Naturalnie falowane włosy, czyli jakie?

 

Masz proste kosmyki i tak starasz się je pielęgnować, jednak one notorycznie "żyją swoim życiem" wykręcając się na kształt litery "S"? Prostujesz więc włosy, ale efekt jest nietrwały: już po niedługim czasie kosmyki znów zaczynają się zakręcać. Przy próbie rozczesania zaczynają się puszyć. Kiedy je dociążasz kosmetykami, niemal od razu wyglądają na nieświeże i tracą jakąkolwiek objętość, stając się przyklapnięte. To cechy włosów falowanych.

Po czym rozpoznasz naturalnie falowane włosy? Cechuje je:

  • delikatny i dość nietrwały skręt;
  • tendencja do puszenia się przy rozczesywaniu;
  • tendencja do przeciążania po zastosowaniu kosmetyków dociążających.

Często włosy falowane są w pielęgnacji traktowane tak samo, jak włosy kręcone, choć w rzeczywistości potrzeby jednych i drugich nieco się różnią. Włosy falowane potrzebują przede wszystkim nawilżenia, a kręcone - dociążenia. 

Włosy falowane, w zależności od siły skrętu, można podzielić na kilka kategorii:

  • lekko falowane włosy;
  • włosy o umiarkowanym skręcie;
  • włosy o mocnym skręcie. 

Jednak nadal włosy falowane o mocnym skręcie nie są włosami kręconymi. 

Zobacz także:

Jak dbać o falowane włosy?

Jeśli do tej pory myślałaś, że masz proste włosy, które są po prostu niesforne, jednak okazało się, że są one po prostu lekko falowane, podstawą do tego, by prezentowały się pięknie, jest wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji. Po pierwsze - jeśli do tej pory prostowałaś kosmyki, przestań to robić na rzecz wydobycia naturalnego skrętu! Pielęgnacja falowanych włosów nie jest skomplikowana - wystarczy, że poznasz i zapewnisz im to, co lubią, a one szybko odwdzięczą ci się zdrowym wyglądem. 

Włosy falowane potrzebują przede wszystkim nawilżenia. Najbardziej problematyczne w ich pielęgnacji jest to, że mają tendencję do puszenia się - choć mniejszą niż włosy kręcone, to jednak przy mocniejszym skręcie może to być uciążliwe. Najważniejsze jest więc nawilżenie włosów i zatrzymanie w nich tego nawilżenia. Dzięki temu będą naturalnie dociążone, a tym samym będą się mniej puszyć. Szampon i odżywka do falowanych włosów powinny być więc emolientowe. Pielęgnację emolientową warto uzupełnić, włączając do codziennej rutyny pielęgnacyjnej odżywki i maski proteinowe. Uważaj jednak, by nie przesadzić z proteinami - włosy przeproteinowane będą suche, napuszone i trudne do opanowania. 

Najtrudniejszym elementem pielęgnacji włosów falowanych jest ich dociążenie. Z jednej strony tego potrzebują, by pasma były gładkie, lśniące i sprężyste, a także by się nie puszyły. Z drugiej jednak strony włosy falowane są podatne na przeciążenie. Kosmetyki do ich pielęgnacji trzeba więc wybierać rozsądnie, tj. powinny być odżywcze, jednak przy tym mieć dość lekką formułę. Włosy falowane lubią oleje w różnej postaci: jako składnik odżywek i masek, ale także w czystej postaci, czyli olejku aplikowanego bezpośrednio na długość lub końcówki. Aby nie przeciążyć włosów i nie sprawić, że będą wyglądały na nieświeże i przyklapnięte, olejki aplikuj rozsądnie. Po drugie wybieraj oleje o cząsteczkach małych lub średnich. 

Jak układać falowane włosy?

Włosy falowane prezentują się pięknie w każdej postaci - zarówno, gdy są rozpuszczone, jak i wówczas, gdy są swobodnie podpięte, albo spięte w kucyk. Aby jednak nie wyglądały jak kupka puchu, warto podkreślić ich skręt. Przy okazji będą bardziej ujarzmione, gładsze, lśniące i zdyscyplinowane. Zasadniczo włosy falowane nie wymagają wielu zabiegów stylizacyjnych. 

Jeśli wdrożysz odpowiednią pielęgnację, będziesz mieć o wiele mniej pracy z układaniem kosmyków. Jak wydobyć skręt włosów? Do tego przydadzą Ci się kosmetyki stylizacyjne przeznaczone do włosów kręconych i falowanych. Zapewniają one lepsze utrwalenie kształtu niż te przeznaczone do włosów prostych. Do układania włosów falowanych przyda się przede wszystkim mgiełka utrwalająca, a także pianka. Jeśli stawiasz na mocny efekt, twoim sprzymierzeńcem będzie także żel do stylizacji włosów. 

Jeśli włosy myjesz rano, to dobrym pomysłem jest wgniecenie pianki stylizującej w jeszcze wilgotne pasma, a następnie pozostawienie włosów do naturalnego wyschnięcia. Wystarczy, że odpowiednią ilość (ani za dużo, ani za mało) wyciśniesz na dłonie i rozprowadzisz równomiernie na długości włosów, a następnie łapiąc włosy od dołu, wgnieciesz ją. Inny sposób to wgniatanie pianki w pasma bezpośrednio po wyciśnięciu niewielkiej ilości żelu na dłonie. Ważne jednak, by to wgniatanie nie było przypadkowe - pasma będą miały taki kształt, jaki im nadasz, a pianka go utrwali. Postaraj się więc nadać włosom ładny skręt. 

Doskonałym produktem stylizacyjnym do włosów, które falują, jest odżywka bez spłukiwania, zawierająca olejki. Zmiękczy włosy i nada im elastyczności, dzięki czemu będą podatne na formowanie. Dodatkowo olejki rewelacyjnie dociążają pasma, dzięki czemu będą wygładzone (pojedyncze, odstające włosy będą zdyscyplinowane). Dodatkową zaletą wykorzystania odżywki w sprayu jest to, że oprócz walorów stylizacyjnych, zapewnia także efekt pielęgnacyjny przez cały dzień. 

Druga bardzo istotna kwestia w pielęgnacji w stylizacji włosów falowanych to wybór odpowiedniego grzebienia i szczotki. Zwróć uwagę na to, by miały szeroko rozstawione zęby. Dzięki temu nie będziesz ciągnąć włosów podczas czesania, nie będziesz również naciągać pasm, powodując tym samym ich prostowanie. Jeśli używasz suszarki do włosów, zdecydowanie lepiej od zwykłej sprawdzi się ta z dyfuzorem. Pomoże w naturalny sposób podkreślić naturalny, miękki rys fal.

Fryzury dla falowanych włosów

 

Długie, falowane włosy doskonale prezentują się, gdy są rozpuszczone. W przypadku falowanych kosmyków dobrze sprawdza się cięcie na prosto, ewentualnie lekkie cieniowanie. Zbyt mocne cieniowanie może sprawić, że za lekkie partie włosów będą się puszyć i wykręcać na zewnątrz. Falowane kosmyki dobrze prezentują się również w wersji półdługiej. 

Jeśli jednak noszenie rozpuszczonych włosów na co dzień nie jest dla ciebie zbyt wygodne, przy falowanych włosach rewelacyjnie sprawdzają się luźne upięcia. Może to być na przykład niski kucyk, związany lekko gumką, klamrą lub spinką. Dobrze prezentuje się także luźne upięcie z tyłu głowy tylko pasemek zebranych przy twarzy. Potrzebujesz solidniejszego spięcia włosów? Postaw na wysoki kucyk - kosmyki opadające luźno na kark i plecy będą prezentować się rewelacyjnie. 

Falowane włosy - z grzywką, czy bez? W tym przypadku lepiej sprawdzi się albo długa grzywka czesana na bok (lub z przedziałkiem, tak, jak włosy), albo fryzura bez grzywki. Krótka grzywka będzie się bowiem falować tak, jak pozostałe włosy, co prawdopodobnie będzie dość irytujące. 

Czego nie robić falowanym włosom?

Oprócz tego, co lubią falowane włosy, trzeba pamiętać także o tym, czego nie lubią! Lista nie jest może zbyt obszerna, jednak warto zapamiętać te kwestie. Co szkodzi falowanym włosom? To przede wszystkim:

  • czesanie na sucho - w odróżnieniu od innych typów włosów, które zaleca się czesać na sucho, kosmyki falowane źle na to reagują. Przede wszystkim będą się puszyć!
  • alkohol w składzie kosmetyków - alkohol ma właściwości wysuszające, przez co na włosach będzie się robić "puch";
  • tarcie włosów - po umyciu włosów osuszaj je bawełnianym albo frotowym turbanem. Nie trzyj włosów ręcznikiem, zwłaszcza szorstkim. Mokre włosy są podatne na uszkodzenia, więc w ten sposób tylko im zaszkodzisz!
  • spanie w mokrych włosach - z tego samego powodu, co powyżej.

Falowane włosy nie lubią także grzebieni i szczotek z wąskim rozstawem zębów. Im szerszy rozstaw, tym lepiej.