Czy grzyby zastąpią cukier w słodyczach?

Znamy wiele zdrowych zamienników cukru. Od melasy z buraków po stewię, syrop klonowy, ksylitol czy egzotycznie brzmiący erytrol. Jednak żaden z nich nie zdominował rynku żywności na tyle, by słodzono nim popularne słodycze. Czy kiedyś powstanie dobra alternatywa dla cukru? Naukowcy twierdzą, że będą nią grzyby. Tak, niektóre z nich potrafią naturalnie zmienić gorycz w pożywieniu. Nadają się do słodzenia zarówno czekolady, jak i gorzkiej kawy. 

Badacze z firmy Mycotechnology ze stanu Kolorado wpadli na pomysł, by stworzyć czekoladę posłodzoną grzybami. Startup wymyślił gorzką tabliczkę zawierającą 8 gramów cukru i mającą 293 kalorie. Aż 66% białej substancji zastąpiono w tej słodyczy grzybami. Ekstrakt z grzybów zamaskował gorycz kakao i osłodził produkt. Jego obecność w tej przekąsce jest nieodczuwalna! 

Jak smakuje czekolada z grzybami? Podobno gdy słodycz styka się z naszym językiem, grzyby zaczynają pełnić rolę tarczy ochronnej przed odczuwaniem goryczki. Gorzkie cząsteczki po prostu nie trafiają do naszych kubków smakowych. Prawda, że inteligentne rozwiązanie? Tabliczka tego rarytasu jest podzielona na 15 kostek. Wygląda zupełnie normalnie i smakuje tak samo, jak zwykła czekolada. 

"Naszym celem od początku jest sprawienie, że produkty będą zarówno zdrowe, jak i smaczne"- mówi przedstawiciel firmy Mycotechnology. Produkty tej marki są wegańskie, słodzone dwoma rodzajami grzybów: chaga i reishi. Do receptury czekolady dodaje się również cukier kokosowy, błonnik oraz masło kakaowe. Dwie tabliczki słodyczy póki co kosztują 30 dolarów. Naukowcy dążą do tego, by zastąpić grzybami 99% cukru w tym produkcie. Grzyby mogą być przyszłością gastronomii. Odnajdują się w wielu przepisach!