Dla piechurów

Długie, piesze wycieczki to świetny sposób na wzmocnienie i dotlenienie organizmu. Czechy słyną z kilometrów urokliwych tras. Najstarsza z nich, którą Klub Turystów Czeskich wytyczył już w 1889 roku, prowadzi ze Štěchovic do Potoków Świętojańskich (Svatojánské proudy), w okolicach Pragi. Jednymi z najstarszych i najchętniej uczęszczanych przez turystów tras, są również Szlak Karkonosza (Krakonošova stezka) stworzony pod koniec XIX wieku, Trasa Riegra Doliną Izery, Trasa Posázavská, trasa przez Brdy na Szumawę (ukończona w 1912 roku). Każda z nich oferuje widoki zapierające dech w piersiach.

Ciekawą opcją jest też 1000 kilometrowa Trasa przez Czechy (Stezka Českem), która biegnie przez górskie tereny wzdłuż granicy z Polską i Niemcami. Spokojnie, trasa jest podzielona na odcinki, więc można skorzystać z niej również podczas weekendowego city break’u. 

Dla rowerzystów

Jazda na dwóch kółkach rewelacyjnie wpływa na kondycję, a także wzmacnia mięśnie nie tylko nóg, ale i tzw. mięśnie core. Czechy oferują wiele tras rowerowych, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych cyklistów. Rower można bez problemu wypożyczyć w jednej z wielu wypożyczalni w pobliżu szlaków, a transport sprzętu jest ułatwiony dzięki krążącym cyklobusom. Większość szlaków biegnie wzdłuż rzek, jezior, zachwyca czeską przyrodą i… jest wyrozumiała nawet dla początkujących rowerzystów.

Pierwsza propozycja to Łabska Trasa Rowerowa, która w Czechach mierzy prawie 400 kilometrów – od Karkonoszy, przez północne Czechy, do urokliwej Czeskiej Szwajcarii. Po drodze czekają nas przystanki w pięknych miastach, jak Dvůr Králové, Mělník, Litoměřice czy Jaroměř, Hradec Králové. Finał trasy to Czeska Szwajcaria, w której podziwiać możemy unikalne formacje skalne. 

Zaawansowanym rowerzystom polecamy trasy górskie, na przykład trasę Izerska 50 i trasę wzdłuż Izery. Jeśli wybieramy się w okolice Karkonoszy, warto rozważyć wycieczkę Rowerowym Szlakiem Edukacyjnym.

Dla amatorów sportów wodnych

Kolejna propozycja to coś dla tych kochających wodę. Czechy obfitują w atrakcyjne miejsca do spływów kajakowych. Wodniacy mają też zapewnioną bardzo dobrą infrastrukturę - na każdej z tras znajdują się liczne kempingi i wypożyczalnie sprzętu (kajaków lub pontonów). Mnogość tras sprawia, że z tej rozrywki skorzystać może niemal każdy, niezależnie od poziomu kondycji.

Zobacz także:

Do najpopularniejszych spływów należą te na Wełtawie, czyli najdłuższej rzece w Republice Czeskiej, Otawie - w której kiedyś wyławiano złoto (do dziś można trafić na drobinki!), czy Morawie, którą pokochają fani ciszy, spokoju i dzikiej przyrody. 

Więcej informacji turystycznych o Czechach w języku polskim: https://www.visitczechrepublic.com/pl-PL

Artykuł powstał we współpracy z CzechTourism #VisitCzechRepublic