Według uczestników badania, przeprowadzonego przez agencję Kantar*, granie w planszówki jest sposobem na zacieśnianie relacji z dziećmi. Pozwala odciągnąć je od ekranów i wspólnie doświadczać pozytywnych emocji. Dzięki temu rodzice czują się dobrymi opiekunami. Aż 48% respondentów deklaruje, że wybiera planszówki, gdyż chce, by dziecko rozwijało wyobraźnię, kreatywności, koncentrację, umiejętność logicznego myślenia czy zdolności negocjacyjne. 

Nawyki związane z grami

Najczęściej w planszówki grają rodziny z dziećmi w wieku od 7 do 14 lat – nawet raz w tygodniu. Większość rozgrywek inicjują rodzice, ale to dzieci zwykle decydują, w co ostatecznie zagrają. 

W rankingu marek gier planszowych, które pierwsze przychodzą Polakom na myśl, przoduje MONOPOLY. To również tytuł najczęściej wymieniany, jako ostatnio zakupiony. Nic dziwnego – to obecnie najpopularniejsza rodzinna planszówką na świecie, w którą zagrało już ponad miliard osób. Została wydana w 47 językach i jest sprzedawana w 114 krajach. Do tej pory powstało ponad 300 licencjonowanych edycji, łącznie z wersją Braille’a stworzoną dla osób niewidomych. 

Co jest przyczyną tak wielkiej popularności MONOPOLY? Jak wynika z raportu Kantara*, dla ankietowanych największym walorem  zachęcającym ich do kupna tej konkretnej gry okazała się rozgrywka trzymająca  w napięciu do samego końca.. Dodatkowo kupujący doceniają to, że jest to gra ponadczasowa, z którą mają wspomnienia z dzieciństwa. Ważne dla respondentów było również to, że MONOPOLY łączy rozrywkę z nauką i wymaga myślenia. 

Oprócz najpopularniejszej, klasycznej wersji MONOPOLY, w sklepach można znaleźć edycje nawiązujące do popularnych seriali, między innymi „Domu z Papieru”, „Stranger Things” czy „Bridgertonów”. Stworzono także Monopoly inspirowane kultowymi postaciami i animacjami, m.in. „Spidermanem” czy „Krainą Lodu”, a nawet grami: Roblox i Fortnite. 

Podróż Dookoła Świata – idealny prezent świąteczny

Zobacz także:

50% badanych kupuje nową grę minimum raz w roku – głównie na prezenty lub do domu, do rodzinnej rozrywki. Którą wersję gry wybrać na tegoroczną Gwiazdkę? Warto spróbować nowości  – MONOPOLY Podróż Dookoła Świata. Jest to alternatywna i krótsza w rozegraniu wersja klasycznego Monopoly, którą można skończyć w około 40 minut. Gracze odkrywają cele podróży na całym świecie, poznają fascynujące ciekawostki na temat odwiedzanych miejsc i dzielą się nimi z innymi. W zestawie znajduje się suchościeralna plansza i pionki z pieczątkami. Ta wszechstronna gra dla całej rodziny to kolejna porywająca przygoda, pełna nauki i dobrej zabawy, która łączy pokolenia i pomaga stworzyć nowe, ciepłe wspomnienia. 

 

 

Niezależnie od wariantu gry, który wybierzemy, możemy mieć pewność, że zawsze będzie to wartościowy prezent. Dzięki niemu podarujemy najbliższym to, co mogą dostać od nas najcenniejszego – naszą uwagę i czas. Niczego więcej nie potrzeba, by święta były radosne, pogodne i wyjątkowe.

 

*Badanie przeprowadzone w dniach 13-19 czerwca 2022 roku metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na ogólnopolskiej losowo-kwotowej próbie N=900 Polaków w wieku 18+ posiadających gry planszowe i korzystających z nich przynajmniej od czasu do czasu.

Materiał powstał z udziałem marki Hasbro.