Księżna Kate - ile ma lat?

Księżna Kate urodziła się 9 stycznia 1982. Jej mąż, książę William jest jej równolatkiem. Kate przyszła na świat jako Catherine Middleton, najstarsza córka Carole i Michaela, którzy poznali się podczas pracy dla linii lotniczych British Airways. W 1987 roku Middletonowie założyli Party Pieces, firmę zajmującą się gadżetami imprezowymi, która szybko zaczęła przynosić znaczne zyski, dzięki czemu rodzina dorobiła się fortuny. Księżna Kate ma dwójkę młodszego rodzeństwa: Philippę nazywaną Pippą (ur. 1983 r.) i Jamesa (ur. 1987 r.).

Księżna Kate - historia związku z Williamem

Księżna Kate uczęszczała do elitarnych szkół z internatem - St Andrew's School i Downe House School. Później studiowała historię sztuki na Uniwersytecie St Andrews w Szkocji. To właśnie tam w 2001 roku poznała Williama. Ich drogi na dobre zeszły się rok później, kiedy Kate wpadła księciu w oko na charytatywnym pokazie mody, wchodząc na wybieg w przezroczystej, koronkowej sukience.

Związek pary rozpoczął się w 2003 roku. Dziewczyna została zaakceptowana przez rodzinę królewską i kilkakrotnie towarzyszyła Williamowi na różnych uroczystościach - w 2006 roku była obecna na ukończeniu jego nauki w szkole wojskowej, a dwa lata później pojawiła się jako gość na ślubie kuzyna księcia. W 2007 roku mówiono o rozstaniu pary, lecz ta plotka nigdy nie została potwierdzona. W listopadzie 2010 roku ogłoszono wiadomość o ich zaręczynach. William oświadczył się Kate w październiku podczas wspólnej wycieczki do Kenii. Podarował jej pierścionek należący wcześniej do jego matki, księżnej Diany. Niezwykle bogata ceremonia odbyła się 29 kwietnia 2011 w opactwie westminsterskim. Była transmitowana przez stacje telewizyjne na całym świecie. Po ślubie Kate otrzymała tytuł księżnej Cambridge, hrabiny Strathearn i baronowej Carrickfergus.

Księżna Kate – ślub z Williamem

Kate i William ogłosili swoje zaręczyny 16 listopada 2010 roku. Książę podarował partnerce pierścionek swojej zmarłej matki, księżnej Diany. Ślub odbył się 29 kwietnia 2011 roku. Uroczystość była ogromnym wydarzeniem. William zajmuje drugie miejsce w linii sukcesji do brytyjskiego tronu, a więc prawdopodobnie zostanie w przyszłości królem. Na ślub pary zostało zaproszonych ponad 1900 gości, natomiast na ulicach Londynu zgromadziło się prawie milion wiwatujących osób. Wydarzenie było transmitowane i oglądało je na świecie ponad 2 miliony ludzi. 29 kwietnia został w Wielkiej Brytanii ogłoszony świętem bankowym, czyli dniem wolnym od pracy.

Ślub odbył się tradycyjnie w Opactwie Westminsterskim i udzielił go arcybiskup Canterbury Rowan Williams. Szacuje się, że cała uroczystość kosztowała nawet 20 milionów funtów! Wśród 1900 zaproszonych gości znaleźli się m.in. Victoria i David Beckham, Elton John czy Guy Ritchie. Do dzisiaj każdy pamięta moment, w którym Kate i William stojąc na balkonie Pałacu Buckingham, pozdrawiają Brytyjczyków i całują się jako mąż i żona – przyszły król i królowa.

Sukienki i stylizacje księżnej Kate

Ślub Kate i Williama był ogromnym wydarzeniem i na zawsze zostanie zapamiętany, jako jedna z najpiękniejszych ceremonii w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Do dzisiaj mówiąc o ślubie, najczęściej wspomina się jednak nie samo wydarzenie, ale kreację Kate. Księżna wybrała zapierającą dech w piersiach suknię z domu mody Aleksander McQueen. Sarah Burton zaprojektowała dla księżnej suknię, która została wykonana z ręcznie robionych koronek na wzór żonkili, róż, ostrów i koniczyn, które symbolizują Zjednoczone Królestwo. Suknia była jednocześnie w odcieniach bieli i kości słoniowej i dobrano do niej tren o długości prawie trzech metrów. Pracownicy, którzy szyli kreację, musieli myć ręce co 30 minut, żeby przypadkiem jej nie ubrudzić. Igły były natomiast zmieniane co trzy godziny, żeby zapewnić ich odpowiednią ostrość.

Zgodnie ze starą tradycją „coś niebieskiego, coś pożyczonego i coś starego”, księżna miała na sobie tiarę królowej Elżbiety II, oraz niebieską kokardę przyszytą w talii. Do sukni dobrała klasyczne białe czółenka. Buty również były robione na zamówienie przez dom mody Aleksander McQueen. Co ciekawe, na wierzchu były pokryte identyczną koronką, jaką miała Kate na kreacji. 

Zobacz także:

Księżna Kate - ile ma dzieci?

Księżna Katarzyna urodziła pierwszego syna 22 lipca 2013 roku. Już następnego dnia mały George został zaprezentowany tłumom zgromadzonym przed szpitalem St Mary w Londynie. 2 maja 2015 na świat przyszła księżniczka Charlotte. Dziewczynka otrzymała kolejne imiona po prababce i babci - królowej Elżbiecie i księżnej Dianie. Najmłodszy syn książęcej pary, Louis, urodził się 23 kwietnia 2018. Książę jest obecnie 5. w kolejce do brytyjskiego tronu - wyprzedzają go: dziadek, ojciec, starszy brat, a także siostra, co jest nowością w brytyjskiej monarchii. Nigdy wcześniej dziewczynka nie mogła bowiem dziedziczyć przed potomkiem płci męskiej. Przez ostatni rok pojawiały się doniesienia, że księżna Kate jest w czwartej ciąży, ale do tej pory żadne z nich się nie sprawdziły. Jeżeli para zdecyduje się na kolejne dziecko, możemy się spodziewać oficjalnego ogłoszenia tej nowiny z pałacu Buckingham.

Ciekawostki o księżnej Kate

  • Księżna Kate sama wykonała makijaż na ślub z Williamem. Niektórzy uznali jednak makeup za wpadkę.. Księżna zdecydowała się na mocne smokey eye, które niekoniecznie pasowało do białej, koronkowej sukni.
  • Pierścionek księżnej Diany, który otrzymała przy zaręczynach Kate, jest dzisiaj wart aż sześć razy więcej!
  • Gdy Kate miała 10 lat, zagrała w szkolnym przedstawieniu Kopciuszka. Czy była to przepowiednia?
  • Ogromną pasją księżnej jest fotografia i często wykonuje ona zdjęcia rodzinie, które później publikowane są na oficjalnym Instagramie rodziny królewskiej. Nie każdy wie, że księżna swoją pracę licencjacką poświęciła prekursorowi fotografii - Lewisowi Carrollowi, a w 2017 roku otrzymała honorowe członkostwo w Królewskim Towarzystwie Fotograficznym.
  • Suknia ślubna Kate jest do dzisiaj jedną z najczęściej kopiowanych sukni na świecie.