jest ryzykowna. Nieraz zdarzało się, że profile były niesłusznie czasowo banowane lub nawet usuwane. Jak zapewnić sobie bezpieczne miejsce na rozwój własnego interesu?

Bezpieczne miejsce, czyli własna strona WWW

Usunięcie strony WWW z internetu jest znacznie trudniejszym zadaniem dla osoby trzeciej niż pozbycie się profilu z mediów społecznościowych. Co więcej, własna witryna to dodatkowa możliwość zwiększenia widoczności Twojej marki w sieci. Nie musisz otwierać od razu sklepu internetowego i zakładać własnej działalności gospodarczej – możesz zacząć od bloga lub innego typu witryny, która przy odrobinie szczęścia przerodzi się w Twoją pracę zarobkową.

Pamiętaj – do założenia własnej strony WWW nie potrzebujesz umiejętności programistycznych. Wystarczy, że masz dostęp do internetu i podstawowe umiejętności z zakresu obsługi komputera. Na przykład w home.pl znajdziesz kreator stron działający na zasadzie „click and drag”, czyli „przeciągnij i upuść”. Wystarczy, że tworząc witrynę przeniesiesz za pomocą myszki pewne elementy w miejsce na stronie, w którym dany moduł, tekst lub zdjęcie mają się znaleźć. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które nie wymaga wykształcenia informatycznego czy skomplikowanej wiedzy technicznej. Stronę opublikujesz samodzielnie lub korzystając z pomocy technicznej usługodawcy.

Jakie treści publikować na własnej stronie WWW?

To, co zamieścisz na Twojej witrynie internetowej, to wyłącznie Twoja decyzja. Treści mogą zależeć od przeznaczenia strony i zmieniać się wraz z jej rozwojem. Podziel się z innymi Twoimi wyrobami, umieszczając w witrynie zdjęcia swoich produktów czy projektów. Warto, aby wstawiane treści były angażujące dla odbiorców, dlatego nie nastawiaj się od razu na zarobek. Utrzymuj z nimi kontakt – pokaż, jak pracujesz. Wstawiaj zdjęcia, filmy i relacje lub opisuj to, co wykonujesz. Gdy połączysz prowadzenie profilu w mediach społecznościowych z odsyłaniem na własną stronę internetową, zainwestujesz w swój przyszły sukces. Małymi krokami, nawet mając inne obowiązki, możesz dzięki nowoczesnym i prostym narzędziom rozpocząć nowy zawodowy rozdział po urlopie macierzyńskim.

Zobacz także: