Jak zmotywować się do działania? 

Motywacja do działania może przez długi czas utrzymywać się na wysokim poziomie, jednak tylko wtedy, gdy będziemy podejmować działania w zgodzie z samą sobą. Kluczem do sukcesu jest zatem udzielenie odpowiedzi na pytanie o to, czego tak naprawdę chcę i w jakim celu wykonuję daną aktywność? Brak motywacji pojawia się w przypadku, kiedy postępujemy wbrew sobie i podejmujemy działania pod wpływem przymusu. 

Zacznij od tego, by nie używać takich słów, jak: „muszę”, „powinnam”, „wypada” czy „nie mam wyjścia” na: „chcę”, „potrzebuję”, „mogę”, „zależy mi”. Aby podtrzymywać wysoką motywację, należy zajrzeć w głąb siebie i zastanowić się nad tym, czy aby na pewno widzę sens w tym, co robię. A może realizuję określone zadanie jedynie ze strachu, poczucia winy, braku innych możliwości czy w celu uzyskania akceptacji innych ludzi. 

Aby przeciwdziałać brakowi motywacji, należy być świadomą swoich wewnętrznych przekonań oraz zwalczać negatywne myśli. Pozytywne nastawienie, a także wiara w sens i powodzenie realizowanych przedsięwzięć, to niezbędne warunki wysokiej motywacji.  

Ważne jest także, aby wyznaczać sobie prawdziwie własne cele, zamiast pozwalać sobie na ich narzucanie przez inne osoby czy zewnętrzne okoliczności. Dzięki temu zyskamy służące motywacji przekonanie, że jesteśmy w stanie samodzielnie kierować własnym życiem. Cel powinien być ambitny, ale jednocześnie możliwy do osiągnięcia. Warto wypisać go na kartce i wskazać konkretny termin wykonania. 

W celu uzyskania wysokiej motywacji, dobrze jest również zastanowić się nad korzyściami płynącymi z realizacji postawionych sobie celów. Pomocna w tym może okazać się ich wizualizacja. Poczuj wszystkie emocje, jakie towarzyszą ci w momencie osiągnięcia celu. Spróbuj poczuć w wyobraźni dumę, radość czy satysfakcję.

Jak zmotywować się do pracy? 

Praca to taki obszar życia, któremu najczęściej towarzyszy brak motywacji. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy postrzegamy ją jako nudną, powtarzalną i mało znaczącą. W takim przypadku trudno o utrzymanie wysokiej motywacji, dlatego warto zastanowić się nad tym, co sprawia, że nie czujemy się dobrze w naszej pracy. Nie zawsze, by odzyskać sens pracy, musisz ją zmieniać. Czasami problem leży po naszej stronie, ale są sytuacje, w których czujemy się totalnie wypaleni i potrzebujemy zmiany. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, warto na nowo poszukać pozytywnych aspektów wykonywanego zawodu, których dotychczas nie doceniałyśmy. Może są nimi np. dobre relacje ze współpracownikami, możliwość zdalnego wykonywania zadań, terminowe wypłaty czy bogaty pakiet socjalny. Łatwiej będzie nam utrzymać motywację do pracy, jeżeli będziemy za nią wdzięczne. 

Praca jest takim obszarem, w którym ważna jest jednocześnie motywacja wewnętrzna i zewnętrzna. Ciężko będzie utrzymać ją na wysokim poziomie, jeżeli będziemy niezadowolone z otrzymywanego wynagrodzenia. Warto więc porozmawiać z szefem o podwyżce, uzasadniając jej przyznanie potrzebą zwiększenia motywacji. 

Zobacz także:

Co jeśli już sama myśl o pracy sprawia, że nie chcemy wstać z łóżka? Warto wtedy wykorzystać popularne narzędzia motywacji. Należy do nich np. metoda 5 minut. Polega ona na tym, że poświęcamy na wykonanie zadania jedynie kilka minut. Może być to np. wymyślenie tytułu raportu czy jego ramowego planu. Jeśli zadanie to uda nam się szybko wykonać, wtedy zapewne będziemy miały ochotę kontynuować działania. Inna technika przydatna w pracy nosi nazwę Pomodoro. Polega ona na wykonywaniu pracy w określonych sekwencjach czasowych – np. 25-minutowych, po których następuje przerwa.

Zobacz też: Znamy wiek, w którym przestajemy lubić naszą pracę

Jak zmotywować się do nauki? 

Jak znaleźć motywację do nauki, kiedy mamy ochotę na wiele innych, znacznie ciekawszych zajęć? Warunkiem zmotywowania się do nauki jest wyeliminowanie z otoczenia wszelkich rozpraszaczy. Nauka do egzaminu to nie czas na to, aby jednocześnie przeglądać internet, oglądać seriale czy co chwilę biegać do lodówki po jedzenie. 

Pomocne w motywowaniu się do nauki będzie również wewnętrzne nastawienie. Przede wszystkim warto uwolnić się od perfekcjonizmu i towarzyszącego mu strachu przed porażką. Nawet jeśli nie zaliczymy egzaminu, to przecież świat się nie zawali. Nie musimy też zdobyć najwyższej oceny. Nasza wartość nie powinna zależeć od tego, jaką dostaniemy ocenę czy nagrodę. Dobrze jest również zastanowić się nad tym, dlaczego się uczymy. Nie powinnyśmy tego robić głównie dlatego, by zadowolić innych i spełniać ich oczekiwania. 

Motywacja do nauki będzie również znacznie większa, jeżeli w proces ten zaangażujemy jednocześnie różne zmysły. Nie wkuwajmy bezmyślnie. Warto więc skorzystać z angażujących pomocy dydaktycznych, takich jak filmy, muzyka czy gry edukacyjne. Dobrym rozwiązaniem będzie również skorzystanie z narzędzia motywacji, jakim jest tworzenie mapy skojarzeń. Nauka staje się znacznie przyjemniejsza, kiedy poszczególne zagadnienia rozpiszemy za pomocą symboli czy rysunków. 

Zobacz też: 5 skutecznych sposobów na poprawę pamięci

Jak się zmotywować do odchudzania? 

Nie jesteś zadowolona ze swojej sylwetki (choć zapewniamy cię, że jesteś piękna taka jaka jesteś!), jednak nie potrafisz znaleźć motywacji do wprowadzenia zmian w swoim stylu życia? Dieta wydaje ci się zbyt trudnym wyrzeczeniem, a biegane postrzegasz jako nudne i wyczerpujące? Aby zmotywować się do odchudzania, warto w pierwszej kolejności zaakceptować siebie. Może brzmi to jak paradoks, ale bezwarunkowa akceptacja ułatwi dokonanie trwałej zmiany. Dzięki temu nie będziesz odczuwała poczucia winy, które utrudnia osiągnięcie motywacji do odchudzania. 

Aby znaleźć motywację do nie traktuj zdrowej diety jako wyrzeczenia. Może zamiast usuwania z jadłospisu wszystkich tuczących dań, zacznij od ograniczenia jedynie kilku z nich, np. słodyczy i fast foodów. Stosowanie metody małych kroków pozwala dłużej utrzymać motywację do odchudzania, ponieważ dieta nie jest postrzegana jako coś nieprzyjemnego. Warto również dbać o to, aby zdrowe posiłki były jednocześnie smaczne i kolorowe. Można w tym celu dodawać do nich ulubione przyprawy. Dieta powinna być również odpowiednio urozmaicona, aby uniknąć wrażenia monotonii. 

Również ćwiczenia dobrze będzie dopasować do własnych upodobań oraz kondycji. Nie ma sensu zmuszać się do biegania, jeżeli aktywność taka jest dla nas mało atrakcyjna i męcząca. Można wybrać mniej wyczerpujący sport, taki jak np. nordic walking, spacery, joga czy pilates. 

Aby znaleźć motywację do odchudzania, warto również wyobrazić sobie swoją sylwetkę po osiągnięciu pożądanych efektów. Pomyśl o tym, jakie korzyści dzięki temu zyskasz. Możliwe, że wpłynie to na poprawę twojego zdrowia, kondycji i samopoczucia, a także zwiększy zainteresowanie ze strony płci przeciwnej. Zapewne wzrośnie również twoja pewność siebie i poczucie atrakcyjności. 

Zobacz też: Dieta Sirt. To dzięki niej schudła Adele. 10 popularnych przepisów

Jesz dużo cukru? Możesz mieć kłopoty z przyswajaniem witamin

Jak się zmotywować do życia?  

Na koniec spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak znaleźć motywację, kiedy nie chce ci się żyć? Nie masz ochoty rano wstać z łóżka, a ogromną trudność sprawia ci podejmowanie takich czynności jak sprzątanie, mycie się czy przygotowywanie posiłków. Możliwe więc, że zmagasz się z depresją, która jest poważnym zaburzeniem, wymagającym leczenia.  

Istnieje ryzyko, że nie będziesz w stanie poradzisz sobie samodzielnie z odzyskaniem motywacji do życia. Niezbędna może okazać się pomoc ze strony psychologa, który pomoże lepiej zrozumieć powody utraty chęci do życia. Możliwe, że wynikają one z przeżytej traumy, niskiego poczucia wartości, utraty bliskiej osoby, pracy czy sensu. Specjalista pomoże lepiej zrozumieć siebie, własne emocje, potrzeby, pragnienia i wewnętrzne konflikty. Udzieli również wsparcia w rozbudzeniu w sobie wewnętrznego potencjału i motywacji do zmiany. 

Utrata chęci do życia nie musi jednak wiązać się z depresją, lecz może być jedynie przejściowym problemem. Wówczas w odzyskaniu motywacji zwykle pomaga rozmowa z przyjacielem czy poświęcenie więcej czasu na dbanie o siebie oraz realizowanie pasji. 

Zobacz też: SAMOROZWÓJ - LISTA RZECZY, KTÓRE POWINNAŚ ZROBIĆ DLA SAMEJ SIEBIE