„Pojedynek na głosy” – o czym jest nowy film reżysera „Goło i wesoło”?

„Pojedynek na głosy” to pełna ciepła i humoru opowieść o amatorskim zespole muzycznym, założonym przez żony wyjeżdżających na misję wojskowych. Pod nieobecność partnerów grupa kobiet postanawia znaleźć sposób na to, żeby się do siebie zbliżyć i móc wspierać w trudnych chwilach. W myśl zasady, że „piosenka jest dobra na wszystko”, żony wojskowych zakładają chór i rozpoczynają próby. Na jego czele staje zasadnicza i uzależniona od zakupów Kate (w tej roli Kirstin Scott Thomas) oraz nieco zbuntowana i rozrywkowa Lisa (Sharon Horgan). Obie mają zupełnie różne pomysły na repertuar i rywalizują o sympatię śpiewających koleżanek, co wiąże się z całym mnóstwem zabawnych sytuacji.

Kate to miłośniczka znanych klasyków, Lisa natomiast czerpie inspiracje z pierwszych miejsc list przebojów. Ich wzajemne uszczypliwości i sprzeczki zdają się nie mieć końca, co niekorzystnie wpływa na atmosferę w zespole. Jeśli Kate i Lisa nie znajdą wspólnej nuty porozumienia, ich wymarzony występ w Royal Albert Hall stanie pod znakiem zapytania. „Pojedynek na głosy” to film, któremu trudno się oprzeć, jak piosence, której nie możesz przestać nucić.

 „Pojedynek na głosy”: kogo zobaczymy na ekranie?

W „Pojedynku na głosy” w rolę Kate wciela się Kristin Scott Thomas, znana m.in. z filmu „Cztery wesela i pogrzeb”, za który została uhonorowana nagrodami BAFTA i Evening Standard British Film Award. Aktorka ma na koncie także nominacje do Złotego Globu i Oscara za rolę u boku Ralpha Fiennesa w uhonorowanym Nagrodą Akademii Filmowej obrazie Anthony’ego Minghelli „Angielski pacjent”. Druga pierwszoplanowa rola kobieca przypadła w udziale Sharon Hogan, irlandzkiej aktorce, scenarzystce i reżyserce, zdobywczni nagrody BAFTA za scenariusz i główną rolę w popularnym sitcomie „Katastrofa”. W „Pojedynku na głosy” zobaczymy także Greg Wise („Prywatna wojna”) i Jason Flemyng („Porachunki”). Obsadę dopełniają aktorki – Emma Lowdnes („Downton Abbey”), Gaby French („Wiktoria”), Lara Rossi („Robin Hood”), Amy James-Kelly („Safe”) i India Ria Amarteifio („Line of Duty”). Scenariusz napisały - zdobywczyni nagrody BIFA Rachel Tunnard („Adult Life Skills”) i Rosanne Flynn („Herb piratów”). Reżyserem filmu jest Peter Cattaneo, znany m.in. z komediowego hitu „Goło i wesoło”.

„Pojedynek na głosy” to opowieść o kobiecej przyjaźni

„Pojedynek na głosy” to historia inspirowana prawdziwą przyjaźnią, a także rzeczywistymi historiami kobiet, których mężowie i partnerzy wyjeżdżają na misje wojenne. Twórcy filmu spotkali się z wieloma żonami i partnerkami wojskowych, których historie posłużyły za punkt wyjścia dla scenarzystów. Rodziny personelu wojskowego często się przeprowadzają i niejednokrotnie trudno im zapuścić korzenie, zawrzeć przyjaźnie. Kobiety czują się wtedy izolowane, szczególnie, kiedy ich najbliżsi na długi czas wyjeżdżają na misje. Badania pokazały, że śpiewanie w chórze pomaga rozładować stres i przyczynia się do zmniejszenia poczucia izolacji, rozładowania nerwic i depresji. Sieć chórów żon wojskowych odgrywa więc bardzo ważną rolę, łącząc kobiety w tej wojskowej społeczności poprzez śpiew. W Wielkiej Brytanii i innych krajach w 75 chórach śpiewa ponad 2300 kobiet związanych z wojskiem. „Pojedynek na głosy” to film, który pokazuje moc kobiecej przyjaźni i solidarności w trudnych chwilach. To idealna propozycja na poprawę humoru i znalezienie pozytywnej energii w trudnych czasach. Premiera filmu już dziś, 21 sierpnia 2020.