Kondycja naszych stawów w dużej mierze zależy od tego co jemy. Głównym budulcem dla chrząstki jest białko, którego duże ilości znajdziemy w nabiale. Organizm jest w stanie sam wyprodukować białko, jednak nie w dostatecznej ilości. Każdego dnia pamiętaj więc o jedzeniu twarogu, jogurtów lub mleka. Bogatym źródłem białka jest też mięso drobiowe, jaja i ryby. Ryby dodatkowo są świetnym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 które poprawiają ruchomość stawów oraz dostarczają witaminę D – dzięki niej lepiej przyswajamy wapń.
W naszych stawach znajduje się także maź stawowa. Jest to bardzo ważna substancja zmniejszająca tarcie w stawach przez smarowanie powierzchni cząstek. Działa ona więc na bardzo podobnej zasadzie co smary w maszynach, np. w łożyskach. Aby maź wytwarzała się prawidłowo warto jeść zboża (np. pieczywo pełnoziarniste, makarony razowe, niełuskany ryż) i warzywa strączkowe.
Na nasze stawy dobrze działa także czosnek i cebula, warzywa te to naturalne leki przeciwzapalne.
Najważniejszy dla naszych stawów jest jednak ruch. Mamy tu na myśli regularne i umiarkowane uprawianie sportu. Na kondycje naszych stawów świetnie działa  rekreacyjna jazda na rowerze, jogging oraz pływanie.