Farbowanie ubrań: jak zafarbować ubranie?

Farbowanie ubrań można wykonać w domu. O ile nie planujemy farbowania poliestru, to bez względu na to, czy chodzi o farbowanie spodni, czy farbowanie sukienki - proces ten możemy wykonać samodzielnie. Niezbędna będzie nam jedynie specjalistyczna farba.

Farbowanie ubrań krok po kroku 

1. Najpierw musimy rozcieńczyć farbę w pojemnikach zgodnie z instrukcjami podanymi na opakowaniu.

2. Następnie odcedź powstały roztwór i wlej do metalowego pojemnika;

3. Włóż właściwą rzecz do naczynia, aby fałdy nie „sklejały się” między sobą;

4. W razie potrzeby dodaj wodę, aby całkowicie pokryła ubranie;

5. Kolejnym krokiem jest „mieszanie” ubrania, aby farba dobrze wchłaniała się w materiał.

Pamiętaj tylko, że domowa metoda farbowania nie jest odpowiednia do materiałów syntetycznych i poliestru. Takie rzeczy można farbować tylko w pralni chemicznej.

Zobacz także:

Nie jest to oczywiście niewykonalne. Podobnie jak w pierwszym przypadku:

1. Wymieszaj farbę zgodnie z instrukcjami na opakowaniu;

2. Powstały roztwór należy wlać do przegródki, gdzie zwykle umieszczamy proszek do prania;

3. Następnie zwilż odpowiednie ubrania w wodzie i załaduj je do maszyny (wilgotna tkanina lepiej wchłania farbę);

4. Wybierz program, w którym woda ogrzewa się do 95 ° C;

5. Następnie należy prać ubrania przez co najmniej pół godziny, a po wszystkim spłucz pofarbowane ubranie w zimnej wodzie (możesz to zrobić ręcznie lub za pomocą pralki).

Po farbowaniu w bębnie pralki pojawią się cząsteczki barwnika, które należy usunąć. Aby to zrobić, wystarczy wlać trochę wybielacza do komory na proszek i rozpocząć „bezczynne” mycie gorącą wodą.

ZOBACZ TAKŻE:

Farbowanie ubrań: tkaniny

Farbowanie ubrań różni się nico zależnie od tkaniny z jakiej wykonany jest ciuch. Każda tkanina wyróżnia się właściwą sobie strukturą i gęstością włókien, dlatego ma własne wymagania dotyczące procesu barwienia. Najprostsze do farbowania są dżinsy. Natychmiast chwytają farbę, zwłaszcza jeśli dodasz dodatkowy składnik solny do roztworu barwiącego (szklanka soli kuchennej wystarcza na 1 kg dżinsów). Po całej procedurze dżinsy zabarwiają wodę na 2-3 prania, więc należy je prać oddzielnie od innych rzeczy.

Tkanina wełniana nie reaguje dobrze na wysokie temperatury, więc barwienie w ten sposób może zepsuć odzież. Lepiej zaopatrzyć się w farbę, która aktywuje się w temperaturach poniżej 100 ° C, i użyć pralki, aby móc monitorować prawidłową temperaturę.

W przypadku produktów wełnianych dostępne są specjalne barwniki - tak zwane „kadzi”. Korzystanie z nich jest nieco bardziej skomplikowane niż zwykle, ale zapewniają one wysokiej jakości wynik.

Bawełniane rzeczy znacznie lepiej wychwytują farbę, jeśli najpierw dodasz sól do roztworu barwnika. Aby uzyskać lekki ton, potrzebujesz 2 łyżki na kilogram odzieży. Im bardziej nasycony jest kolor, tym więcej chlorku sodu należy dodać. Piękny czarny odcień można uzyskać, rozpuszczając 4 łyżki. Aby produkt jedwabny równomiernie wchłonął farbę, przed procedurą zmiany koloru należy spłukać rzecz w roztworze amoniaku.

Płukanie amoniakiem pomoże usunąć środki antystatyczne z włókien impregnujących producentów odzieży z jedwabiu. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu wybranego barwnika.

Farbowanie ubrań: barwnik do tkanin

Farbowanie ubrań nie uda się bez odpowiednio dobranego barwnika. Barwienie tkanin z wełny, wymaga zastosowania innego barwnika do tkanin, niż tego, który użyjemy do farbowania jeansów, czy farbowanie jedwabiu.

Ludzkość zajmuje się farbowaniem tkanin od czasów starożytnych. Dziś jest to prostsze niż kiedykolwiek. Zgodnie ze swoim składem zwyczajowo dzieli się barwniki na:

- Akryl

- Anilina

- Plastizol

- Naturalne

Wybór konkretnej farby zależy od celu zastosowania i składu materiału. Do jednolitego barwienia najlepiej nadają się barwniki naturalne i anilinowe, a do pofałdowanych - świecące i akrylowe.

Najpopularniejsze dziś tkaniny jedwabne, wełniane i bawełniane farbuje się barwnikami akrylowymi. Do tkanin wykorzystuje się farby akrylowe na bazie dyspersji wodnej. Są bezwonne i dobrze rozcieńczają się w wodzie. Po całkowitym wyschnięciu stają się wodoodporne i nieusuwalne z materiału. Jednak w celu uniknięcia pojawienia się plam zaleca się pranie takich rzeczy ręcznie, w temperaturze wody nie wyższej niż 40 stopni. Barwniki akrylowe produkowane są w następujących rodzajach:

- W tubach. Najbardziej ekonomiczny rodzaj. Pozwala na długi czas zachować świeżość farby.

- W puszkach z aerozolem. Farba w sprayu służy do barwienia dużych obszarów tkaniny.

- Spray w przeciwieństwie do aerozolu barwnik jest rozpylany kroplami.

Farbowanie ubrań: farby anilinowe

Farby anilinowe są dostępne w postaci proszku lub cieczy. Nadają się do zwykłego barwienia naturalnych tkanin. Z reguły tkaniny syntetyczne lub mieszane zawierające ponad 60% nici sztucznych są trudne do farbowania. Standardowa kolejność pracy z tymi farbami jest następująca:

- Pigment rozpuszcza się w dużej objętości cieczy. Proporcja wynosi 1:30 lub 1:40 w stosunku do masy barwionej tkaniny. Tak więc dla koszulki o wadze 100 gramów. Użyj 3-4 litrów płynu barwiącego.

- Tkaninę zanurza się i gotuje w temperaturze 95 stopni. Im dłuższy proces, tym ciemniejszy kolor.

- Pod koniec gotowania dodajemy 2-5 łyżek soli do utrwalania farby.

- Jeśli farbujesz płaszcz, dodaj do wody jeszcze kilka łyżek octu. Jeśli tkanina bawełniana - to soda.

Farbowanie ubrań: farby atramentowe

Farby atramentowe są używane w hotelarstwie i pralniach do znakowania pościeli, ręczników i innych materiałów wykonanych z tkanin. Ich skład chemiczny jest zróżnicowany:

- Na bazie alkoholu Szybko schną. Wytrzymuje działanie wybielaczy i wrzenia.

- Na bazie wody z gliceryną. Szybko się wchłania, nie brudzi rąk. Wytrzymuje temperatury do 70 stopni. Często używanym kolorem jest czarny.

Istnieją też farby naturalne. Lista naturalnych barwników jest bardzo szeroka:

- Kawa

- Herbata

- Soki warzywne, jagodowe i owocowe

- Liście Pokrzywy

- Kurkuma

- Skórka z pomarańczy lub cytryny

- Liście gryki

- Wrotycz pospolity

- Kora Dębu

Główną zaletą tego sposobu barwienia jest jego przyjazność dla środowiska. Jeśli cierpisz na jakąkolwiek alergię, nie powinieneś ryzykować i używać syntetycznych barwników.

ZOBACZ TEŻ: Kurtki na jesień w sportowym stylu

Farbowanie ubrań na zimno 

Wiemy już jak farbować ubrania w pralce, ale farbowanie ubrań można też niekiedy przeprowadzić na zimno. Sama procedura jest podobna, a odzież także nabierze nowego blasku.

Potrzebny nam będzie barwnik reaktywny na błonnik: Jest to barwnik do zimnej wody, który można znaleźć w większości sklepów lub w Internecie oraz wielka miska. W małej misce dodaj barwnik do takiej ilości wody, jak to jest opisane na instrukcji. Ważne jest przestrzeganie tych pomiarów:

1. Napełnij dużą miskę wodą. Miska musi być wystarczająco duża, aby zmieściła się w niej odzież i swobodnie się poruszała. Wiele instrukcji do barwników z zimną wodą instruuje również, aby dodać sól do dużej miski.

2. Wykonaj wszystkie prawidłowe pomiary, aby upewnić się, że twój barwnik jest wystarczająco silny, aby zabarwić odzież.

3. Po przygotowaniu kadzi z solą dodaj mieszaninę barwników z mniejszej miski.

4. Mieszaj, aż duża miska zapełni się jaskrawą mieszanką. Następnie namocz ubranie.

5. Włóż tkaninę do wody i powoli mieszaj. Niech pozostanie w misce zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu danego barwnika. Większość barwników zaleca od czasu do czasu mieszanie ubrań. Ma to na celu utrzymanie barwnika w ruchu we włóknach.

6. Po namoczeniu ubrania należy go opłukać w wannie, aż woda będzie czysta.

ZOBACZ TEŻ: Najpopularniejsze kolory na jesień i to niezależnie od trendów