IKEA wycofuje popularny produkt

IKEA stara się, żeby klienci sklepów byli zawsze zadowoleni, zarówno z produktów, jak i usług. Dlatego też jeśli pojawi się jakiś wadliwy czy zagrażający zdrowiu produkt w ofercie, sklep jasno komunikuje problem i wycofuje go ze sprzedaży. Tak jest i tym razem. IKEA wycofuje ze sprzedaży kubek podróżny TROLIGTVIS z oznaczeniem "Made in India".  

IKEA wycofuje kubki podróżne: dlaczego?

Powodem wycofania kubków jest niezgodność z wymogami. W oficjalnym komunikacie  Firma podkreśla, że kubki można zwracać w dowolnym sklepie stacjonarnym IKEA, gdzie otrzymamy pełny zwrot pieniędzy, nawet bez okazania paragonu.

Jak tłumaczy IKEA kubki mogą wydzielać substancję o nazwie: ftalan dibutylu (DBP), w ilościach przekraczających ustalone limity. IKEA  już dawno przestała stosować ftalan w produktach przeznaczonych do kontaktu z żywnością, dlatego zdecydowała się wycofać kubki ze sprzedaży.

Dlaczego ftalany są szkodliwe?

Ftalany należą do grupy związków chemicznych występujących w różnych produktach codziennego użytku. Niektóre badania pokazują, że mogą one mieć szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. W związku z tym Unia Europejska wprowadziła szereg legislacji ograniczających ich stosowanie. Ftalany mogą wpływać na systemy hormonalne, męską płodność, wywoływać otyłość i cukrzycę, dodatkowo zwiększają ryzyko zachorowania na astmę i alergię.

Unia Europejska od 1999 roku ograniczyła stosowanie sześciu ftalanów - BBP, DBP, DEHP, DIDP (ftalan di-izodecylu), DINP (ftalan di-izononylu) i DNOP (ftalan di-n-oktylu) w zabawkach i artykułach pielęgnacyjnych dla dzieci.

Jeśli nie jesteście pewne z czego zrobiony jest dany produkt, zawsze można wybrać na przykład kubek podróżny ze stali nierdzewnej.