Relacja rodziców z dziećmi, a tym bardziej matki i córki, to jedna z najważniejszych wartości w życiu każdego człowieka. Ma ogromny wpływ na kształtowanie się mentalności i osobowości młodych kobiet. Dlatego naukowcy i psychologowie bardzo często skupiają się właśnie na tych etapach i doświadczeniach kobiet. W ten sposób tłumaczą zjawiska, zachowania i zaburzenia psychologiczno-społeczne w ich późniejszym życiu. Nowe badania przeprowadzone w Holandii wskazują, że dziewczynki oraz nastolatki, które mają mocną więź z matką i pozostają z nią w mocnym związku emocjonalnym, o wiele później rozpoczynają życie seksualne, a swoich przyszłych partnerów wybierają bardziej rozsądnie i świadomie.

Reuters donosi, że zespół naukowców zbadał prawie 3000 chłopców i dziewcząt w wieku 12 lat i ponownie w wieku 16 lat. Zapytał o ich życie seksualne, a także ich relacje z obojgiem rodziców. Badania, które zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie Pediatrics, ostatecznie donoszą, że dziewczynki, które miały bardzo dobre relacje z mamą wykazywały o 44% mniejsze prawdopodobieństwo utraty dziewictwa w czasie trwania badania.

Naukowcy sugerują, że otwarta komunikacja, zaufanie, zainteresowanie tym, co robi twoja córka, może w rzeczywistości pomóc.

To jak matka ocenia swoją córkę, jak pielęgnuje jej samoocenę ma wyraźne przełożenie na późniejsze relacje z ludźmi, mężczyznami oraz seks.

"Jeśli są cenione przez ich matki, mają silne relacje i są cenne dla świata, są mniej skłonne do zachowań autodestrukcyjnych, które obejmują wczesną aktywność seksualną".

Przeczytaj również:

Czego warto się domagać w związku?